Romunska vlada je danes uradno odpravila sporni odlok o pregonu korupcije, ki se sklicuje na "ministrske vire". Odlok je v minulih dneh sprožil najbolj množične proteste v Romuniji po padcu komunističnega diktatorja Nicolaea Ceausescuja.
Odločitev o umiku odloka je vlada sprejela na izredni seji in tako uresničila sobotno napoved premierja Sorina Grindeanuja. Odlok, po katerem bi se lahko več politikov izognilo kazenskemu pregonu, je socialno-liberalna vlada sprejela v torek, začel pa je veljati takoj po sprejetju.
V skladu z njim več korupcijskih dejanj ni več veljalo za kazniva, za zlorabo položaja pa je zagrožena zaporna kazen le, če bo škoda, ki bo pri tem nastala, znašala najmanj 200.000 romunskih levov (približno 44.000 evrov).
Po mnenju kritikov naj bi z njo med drugim pred pregonom zaščitili predsednika vladnih socialdemokratov (PSD) Liviuja Dragneo, ki je obtožen zlorabe položaja, s katero naj bi nastala škoda v višini 100.000 romunskih levov. Proti njemu že poteka sojenje.
Romuni so se zaradi spornega odloka podali na ulice. Množični protesti so v prestolnici Bukarešta in drugih romunskih mestih potekali pet dni zapored, vsak dan je demonstriralo več kot sto tisoč ljudi.
Čeprav je vlada odlok odpravila, so se tudi danes na ulicah Bukarešte in drugih romunskih mest zbrale množice protestnikov. Do zgodnjega večera je na Trg zmage v prestolnici po navedbah AFP prišlo okoli 15.000 ljudi, ki tako že šesti dan protestirajo proti vladi.
Pred predsedniško palačo pa je okoli 1200 podpornikov vlade danes zahtevalo odstop desnosredinskega predsednika Klausa Iohannisa, ki je v četrtek na ustavno sodišče vložil zahtevo za ustavno presojo spornega vladnega odloka. Na stran kritikov nove uredbe in protestnikov se je sicer v petek postavil tudi romunski varuh človekovih pravic Victor Ciorbea in na ustavnem sodišču vložil tožbo proti novi uredbi.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.