Potem ko je Rumsfeld v preteklosti večkrat zatrdil, da je najdba tovrstnega orožja zgolj vprašanje časa, je sedaj priznal, da obstaja možnost, da ga je iraški režim uničil že pred vojno v Iraku.
Še vedno izhajam iz tega, da bomo biološko ali kemično orožje slej ko prej našli, saj "resno" iskanje traja šele sedem tednov, vendar pa je tudi mogoče, da se je režim v Bagdadu odločil orožje še pred vojno uničiti, je v New Yorku dejal ameriški obrambni minister.
De Mello predstavil misijo
De Mello je na skupni novinarski konferenci s Kofijem Annanom v New Yorku izjavil, da je iraško ljudstvo dovolj trpelo, zato si bo prizadeval za vzpostavitev dialoga z iraškimi predstavniki, kakor tudi s predstavniki okupacijskih sil, ZDA in Velike Britanije. De Mello je na novinarski konferenci dejal, da je prednostna naloga v Iraku zagotovitev redu in varnosti, ker je brez tega nemogoče graditi demokratične ustanove, vzpostavljati kulturo spoštovanja človekovih pravic in izpeljati politični proces oblikovanja mednarodno priznane iraške vlade. De Mello se je odlikoval z vodenjem misije OZN na Vzhodnem Timorju, ki predstavlja enega največjih uspehov v zgodovini te organizacije, poleg tega pa je vodil tudi misijo na Kosovu.
Annan ga je lani imenoval na položaj visokega komisarja za človekove pravice, ki ga bo sedaj zapustil za štiri mesece, kolikor bo trajal njegov mandat v Iraku.
Varnostni svet je minuli četrtek sprejel resolucijo o ukinitvi sankcij proti Iraku, ki predvideva tudi vzpostavitev položaja posebnega predstavnika. Annan se je za 55-letnega izkušenega brazilskega diplomata odločil že v petek, pri čemer je bilo najpomembnejše to, da mu niso nasprotovale ZDA. Annan je dejal, da se je s težavo odločil, da v Irak pošlje visokega komisarja za človekove pravice, saj so človekove pravice zanj najpomembnejše, a je potreboval izkušeno in sposobno osebo, ki bo znala hitro organizirati potrebne dejavnosti.
Inšpektorji IAEA junija v Irak
Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) bo 6. junija poslala v Irak skupino sedmih svojih inšpektorjev, ki bodo preverjali radioaktivni material v največjem iraškem jedrskem kompleksu Al Tuvajta. Kot je na Dunaju povedal tiskovni predstavnik IAEA Mark Gwozdecky, bi morala misija te agencije ZN odpotovati v Irak konec tega tedna, vendar so jo zaradi "logističnih težav ameriške strani" preložili.
Protiameriški protesti
V provinci Al Anbar na zahodu Iraka so izbruhnili spopadi med oboroženimi Iračani in ameriškimi vojaki. Po navedbah poročevalca arabske televizije Al Džazira je na policijski postaji v mestu Hit odjeknilo več eksplozij. Očividci pa so sporočili, da je v bližini omenjenega kraja strmoglavil ameriški vojaški helikopter, pri čemer so izgubili življenje štirje ameriški vojaki. Oblasti teh navedb še niso potrdile.
Na ulicah Hita, ki leži okoli 130 kilometrov zahodno od Bagdada, je danes potekalo protestno zborovanje. Protestniki, ki so vzklikali protiameriška gesla, streljali v zrak in grozili ameriškim vojakom, obtožujejo ameriške vojake, da so pri iskanju orožja skupaj z iraškimi policisti brezobzirno vdrli v več hiš.
V Bagdadu aretirali palestinske predstavnike
Ameriški vojaki so v Bagdadu zaradi suma nedovoljene posesti orožja aretirali palestinskega diplomata Najaha Abdula Rahmana in še štiri uslužbence palestinskega veleposlaništva. Vojaki so jih prijeli, ker so našli tri kose orožja, palestinski veleposlanik pa trdi, da orožja niso nosili ter da je glavni cilj ameriške akcije naperjen proti palestinskem predstavništvu v Iraku.
Tudi ZDA odpravile sankcije proti Iraku
Slab teden dni po odločitvi varnostnega sveta so ZDA v torek odpravile sankcije proti Iraku. Ameriški finančni minister John Snow je v Washingtonu sporočil, da v prepovedi ostaja prodaja orožja in ukradenih umetnostnih zakladov ter posli s pripadniki prepovedane iraške stranka Baas. Ameriška podjetja bodo po njegovih besedah potrebovala tudi posebno licenco za izvoz visoke tehnologije.
Blair bo obiskal britanske vojake
Britanski premier Tony Blair je prispel v Kuvajt, odkoder bo odpotoval v Irak, kjer bo obiskal britanske vojake. Blair bo prvi zahodni voditelj, ki bo obiskal to državo po koncu vojne.
Blair je napovedal, da naj bi se sestal s posebnim britanskim odposlancem v Iraku Johnom Sawersom. V Kuvajtu se bo srečal s princem prestolonaslednikom Saadom al-Abdulahom al-Sabahom, v četrtek pa z emirjem Džaberjem al-Ahmedom al-Sabahom.
Blair je ob tej priložnosti opozoril Iran in Sirijo, da morata spoštovati pravila IAEA.
Poljska divizija v Irak julija
Večnacionalno divizijo za ohranitev miru pod poveljstvom Poljske, ki bo štela najmanj 7000 mož, bodo v Irak napotili julija, je sporočil poljski obrambni minister Jerzy Szmajdzinski. "Divizija bo v Iraku nameščena julija, popolnoma pa bo začela delovati konec avgusta," je za poljski radio še povedal Szmajdzinski in dodal, da bo v diviziji več kot 2000 poljskih vojakov. Podobno število vojakov bo v Irak poslala tudi Ukrajina, je še povedal poljski obrambni minister, ki pa ni želel navesti ostalih držav, ki bodo sodelovale v poljski diviziji.
Napotitev pehotnega bataljona, v katerem bo do 500 vojakov in ki bo v Iraku skrbel za logistično podporo, transport in patrulje, je že napovedala bolgarska vlada. Poljski časnik Rzeczpospolita, ki se sklicuje na danskega premiera Andersa Fogha Rasmussena, je Danska v poljsko divizijo pripravljena napotiti deset častnikov. Szmajdzinski pa je potrdil, da bi lahko v poljski diviziji sodelovale tudi muslimanske države.
Poljski obrambni minister je tudi dodal, da je na konferenci o sestavi sil, ki bodo pod poljskim poveljstvom nameščene v sektorju center-jug v Iraku, ki je minuli konec tedna potekala v Varšavi, sodelovalo 20 držav. Podobna konferenca naj bi potekala tudi prihodnji teden.