Tujina

Rusija razmišlja o opustitvi projekta Južni tok

Moskva, 17. 03. 2011 11.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA / P.J.
Komentarji
9

Alternativa ali dopolnitev za izgradnjo Južnega toka bi bila lahko izgradnja obrata za proizvodnjo utekočinjenega zemeljskega plina na območju Črnega morja, je dejal podpredsednik ruske vlade.

Namestnik predsednika upave Gazproma Aleksej Miller
Namestnik predsednika upave Gazproma Aleksej Miller FOTO: Reuters

Rusija proučuje možnosti za znižanje stroškov projekta plinovoda Južni tok oz. o njegovi nadomestitvi s projektom, ki bi zagotovil dobavo utekočinjenega zemeljskega plina v Evropo, je po poročanju ruske tiskovne agencije Ria Novosti dejal podpredsednik ruske vlade Igor Sečin.

Dopolnitev projekta Južni tok ali njegova alternativa bi lahko bila izgradnja obrata za proizvodnjo utekočinjenega zemeljskega plina na območju Črnega morja ali v bližini nahajališč plina na polotoku Jamal v severni Rusiji, je dodal Sečin.

Rusija je že podpisala dogovore z vladami Bolgarije, Srbije, Madžarske, Grčije, Slovenije, Hrvaške in Avstrije o izgradnji plinovoda prek njihovega ozemlja, še vedno pa potrebuje dogovor s Turčijo glede izgradnje plinovoda pod morjem, poroča Ria Novosti. Turške oblasti naj bi po prvotnih pričakovanjih izgradnjo odobrile do konca oktobra lani. Sečin je v sredo novinarjem povedal, da ne razume, zakaj Turčija projektu ne želi prižgati zelene luči. Dodal je, da se bodo pogajanja nadaljevala.

Južni tok bo tudi ena od tem pogovorov ob obisku ruskega premierja Vladimirja Putina v Sloveniji 22. marca. Gazprom in slovenska družba Geoplin plinovodi bosta predvidoma podpisala dogovor o ustanovitvi skupnega podjetja za Južni tok v Sloveniji.

Plinovod Južni tok naj bi po načrtih potekal od Rusije pod Črnim morjem do Bolgarije, nato pa en krak skozi Grčijo do južne Italije, drugi pa v Italijo ali čez Srbijo, Madžarsko, Avstrijo in Slovenijo ali čez Srbijo, Hrvaško, Slovenijo in Avstrijo. Končan naj bi bil leta 2015, po njem pa naj bi letno steklo 63 milijard kubičnih metrov zemeljskega plina.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Peter Kralj 1
18. 03. 2011 07.05
Plina imamo v Sloveniji dovolj, samo prave vrtine je potrebno izvrtati. Naši loliti ga iščejo že od 45 leta, Angleži so ga pa v dveh letih že našli. Seveda bodo dobički šli drugam, našim pa proviznije. Mi seveda ne bomo plačevali nič ceneje...
KosezVeliki
18. 03. 2011 02.04
Nihče ne razmišlja o opustitvi. Če mediji nekaj iztrgate iz konteksta to še ne pomeni opustitve ŽE PODPISANEGA IN RATIFICIRANEGA projekta. Opustiti je treba samo brezvezno in diletantsko natolcevanje medijev, ki hočejo ustvariti vihar v kozarcu vode. @Hamzibeg Z vami opankarji je sodelovanje praktično samomorilsko dejanje. Danes se smejite, jutri že zažigate gume na ulicah in s kamelami in puškami jurišate po mestih in ropate trgovine.
goso
18. 03. 2011 01.35
Ja, vetrnice povsod. Na biciklih, avtih namesto anten, tovornjakih, na vlakih, v žepih, kjerkoli je kak prepih, tudi otroci radi mahajo z vetrnicami. Sicer je pa najboljš, de se vetrnice priklopjo na elektriko iz nuklearke, de se bojo skoz noč in dan vrtele. In jih bomo kazal turistom in dragim tujim politikom.
Hamzibeg
17. 03. 2011 22.20
Z Rusi ni dobro češenj zobati. So nepredvidljivi kot dvoletniki. Skratka, če je le možno se jim je potrebno izogniti. V Sloveniji bomo težave z energijo reševali tako, da bomo zgradili 2.000.000 vetrnih elektrarn, za vzdrževanje bo odgovoren vsak državljan sam. Rešitev vseh naših preglavic je tako na dlani.
simevlado
17. 03. 2011 21.54
w_sharky 17.03.2011, 14:47 točno na to sem tud jaz prec pomislu ko sem videl novico :D kako ljudje kradejo nemorš vrjet...
Konrad Ajster
17. 03. 2011 20.59
Ali nas čaka še energetska kriza? Pri nas ne bo problem samo z gospodarsko krizo, ki ji še ne bo kmalu konca, še posebej zaradi tolikih tajkunskih zadolžitev pri bankah, pri državi, pri raznih podjetjih in drugo, bo nas še huje zlomila energetska kriza, ki se bo vsebolj stopnjevala, še posebno ko so nekatere države podprle protidržavne tolpe v Libiji in si pri tem trle roke od dobičkov, bo sedaj ko se je ta država postavila na noge in premagala te prevratne sile, si je Gadafi tudi zapomnil, kdo mu je bil pravi prijatelj, kdo pa zahrbtnež, bomo v Evropi sedaj zato nekaj let to drago plačali- le državljani najbolj tisti z nizkimi dohodki! Še posebno pa nas bo energetska kriza udarila po glavi, ker vse več politikov podlega naravovarstvenikom, ravno sedaj v tem času zategovanja pasu, da naj prekinimo s TEŠ-6, ki je največji proizvajalec električne energije pri nas in obenem pa so se sedaj še vsi prestrašili Japonske ga potresa, katerega pri nas zaradi popolno drugačnega geološkega področja, v nobenem slučaju ne more biti! Poraba električne energije pa se bo še znatno povečala zaradi vse več avtomobilov na električni pogon, katerih poraba nekajkrat presega porabo ene družinske potrebe po tej energiji! Zato bo Slovenija zaradi toliko nepremišljenosti in nestrokovnega znanja velika žrtev le teh!! Žalosten pozdrav! kajster
zlobniCO2
17. 03. 2011 19.23
m_t_h
17. 03. 2011 18.06
hrvaska NI u europi.
wsharky
17. 03. 2011 14.47
... da ne bo juznega toka so krivi tisti pri nas, ki se niso mogli zmenit koliko bo kdo izmed njih spravil v zep...