Nekdanjega hrvaškega premierja Iva Sanaderja so danes ob 15.50 prijeli v avstrijskem Salzburgu. Po poročanju agencije Reuters je Sanaderjevo aretacijo potrdil tudi avstrijski notranji minister. Sanaderja naj bi nedaleč od cestninske postaje pri kraju St. Michael na turski avtocesti ustavili policisti v civilu. Kot poroča Kleine Zeitung, se Sanader aretaciji ni upiral. Z njim je bil v avtomobilu volkswagen beetle še njegov brat Miroslav, ki pa ga niso aretirali.
Kot je povedal direktor hrvaške uprave kriminalistične policije Vitomir Bijelić, je nameraval Sanader preko Münchna poleteti v ZDA, a mu te niso izdale vizuma.
Sanader je že stopil pred preiskovalnega sodnika, ki je zanj odredil 40-dnevni pripor, je poročala oddaja 24UR. Kot je za Reuters dejal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Alexander Marakovits, bodo sedaj oblasti v naslednjih dneh ali tednih odločale, kaj se bo zgodilo z njim.
"Telefonsko smo bili obveščeni s strani avstrijske policije, da so ob 15.50 na podlagi mednarodne tiralice aretirali Iva Sanaderja v salzburški regiji. V skladu z ustaljenim postopkom pričakujemo še pisno obvestilo, ki ga bomo posredovali pristojnemu sodišču in pravosodnemu ministrstvu, da se bo lahko začel postopek izročitve. V tem trenutku podrobnosti aretacije še niso znane," je sporočila hrvaška policija.
Da Sanader ne bo nasprotoval svoji izročitvi, je že potrdil njegov splitski odvetnik Željko Gulišija. Če pa bi nasprotoval, bi morala Hrvaška uradno zahtevati njegovo izročitev in se hkrati zavezati, da mu bodo na Hrvaškem sodili le za tiste postopke, na osnovi katerih je bila razpisana mednarodna tiralica. Sanaderjev odvetnik lahko od avstrijskega sodišča zahteva, da ga izpustijo ob plačilu varščine. V tem primeru pa mora Sanader na sodišču pustiti svoj potni list.
Na Hrvaškem se sicer bojijo, da se bo ponovil primer Vladimirja Zagorca. Spomnimo, Hrvaška je kar leto in pol čakala, da bo Avstrija izročila hrvaškega generala Zagorca.
Ima Sanader tudi avstrijsko državljanstvo?
Izročitev Sanaderja Hrvaški bi lahko po poročanju hrvaške televizije HTV preprečilo le to, da se izkaže, da bivši premier vendarle ima tudi avstrijsko državljanstvo, saj Avstrija svojih državljanov ne izroča. Sanader bi ga lahko imel še iz časov, ko je v Avstriji študiral in delal.
Index.hr pa navaja avstrijske medije, ki ugibajo, da bi lahko Sanader izkoristil svoja poznanstva v Avstriji in poskušal dobiti politični azil.
Da je bil Sanader v Avstriji, sicer ni presenetljivo, dodajajo mediji. Imel je tesne stike z nekaj avstrijskimi politiki, nedavno je v Innsbrucku odprl svoje svetovalno podjetje, tam živi njegov brat Miroslav, poleg tega pa je tudi sam v Avstriji živel vrsto let. Avstrijski organi naj bi ga tudi sami želeli zaslišati v zvezi z afero okoli Hypo banke.
Na Obrežju ga ni bilo
Pred Sanadarjevo aretacijo so se sicer v hrvaških medijih razširile informacije, da naj bi Sanader danes popoldne prispel na mejni prehod Obrežje. Hrvaška policija je bila v stanju pripravljenosti, na hrvaški strani meje pa se je zbralo tudi veliko tamkajšnjih novinarjev.
Medtem je sicer preko prehoda Obrežje v Slovenijo danes popoldne za krajši čas pripotoval Sanadejev splitski odvetnik Željko Gulišija. Kot je poročal spletni portal Index.hr, je Gulišija povedal, da je v Sloveniji zgolj spil kavo ter da Sanaderja ni srečal.
