Vodja odvetniške ekipe nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina je danes ZDA pozval, naj odstavljenega voditelja ne izročijo iraškim oblastem, ker gre za "vojnega ujetnika". "Pozivam vse mednarodne in pravne organizacije, generalnega sekretarja ZN, Arabsko ligo in vse voditelje sveta, naj ameriški administraciji hitro preprečijo izročitev predsednika iraškim oblastem," je izjavil Halil al Dulaimi.
Vatikan za pomilostitev Sadama
Visoki predstavnik rimskokatoliške cerkve kardinal Renato Martino, predsednik papeškega sveta za pravičnosti in mir, je dejal, da obstaja možnost za pomilostitev Sadama Huseina v zadnjem trenutku, poroča italijanski dnevnik La Repubblica.
"Še vedno je 30 dni časa, potrebujemo predsednikov podpis, stvari se lahko zgodijo," je dejal Martino. Smrtno kazen Huseinu je obsodil tudi italijanski premier Romano Prodi.
Vatikanski predstavnik je kritiziral tudi ameriške oblasti, ki so ob aretaciji nekdanjega iraškega diktatorja decembra 2003 v javnost poslale posnetke, na katerih ameriški vojaki Sadamu pregledujejo zobe, kot da "je krava". Marino meni, da takšni posnetki poniževanja Huseina niso bili primerni.
Nekdanji predstavnik Vatikana v Združenih narodih je dejal, da "ni dvoma", da je Husein kriv za množične poboje, vendar to dejstvo ne spremeni stališča rimskokatoliške cerkve, ki odločno nasprotuje smrtnim kaznim.
Iraško sodišče objavilo sodbo
Iraško kazensko sodišče pa je danes objavilo sodbo, v kateri je zavrnilo pritožbo nekdanjega iraškega predsednika na smrtno obsodbo in ukazalo izvršitev smrtne kazni. Sodbo na 17 straneh je podpisal predsednik sodišča Arif Abdul Razak Šahin.
Objava sodbe je namreč prva faza postopka, ki se bo zaključil z obešanjem Huseina. Sodba gre zdaj do predsednika Džalala Talabanija, ki jo mora podpisati. Ker Talabani nasprotuje smrtni kazni, bo nalogo verjetno prepustil enemu od svojih podpredsednikov.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.