33 čilskih rudarjev, ki so že od 5. avgusta ujeti v rudniku bakra in zlata 700 metrov pod zemljo, se je v nedeljo prvič v živo pogovarjalo s svojimi najbližjimi. Pred posebno kabino, od koder so družine klicale, je tako nastajala dolga vrsta, medtem ko so čakali na svojo minuto pogovora.
"Dobro se drži, zelo dobro,“ je, potem ko je slišal svojega sina, dejal Antenor Barrios. "Naročil mi je, naj bom potrpežljiv in naj ne izgubim upanja.“
Družine ujetih rudarjev, ki že dober teden živijo v kampu v bližini rudnika, ki so ga poimenovali kar 'kamp upanja', skoraj ne spijo. Po eni strani zaradi navdušenja, ki je preplavilo vso državo, ko so se prejšnjo nedeljo rudarji oglasili, po drugi zaradi zaskrbljenosti, ali bodo sposobni pod zemljo preživeti še nekaj mesecev, kolikor bo potrebno, da reševalci izvrtajo jašek do njih.
Po najbolj pesimističnem scenariju bo reševanje trajalo še štiri mesece, vendar pa bi lahko alternativni načrt, ki so ga pripravile reševalne ekipe, ta čas skrajšal za polovico. "Iščemo druge možnosti, a najpomembneje je, da ne naredimo kakšne napake, ki bi še podaljšala čas reševanja,“ je dejal čilski minister za rudarstvo Laurence Golborne.
Da bi lažje preživeli do takrat, jim po ozkem jašku poleg hrane in vode pošiljajo oblačila, primerna za vročino, brisače, šampone, celo predvajalnike glasbe, mini televizijo, zvočnike in posnetke nogometa, filme in podobno. Potrebščine potujejo po ozkem, decimeter širokem jašku, ki ga reševalci imenujejo kar popkovina.
Čilski minister za zdravje Jaime Manalich je v nedeljo povedal, da so rudarjem poslali tudi cepiva, da bi preprečili okužbe z davico in tetanusom. Tveganje za okužbe je zaradi tesnega prostora, v katerem je 33 moških, precej visoko. Nekaj rudarjev naj bi že imelo težave s kožnimi glivicami. To in druge poškodbe, ki so jih utrpeli med rušenjem rova, zdaj snemajo s kamero, ki so jim jo poslali dol, da bi zdravnikom omogočili diagnozo in način zdravljenja. Dobra novica je, da nihče ni resneje poškodovan.
Danes naj bi reševalci sicer začeli vrtati približno 66 centimetrov širok jašek, po katerem bi moške potegnili na površje. Mnogi polagajo upanje v tako imenovan 'plan B', po katerem bi s posebno napravo, namenjeno vrtanju vodnjakov, zgolj razširili že obstoječi jašek, ne pa vrtali novega. Čilski minister za rudarstvo te možnosti ni izključil, opozoril pa je, da načrta mogoče ne bo možno izvesti.
Medtem pa za ujete rudarje moli tudi papež Benedikt XVI. "Rudarje in njihove družine izročam v varstvo Svetemu Lovrencu,“ je papež v španščini sporočil iz svoje poletne rezidence. "Še naprej bom molil za to, da ohranijo mirnost, medtem ko čakajo na srečen konec reševalne akcije.“
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.