Po ulicah mesta z 80 tisoč prebivalci so vojaki začeli streljati s težkim orožjem, je po telefonu novinarjem agencije Reuters povedal odvetnik, ki ni želel biti imenovan. ''Zdravstveni dom je poln ranjencev, a ni nobenega načina, da bi jih spravili do bolnišnice. Tanki obkrožajo mesto in tudi streljanje ne preneha,'' je dejal.
''To je čisto maščevanje,'' je dodal odvetnik. V petek je namreč na tisoče demonstrantov iz Rastana in bližnjih vasi na doslej največjih protivladnih protestih zahtevalo odstop sirskega predsednika Bašarja al Asada.
Rastan leži ob severni avtocesti, ki iz Damaska vodi v drugo največje sirsko mesto Alep. Neimenovani odvetnik je povedal, da so prekinjene internetne in telefonske povezave, prekinjena pa je tudi oskrba z vodo in elektriko.
Najmanj en človek pa je bil ubit, ko je vojska s tanki vstopila v mesto Talbiseh v bližini Homsa v centralni Siriji.
Protesti se v Siriji nadaljujejo kljub naraščajoči uporabi sile s strani režima predsednika al Asada. Če so se protesti začeli s pozivi k reformam, zahtevami po politični svobodi in doslednem izkoreninjenju korupcije, pa sedaj protestniki zahtevajo predsednikov odstop.
45-letni Bašar al Asad je napovedal reforme in ukinil izredno stanje, ki je veljalo vse od leta 1963, ko je stranka Baas pod vodstvom njegovega očeta Hafeza al Asada prevzela oblast v državi. A opoziciji pravi, da se narava režima zaradi teh obljub ni niti najmanj spremenila.
Skupine zagovornikov človekovih pravic ocenjujejo, da je bilo od začetka vstaje pred desetimi tedni v Siriji ubitih najmanj 1000 ljudi. Desetkrat več naj bi jih končalo v priporih in zaporih, kjer mučenje in udarci niso nobena redkost.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.