Tujina

Resolucija o neodvisnosti

Dunaj/Priština, 17. 11. 2005 11.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Parlament Kosova je sprejel spremenjeno resolucijo o neodvisnosti.

Resolucija bo pomenila izhodišče Kosova za pogajanja
Resolucija bo pomenila izhodišče Kosova za pogajanja FOTO: Reuters

Srbske parlamentarne stranke so resolucijo z izhodišči Prištine za pogajanja o prihodnjem statusu Kosova, ki jo je sprejel kosovski parlament, označile kot nesprejemljivo. Vodja misije ZN na Kosovu (UNMIK) Soeren Jessen-Petersen pa je ocenil, da je z njo parlament "na ustrezen način izpolnil svoje obveznosti" in da je zdaj čas, da politični voditelji Kosova pospešijo priprave na pogajanja. Sprejetje resolucije za večino srbskih parlamentarnih strank ni bilo presenečenje, so pa resolucijo obsodile tako stranke vladajoče koalicije kot opozicija.

Kosovski parlament je namreč z veliko večino glasov sprejel resolucijo, v kateri je "potrdil politično voljo ljudstva po neodvisnem in suverenem Kosovu", ki pomeni tudi izhodišče Prištine na pogajanjih o prihodnjem statusu Kosova. Pod pritiskom mednarodne skupnosti pa ni sprejel resolucije o neodvisnosti Kosova, kar je sprva napovedoval.

V resoluciji, ki ima deset točk, je izpostavljeno, da skupščina potrjuje voljo ljudstva na Kosovu po neodvisnosti in suverenosti Kosova ter da bo to voljo "znova preverila na referendumu". Kot so poudarili na zasedanju, resolucija temelji na Ustanovni listini ZN, ki zadeva pravico do samoopredelitve, in drugih mednarodnih listinah, kot tudi na zgodovinskih pravnih in ustavnih listinah, sprejetih na t.i. bujanovski konferenci.

Poslanska skupina Demokratske stranke Srbije, ki jo vodi srbski premier Vojislav Koštunica, meni, da resolucija ne prispeva k pogajanjem o statusu Kosova in da je odraz velikih razlik v resnosti pristopa k pogajanjem med Srbijo in kosovskimi Albanci.

Koštuničev svetovalec Slobodan Samardžić je ocenil, da gre za enostransko dejanje ene politične volje, ki zastopa samo albansko ljudstvo na Kosovu. Resolucija zato nima nikakršnega pravnega pomena, gre za izraz politične volje kosovskih Albancev, za katere je po njegovih besedah že več kot 20 let znano, da se zavzemajo za neodvisnost.

Stranka G17 podpredsednika srbske vlade Miroljuba Labusa pa meni, da je resolucija izraz "velike slabosti kosovske politične elite, ki bo šla na pogajanja zato, da se ne bi pogajala". To naj bi po oceni G17 omogočilo srbskim politikom, da predstavijo prebivalcem Srbije kot zmago vsako rešitev, ki ne bo formalna neodvisnost.

Najostreje pa je resolucijo obsodilo Srbsko gibanje prenove (SPO), ki ga vodi zunanji minister SČG Vuk Drašković. Kot so sporočili iz stranke, je resolucija nesprejemljiva tako za Srbijo kot za SPO. Ob tem so dodali, da so "oni storili, kar so napovedali, na nas pa je, da počakamo zasedanje srbske skupščine in na njem sprejmemo svojo resolucijo". Srbska vlada je namreč v torek sprejela predlog resolucije o Kosovu, o katerem naj bi srbski parlament po nujnem postopku odločal v ponedeljek.

Radikalci (SRS), ki so opozicija v srbski skupščini, so menili, da lahko Albanci sprejemajo resolucije, kakršnekoli hočejo, saj zanje ne bodo imeli podpore zveze NATO.  Predstavniki kosovskih Srbov pa so ocenili, da bi moral vodja UNMIK Jessen-Petersen razveljaviti današnjo resolucijo kosovske skupščine. Vodja Srbske liste za Kosovo Oliver Ivanović je povedal, da je bila s sprejetjem tega dokumenta narejena škoda, resolucija pa je po njegovem mnenju v nasprotju z resolucijo VS ZN številka 1244 in stališči kontaktne skupine o Kosovu.

"Neodvisno Kosovo je nevarno"

Kučan se pri vprašanju neodvisnega Kosova ne strinja z naslednikom Drnovškom
Kučan se pri vprašanju neodvisnega Kosova ne strinja z naslednikom Drnovškom FOTO: Dare Čekeliš

Nekdanji predsednik Milan Kučan je v pogovoru za tiskovno agencijo APA posvaril pred posledicami, ki bi jih lahko prinesla neodvisnost Kosova.

Kot je ocenil, bi lahko neodvisnost sedanje pokrajine vplivala na etnične konflikte v SČG, BiH ali Makedoniji. V vseh teh primerih gre namreč za razmere, ki so bile vzpostavljene z nasiljem, bodisi z uporabo vojaških sredstev bodisi s političnim pritiskom, je še dejal Kučan.

Probleme je treba reševati skupaj

Po Kučanovem mnenju ni "nobene garancije", da rešitev za Kosovo ne bo spodbudila prizadevanj za neodvisnost pri bosanskih Srbih ali Albancih v Makedoniji. Na Zahodnem Balkanu problemov ni mogoče reševati neodvisno enega od drugega, opozarja Kučan ter se tako distanciral od stališča sedanjega predsednika Drnovška, ki zagovarja neodvisno Kosovo.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1