Kot je za 24ur.com dejala predstavnica slovenske policije Vesna Drole, bi Sanaderja v primeru, če bi prišel na slovensko mejo, na osnovi Interpolove tiralice aretirali, nato pa bi stekel postopek za izročitev.
Kot je znano, je nekdanji hrvaški premier včeraj zapustil Hrvaško in prečkal slovensko-hrvaško mejo, medtem so mu v saboru odvzeli poslansko imuniteto, pristojne institucije pa so mu odredile enomesečni pripor. Na spletni strani hrvaškega notranjega ministrstva so zjutraj objavili tiralico, ki jo je odredil urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (USKOK). Sanader se je nato pojavil tudi med najbolj iskanimi osebami na Interpolu.
Sanader: Danes se vračam
Danes se je sicer ves dan ugibalo, kje se nahaja Sanader in ali se bo vrnil na Hrvaško. Odvetnik Mate Matić, ki bi sprva moral zastopati Sanaderja, a ga zaradi konflikta interesov ne more, je za hrvaški Index danes dopoldne dejal, da iz zadnjega pogovora, ki ga je imel z njim, sklepa, da se bo nekdanji premier v Hrvaško vrnil še danes. "Iz njegovega obnašanja sem razbral, da ima že vsega dovolj, da ne želi ostati nikjer in niti ne povedati, zaradi česa je odšel. Mislim, da se bo vrnil, in to že danes," je dejal Matić.
Podobno je dejal tudi član HDZ in dober Sanaderjev prijatelj Jerko Rošin. Dejal je, da se je s Sanaderjem pogovarjal in mu svetoval, naj se zaradi novonastale situacije vrne. "Prepričan sem, da se bo vrnil popoldne, najkasneje pa zvečer," je dejal Rošin.
Sanader je sicer splitskega odvetnika Željka Gulišija prosil, naj danes popoldan pride v Zagreb. "Dejal je, da se danes zagotovo vrača na Hrvaško in da ga bodo verjetno takoj aretirali," je povedal Gulišija.
Nato pa se je oglasil še Sanader sam. Nova TV je poročala, da jim je Sanader potrdil, da se bo vrnil najkasneje do večera. Še enkrat je ponovil, da je zgolj odpotoval na službeno pot in da ni pobegnil.
Sanader: Ni šlo za pobeg
Svojo vrnitev je Sanader potrdil še hrvaški tiskovni agenciji Hina v sms sporočilu. Sanader je navedel, da se bo odzval povabilu hrvaških inštitucij. "Šel sem na vnaprej dogovorjeno službeno pot. Ko sem v četrtek zvečer slišal, kaj se je zgodilo glede odvzema imunitete in določitve pripora, sem se odločil nemudoma vrniti, čeprav naj bi to storil šele čez nekaj dni," je sporočil Sanader.
Dodal je, da ni šlo za pobeg, kar naj bi po njegovih besedah potrdilo dejstvo, da se je vsakič vrnil s poti v ZDA. Poudaril je tudi, da ni vodil "bande", temveč hrvaško vlado in HDZ, s katerima je dvakrat zapored pridobil zaupanje volivcev. Na koncu je ponovil, da gre za "političen pregon za politične cilje".
Kaj mu očitajo?
Kot smo že zapisali, Mate Matić ni več Sanaderjev odvetnik. Matić namreč zagovarja Darka Beuka, člana uprave javnega podjetja za gozdno gospodarstvo Hrvatske šume, ki je osumljenec v primeru Fimi-Media. In Sanaderjeva obtožnica naj bi vključevala vpletenost v afero Fimi-Media in pa tudi v afero v zvezi z malverzacijami v hrvaškem elektrogospodarstvu HEP. To teorijo podpira tudi včerajšnja aretacija Sanaderjevega prijatelja in lastnika Diokia Roberta Ježića. Gre za četrtoobtoženega v primerih malverzacij v hrvaškem elektrogospodarstvu HEP in Diokiu. Kot poročajo hrvaški mediji, je Sanader tretjeobtoženi v primeru Hepa, ker naj bi svojemu prijatelju Ježiću omogočal privilegiran položaj pri nakupu elektrike od Hepa za Dioki.
KOMENTARJI (470)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.