Tujina

Rusi vztrajajo pri svojem

New York, 17. 07. 2007 07.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Moskva je zavrnila zadnji osnutek resolucije o Kosovu, saj naj bi preveč poudarjal neodvisnost.

Vitalij Čurkin je dejal, da je v osnutku preveč "sivih lis"
Vitalij Čurkin je dejal, da je v osnutku preveč "sivih lis" FOTO: Reuters

Ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin je v ponedeljek, po pogajanjih v Varnostnem svetu ZN za zaprtimi vrati dejal, da Moskva zavrača zadnji osnutek resolucije o Kosovu, ki so ga pripravile zahodne države. Po njegovih besedah gre za besedilo, ki je prežeto z neodvisnostjo Kosova. Čurkin ni uporabil besede "veto" ampak je dejal, da takšna resolucija nima nobene možnosti za potrditev.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon pa je že pred tem pozval kosovske Albance naj ne razglasijo samostojnosti enostransko.

Ameriški veleposlanik pri ZN Zalmay Khalilzad je pretekli teden opozoril Rusijo, da je zadnji osnutek resolucije ZDA ter evropskih članic Varnostnega sveta ZN prav zares zadnji. Khalilzad je dejal, da bo šel proces naprej z Varnostnim svetom ali pa brez njega in da je od Rusije odvisno, ali bo imel Varnostni svet besedo glede prihodnosti Kosova.

V osnutku preveč „sivih lis“

Tako Albanija kot Slovenija podpirata načrt posebnega odposlanca Združenih narodov Marttija Ahtisaarija o prihodnjem statusu Kosova, glede nadaljnjega odlaganja rešitve za Kosovo pa sta "zadržani", je po srečanju z albanskim kolegom Lulzimom Basho danes v Ljubljani povedal slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. Dodal je še, da diplomaciji obeh držav nasprotujeta idejam o morebitni delitvi Kosova.

Zadnji osnutek resolucije ne predvideva avtomatične potrditve načrta posebnega odposlanca za Kosovo Marttija Ahtisaarija, ki govori o nadzorovani neodvisnosti. Osnutek ponuja 120 dni za dodatna pogajanja med Srbi in Albanci in po 120 dneh potrjuje prehod uprave nad Kosovom iz rok ZN v roke EU. V primeru, da dodatna pogajanja med Srbi in Albanci ne bi bila uspešna, bi Varnostni svet ponovno preučil položaj.

Čurkin je dejal, da je tudi v zadnjem osnutku preveč "sivih lis". Po njegovih besedah bi bile posledice te resolucije takšne, da bi po štirih mesecih lahko rekli, da ne vedo, kaj so storili pred štirimi meseci. Rusija ne more podpreti resolucije, ki ne izraža jasno bodoče vloge Varnostnega sveta in zahtevo za napredek glede vračanja beguncev. Celotno besedilo naj bi bilo prežeto z neodvisnostjo za Kosovo in skriva avtomatičnost Ahtisaarijevega načrta.

Srbski premier Vojislav Koštunica je po pogovorih z nemško kanclerko Angela Merkel v Berlinu znova zavrnil zadnji osnutek resolucije VS ZN o Kosovu, ker naj bi vodil v nadzorovano neodvisnost Kosova. Za nadaljevanje pogajanj med Prištino in Beogradom po njegovih besedah nova resolucije ZN ni potrebna, opozoril pa je, da bi bila neodvisnost Kosova "nevarna ne samo za Srbijo, ampak tudi regijo".

Srbski zunanji minister Vuk Jeremić je medtem danes na Dunaju nagovoril stalni svet Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) in ponovil, da Srbija nasprotuje neodvisnosti Kosova in da je edina rešitev kompromis, sprejemljiv za obe strani.

Rusija je torej sprejela izziv zahodnih držav, katerih veleposlaniki so v ponedeljek le napovedali posvetovanje s prestolnicami. Položaj je tik pred tem, da se razvije v nezaželeno smer, torej priznanje neodvisnosti Kosova brez varnostnega sveta oziroma ZN. Sedaj je na izbiro glasovanje o resoluciji, priprava novega osnutka, ali pa uresničitev grožnje o poti mimo Varnostnega sveta. Položaj bo morda ostal odprt še do 25. julija, ko naj bi se v Berlinu sestala Kontaktna skupina za Kosovo (ZDA, Rusija, Francija, Velika Britanija, Nemčija, Italija).

Kosovski Albanci so seveda nestrpni in generalni sekretar ZN Ban Ki Moon jih je v ponedeljek opozoril, da naj ne zapletajo še bolj, že tako zelo zapletenega položaja. Pozval jih je naj ne razglašajo neodvisnosti enostransko in počakajo na Varnostni svet. Ban Ki Moon je svoj poziv poslal še preden je Rusija zavrnila zadnji osnutek resolucije.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uroš S.
22. 07. 2007 01.44
budda-tudi jaz sem prijetno sokiran
Prvo Bore
19. 07. 2007 10.22
Zakaj ? Saj jo tudi naši politiki ne berejo !! Zakaj bi jo sam bral, ki sem samo navaden državljan Slovenije. Saj je pa sedaj v trendu, da se vsi hočejo odcepiti in delati nekakšne pokrajne po političnih željah in ne po željah državljanov
DarthRevan
19. 07. 2007 10.15
Prvoborec, težka bo. A nisi Ustave bral? ;)
Prvo Bore
19. 07. 2007 10.13
Moji štajerci zahtevajte odcepitev od Sloveniaj, pa bo Ljubljana vaša.
budda
18. 07. 2007 22.59
končno par pametnih komentarjev...
Prvo Bore
18. 07. 2007 22.35
alen_maribor saj so želeli rešiti problem, pa so jih ZDA napadel. po letu 1999 je bilo nasilno vseljevanje Albancev iz Albanije na Kosovo. V Tetovu je moral zbežati nemški batalkon iz Tetova, ker so ga pregnal Šiptarji. makedonci so jih že imeli v paci, pa so vnes skočili Natovci. Marsikaj ne vemo, ker so naši mediji, saj vemo za koga. Kosovo bo vzrok za nestabilnost Evrope in €.
alen_maribor@hotmail.com
18. 07. 2007 22.07
Mislim da bi se srbi mogli sami to pogodit , ne pa da se amerika vmešava vmes
(Saint)
18. 07. 2007 06.26
Čist prav je ... kosovo nenazadje sploh nikoli ni bilo v rokah drugega naroda kot pa Srbskega. Nenazadnje je to "zibeljka" srbstva. Srbija ima neko močno drzavo ki ji krije hrbet ze lepo zgodovino. Kaj bi bilo s "slovensko" istro ter trstom če bi mi imeli nakoga tko močnega v ozadju?
kritika@email.si
17. 07. 2007 13.16
Res je ampak vsaj je več velesil. Samo da ni ZDA edina velesila, ki pijana zaradi svoje moči terorizira druge in jim vsiljuje način življenja. Bolje večna provociranja, izsiljevanja, pogajanja itd. kot pa vojne.
Borut Kozan
17. 07. 2007 13.11
pa so si velesile izbrale peskovnik za igrat. kakšno naključje da je to spet balkan. koga od velikih pa skrbi ena majhna fleka zemlje? glavno da se na ljudeh, ki so že preveč pretrpeli, spet igramo.