Ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin je v ponedeljek, po pogajanjih v Varnostnem svetu ZN za zaprtimi vrati dejal, da Moskva zavrača zadnji osnutek resolucije o Kosovu, ki so ga pripravile zahodne države. Po njegovih besedah gre za besedilo, ki je prežeto z neodvisnostjo Kosova. Čurkin ni uporabil besede "veto" ampak je dejal, da takšna resolucija nima nobene možnosti za potrditev.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon pa je že pred tem pozval kosovske Albance naj ne razglasijo samostojnosti enostransko.
Ameriški veleposlanik pri ZN Zalmay Khalilzad je pretekli teden opozoril Rusijo, da je zadnji osnutek resolucije ZDA ter evropskih članic Varnostnega sveta ZN prav zares zadnji. Khalilzad je dejal, da bo šel proces naprej z Varnostnim svetom ali pa brez njega in da je od Rusije odvisno, ali bo imel Varnostni svet besedo glede prihodnosti Kosova.
V osnutku preveč „sivih lis“
Zadnji osnutek resolucije ne predvideva avtomatične potrditve načrta posebnega odposlanca za Kosovo Marttija Ahtisaarija, ki govori o nadzorovani neodvisnosti. Osnutek ponuja 120 dni za dodatna pogajanja med Srbi in Albanci in po 120 dneh potrjuje prehod uprave nad Kosovom iz rok ZN v roke EU. V primeru, da dodatna pogajanja med Srbi in Albanci ne bi bila uspešna, bi Varnostni svet ponovno preučil položaj.
Čurkin je dejal, da je tudi v zadnjem osnutku preveč "sivih lis". Po njegovih besedah bi bile posledice te resolucije takšne, da bi po štirih mesecih lahko rekli, da ne vedo, kaj so storili pred štirimi meseci. Rusija ne more podpreti resolucije, ki ne izraža jasno bodoče vloge Varnostnega sveta in zahtevo za napredek glede vračanja beguncev. Celotno besedilo naj bi bilo prežeto z neodvisnostjo za Kosovo in skriva avtomatičnost Ahtisaarijevega načrta.
Rusija je torej sprejela izziv zahodnih držav, katerih veleposlaniki so v ponedeljek le napovedali posvetovanje s prestolnicami. Položaj je tik pred tem, da se razvije v nezaželeno smer, torej priznanje neodvisnosti Kosova brez varnostnega sveta oziroma ZN. Sedaj je na izbiro glasovanje o resoluciji, priprava novega osnutka, ali pa uresničitev grožnje o poti mimo Varnostnega sveta. Položaj bo morda ostal odprt še do 25. julija, ko naj bi se v Berlinu sestala Kontaktna skupina za Kosovo (ZDA, Rusija, Francija, Velika Britanija, Nemčija, Italija).
Kosovski Albanci so seveda nestrpni in generalni sekretar ZN Ban Ki Moon jih je v ponedeljek opozoril, da naj ne zapletajo še bolj, že tako zelo zapletenega položaja. Pozval jih je naj ne razglašajo neodvisnosti enostransko in počakajo na Varnostni svet. Ban Ki Moon je svoj poziv poslal še preden je Rusija zavrnila zadnji osnutek resolucije.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.