
Ko bodo končana pogajanja EU s Hrvaško o ribištvu, bo hrvaška zaščitna ekološko-ribolovna cona (ERC) v Jadranu potrjena tudi za članice Evropske unije, je v redni mesečni oddaji hrvaškega radia "Kako vlada vlada" dejal hrvaški premier Ivo Sanader. "ERC lahko uveljavimo tudi pred zaključkom pogajanj, a samo pod pogojem, da to ne bo na škodo Hrvaške," je dodal v zvezi z napovedjo hrvaških ribičev, da bodo izstopili iz pogajalske skupine, če sabor ne bo potrdil ERC brez izjem.
Ceh ribičev v Hrvaški obrtni zbornici je konec avgusta zahteval odlog začetka pogajanj o poglavju ribištva z EU, če bi se ta začela pred saborsko razpravo o ERC. Predsednik ceha Tonči Božanić je pri tem navedel primer Malte, ki je tudi po vstopu v EU zadržala svojo zaščitno cono za svoje ribiče.

Mesić meni, da se je treba pogovarjati tudi s sosedi
Razprava sabora o ERC je bila predvidena pred poletnimi počitnicami, vendar ni prišla na dnevni red, ker je hrvaška vlada ni obravnavala. Hrvaška kmečka stranka (HSS) je v začetku junija napovedala referendumsko pobudo o uveljavljenju ERC, če sabor do jeseni ne bo potrdil polne veljave cone. Predsednik Stipe Mesić pa je menil, da se je treba o coni še pogovarjati tudi s sosedi v Jadranu.
Sabor je razglasil ERC 3. oktobra 2003. Po mnenju Evropske komisije je Hrvaška cono razglasila prezgodaj, ne da bi pokazala dovolj volje, da bi se o njej dogovorila s sosedami.
Zaradi številnih kritik in priprav Hrvaške na začetek pogajanja o pristopu k EU, sabor nato ni uveljavil določil ERC za članice EU, torej tudi za Slovenijo in Italijo. Slovenska stran pričakuje, da cona ne bo uveljavljena v celoti, dokler ne bo sklenjeno soglasje z vsemi vpletenimi stranmi.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.