Donald Trump, ki je v svoji kampanji na presenečenje številnih premagal 16 republikanskih kandidatov in s kontroverznimi izjavami razdelil republikance, je po nominaciji po video povezavi nagovoril delegate in dejal, da je čas za nadaljevanje poti do Bele hiše in zmago nad demokratsko kandidatko Hillary Clinton. Uradni govor bo sicer po napovedih imel v četrtek zvečer.
Predsednik predstavniškega doma kongresa Paul Ryan je uradno razglasil Trumpovo zmago, ki je bila jasna že takrat, ko je kandidatov sin Donald mlajši oddal glasove New Yorka in očeta porinil čez potrebni rob 1237 delegatov. "Imam čast, da te pošljem čez rob," je dejal Trump mlajši in v dvorani Quicken Loans je izbruhnil aplavz ob zvokih glasbe Franka Sinatre "New York, New York".
V središču pozornosti še vedno Melaniin govor
Skoraj povsem gladek razplet oddaje delegatskih glasov, ki so jih kandidati že osvojili z volitvami, je dal obliž na rano ponedeljkovega poskusa upora dela konservativnih delegatov in debakla z govorom kandidatove soproge Melanie Trump, ki je bil deležen tako pohval kot kritik, češ da gre za plagiat govora sedanje prve dame ZDA Michelle Obama iz leta 2008. Zaradi tega je Melania na družbenih omrežjih že postala tarča posmeha.
Melanii je govor napisala Meredith McIver. Ker se prah okoli govora ni in ni polegel, se je avtorica govora odločila "spregovoriti".
Kot je pojasnila McIverjeva, je Melania vedno imela rada Michelle Obama in ji je sama prebrala nekaj odlokov iz govora prve dame, kot vzgled, kaj hoče povedati na republikanski konvenciji.
"To sem si zapisala in kasneje nekaj fraz vključila v osnutek, ki je nato postal končna verzija govora. Nisem pregledala govorov gospe Obame. To je bila moja napaka in grozno se počutim zaradi zmede, ki sem jo povzročila. Nič hudega nisem mislila," je avtorica Melaniinega govora zapisala v sporočilu za javnost, ki ga je objavila Trumpova volilna kampanja.
McIverjeva je zaradi tega tudi ponudila odstop, a ga Trump ni sprejel. Trump naj bi ji dejal, da ljudje počno nedolžne napake in da se iz teh izkušenj "učimo ter rastemo". Avtorica govora je sicer zaposlena v Trumpovem koncernu Trump Organization.
"Osebno občudujem način, kako se je Trump spopadel s to zadevo in hvaležna sem za njegovo razumevanje," je še zapisala McIverjeva.
Javno izjavo je napisala, ker "ni želela, da bi to odvračalo pozornost od Trumpove zgodovinske predsedniške kampanje in od Melaniinega čudovitega sporočila in predstavitve".
Trump pa se je, seveda, na dogajanje odzval na Twitterju in to v svojem znamenitem slogu. "Mediji več časa posvečajo forenzični analizi Melaniinega govora kot ga je FBI posvetil preiskavi elektonske pošte Hillary Clinton."
Pred tem pa še, da je dobra novica ta, da je "Melaniin govor dobil več publicitete kot katerikoli govor v zgodovini politike, sploh če verjamete, da je vsaka reklama dobra reklama".
Clintonovo bi kar 'zaklenili'
Republikanci so sicer drugi dan konvencije v Clevelandu tudi nadaljevali napade na demokratsko predsedniško kandidatko Clintonovo, ki so jih začeli v ponedeljek, ko so med drugim pozivali k njenemu zaprtju. "To ni normalno politično obnašanje, da se nasprotnika pošilja v zapor," je privržencem po ponedeljkovih napadih nanjo v torek sporočila Clintonova.
V torek je v dvorani potekalo celo "sojenje" Hillary Clinton, ki ga je za govorniškim odrom uprizoril guverner New Jerseyja Chris Christie. Za vse, kar na svetu in v Ameriki ni prav, je po njegovem kriva Clintonova in množica je začela skandirati "Zaklenimo jo, Zaklenimo jo".
Guverner Arkansasa Asa Hutchinson je dejal, da iz lastnih izkušenj ve, da Cintonova ne sme v Belo hišo in izkušnje ji ne pomagajo, če nima nobenih vrednot. Vodja senatne večine Mitch McConnell je dejal, da je predsednik Barack Obama vsaj iskren, da želi Ameriko pomakniti v levo, Clintonova pa laže vsem in z njo v Beli hiši se ne bo nič spremenilo.
Predsednik predstavniškega doma Paul Ryan je v govoru poudaril, da so se republikanci odločili za spremembe, demokrati pa ponujajo tretji mandat Obame. Ryan je kritiziral bolj Obamo kot Clintonovo in zagotovil, da ima Amerika s Trumpom možnost za boljšo pot naprej.
Govori v dvorani sicer kažejo, da republikance in Trumpa najbolj povezuje nasprotovanje Clintonovi.
Pohvale na račun republikanskega kandidata v dvorani, kjer poteka konvencija, so bile doslej namreč redke. V torek so bili svetla izjema Trumpovi otroci, kot sta Donald Trump mlajši in Tiffany Trump, ki sta večinoma le hvalila očeta in obljubljala, da bo rešil vse težave ZDA. Mlajši Donald je starejšega predstavil kot branitelja delavskega razreda, bil pa je kritičen tudi do Clintonove. Tiffany pa je očeta opisala kot nežno dušo.
Sicer pa je bilo za govorniškim odrom v dvorani Quicken Loans tudi veliko pesimističnih ocen trenutnega stanja v državi, poudarjanja tradicionalnih krščanskih vrednost, zagovarjanja pravice do posedovanja orožja ter zavračanja davkov.
Trump je tudi drugi dan konvencije obšel protokol. To je prvič storil v ponedeljek, ko je v slogu rock zvezde predstavil svojo soprogo, v torek pa je spet prišel na oder. Predsedniški kandidati so se na dosedanjih konvencijah pojavili le na koncu, ko so prejeli nominacijo.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.