Na območju Velebita, točneje Velikega Rujna, ki leži ob Nacionalnem parku Paklenica, se gasilci še vedno borijo z ognjenimi zublji. Najtežje razmere so na jugovzhodnem predelu parka, poročajo hrvaški mediji. 200 gasilcev, vojaki in prostovoljci se bori z ognjem. Na pomoč so poklicali vse razpoložljive letalske sile.
Hrvaška državna uprava za zaščito in reševanje je preko lokalnih radiopostaj pozivala vse državljane in turiste naj pomagajo pri gašenju požara na Velebitu.
Na planini Svilaji je zjutraj zopet izbruhnil požar, ki je včeraj že bil pod nadzorom. Danes popoldne, okoli 15. ure, pa je izbruhnil požar na otoku Murter, v bližini Podvršaka. Ogenj, ki je zajel borov gozd, se hitro širi. Površina požara še ni znana. Na prizorišče so prišli gasilci iz Šibenika, Tisnog, Pirovca ter Vodic.
Ostali požari na jadranskem območju so še vedno pod nadzorom.
So bili na delu piromani?
Zaradi vse večjega suma, da je večina požarov, ki te dni pustošijo po Hrvaški podtaknjeno, so oblasti na teren poslale skupine preiskovalcev. Včeraj so hrvaški mediji poročali, da so se kriminalistom na terenu pridružili tudi pripadniki hrvaške varnostno obveščevalne službe, danes pa so se na teren odpravili tudi forenziki Ministrstva za notranje zadeve.
Forenziki naj bi se kmalu pridružili gasilcem, katere bodo poučili, kako naj prepoznajo in ohranijo morebitne dokaze o namernem požigu. Trenutno največjo težavo predstavlja zbiranje dokazov na že pogašenih območjih, saj je večina dokazov pomankljivih oziroma popolnoma uničenih.
Iz Italije pa se je na slovensko stran razširil požar, ki je zajel območje Socerba, so potrdili v Gasilski brigadi Koper. Gorelo je na gozdni površini, pod gradom Socerb. Kot je za 24ur.com povedal vodja operative pri Gasilski brigadi Koper, Ivan Koprivec, so požar uspeli hitro pogasiti. Pri gašenju je sodelovalo 23 gasilcev. Požar je prizadel približno 4000 kvadratnih metrov borovega gozda. Na območju pa je še vedno gasilska straža.
Kmalu zatem pa je zagorelo še pod vasjo Kastelec. Požar je zajel 40 hektarjev borovega gozda. Gasilci so uspeli ogenj pogasiti in ni nevarnosti, da bi se razširil. Na terenu pa še naprej, do 23. ure, ostajajo gasilske straže, saj so tla na območju pokrita z debelim slojem iglic, ki lahko vedno znova zatlijo, pravi Koprivec. Z ognjenimi zublji se je borilo več kot 50 gasilcev s 15 vozili.
Ker na območju ni železniške proge in tako vlak ni mogel zanetiti iskre, prav tako požara ni zanetila strela, je vzrok požara ali požig ali pa je kdo kuril v naravi, je ocenil Koprivec.
Na Primorskem zaradi suše že več dni velja požarna ogroženost. Do preklica je v naravnem okolju prepovedano kuriti, sežigati ali uporabljati odprti ogenj, puščati ali odmetavati goreče ali druge predmete in snovi, ki lahko zanetijo požar.
Nadzor nad upoštevanjem prepovedi na območjih, kjer je razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja, izvajajo inšpekcija za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, gozdarska in kmetijska inšpekcija ter policija.
Po državah južne Evrope se nadaljuje boj proti ognjenim zubljem, ki so se razširili predvsem v Makedoniji, pa tudi v Grčiji, Italiji, Srbiji, Romuniji, na Kanarskih otokih in Bolgariji, kjer so policisti danes aretirali 14 ljudi, ki naj bi bili odgovorni za požige.
V Makedoniji se gasilci spopadajo z okoli 30 gozdnimi požari, od katerih je večina izbruhnila v regijah Tetovo in Gostivar. Pri gašenju sodelujejo tudi helikopterji iz Nemčije, Slovenije in Turčije, pričakujejo pa tudi pomoč iz Norveške in Rusije. Tamkajšnje oblasti so za pomoč zaprosile tudi Srbijo, kjer so s pomočjo ruskega letala omejili zadnji požar.
V Grčiji je medtem izbruhnilo pet novih požarov na severovzhodu države, kamor so poslali več kot 300 gasilcev, okoli 60 vozil, štiri letala in štiri helikopterje. O novih požarih sicer poročajo tudi z drugih delov Grčije.
S požari se soočajo tudi na jugu in v osrednji Italiji, kjer je vlada razglasila izredno stanje. V romunski prestolnici Bukarešta in osmih romunskih departmajih so medtem ponovno razglasili stanje pripravljenosti, saj naj bi se živo srebro povzpelo na 38 stopinj Celzija.
V Bolgariji so aretirali 14 domnevnih požigalcev, okoli 7000 tamkajšnjih gasilcev in okoli 2500 vojakov pa se še naprej spopada z ognjenimi zublji na okoli 3000 hektarjih zemlje. V nesrečah, povezanimi z požari, so medtem po poročanju bolgarskih medijev umrli štirje ljudje.
Požar pa ogroža tudi dva naravna parka na Kanarskih otokih, kjer je moralo okoli 60 ljudi iz več vasi zapustiti domove. Ogenj je že uničil več sto hektarjev površin. Pri gašenju požara sodeluje okoli sto gasilcev in več helikopterjev, vendar pa njihov boj proti ognjenim zubljem otežkoča močan veter.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.