Na Otoku so v raziskavi ICM ugotovili, da si Britanci želijo nove glasovanja o brexitu. Novo glasovanje v anketi, ki je nastala v okviru Guardianovega raziskovalnega projekta, podpira 16 odstotkov več Britancev, kot pa mu nasprotuje. Tako je ideji o novem glasovanju naklonjenih 47 odstotkov Britancev, medtem ko jih 34 odstotkov meni, da je nesmiselno znova odpirati vprašanje izstopa iz EU. Brez upoštevanja tistih, ki o zadevi nimajo mnenja, pa je razmerje 58 proti 42 odstotkov – v prid podpornikov novega referenduma, piše Guardian. Predvsem so naklonjeni ideji, da bi glasovanje izvedli, ko bodo znane podrobnosti ločitvenega dogovora med EU in Veliko Britanijo.
Bi pa novo glasovanje prineslo podobno tesen rezultat kot tisto, s katerim so Britanci leta 2016 izglasovali odhod iz povezave. Le da bi bila tokrat z okoli 51 odstotki tehtnica na strani obstanka v povezavi. Čeprav raziskovalci sami opozarjajo – na podoben rezultat so kazale tudi ankete pred prvim glasovanjem, pa se je nato izkazalo, da so podcenjevale moč tabora za odhod iz povezave.
Kot še ugotavlja raziskava, Britance najbolj skrbi, da bo odhod iz povezave slabo vplival na britansko gospodarstvo (43 odstotkov) in da bo imel negativen vpliv na "britanski način življenja".
Še posebej o tem razmišljajo volivci laburistov, kar 9 odstotkov naj bi jih namreč bilo pretekli glas za odhod pripravljenih spremeniti v glas za obstanek.
Razkol še večji
Je pa še naprej jasno, kako zelo je vprašanje brexita razklalo Britance. Dve leti kasneje so na Škotskem še bolj odločeni, da bi glasovali za obstanek, medtem ko na primer v Walesu vztrajajo, da imajo EU dovolj. Še večji pa je prepad med generacijami. Medtem ko se je med mladimi volivci verjetnost podpore obstanku povečala za 17 odstotkov, je skupina volivcev, starih 65 let in več, še bolj odločena, da Velika Britanija odhaja.
Raziskovalec Alex Turk, eden vodilnih pri družbi ICM Unlimited, ki je raziskavo pripravila na reprezentativnem vzorcu 5000 sodelujočih, meni, da so podatki, ki so jih izluščili iz raziskave, sicer zelo verodostojni, saj je vzorec tudi do petkrat večji kot v podobnih raziskavah.
Ocenjuje, da nagibanje k obstanku sicer ni toliko povezano s tem, da bi ljudje spremenili mnenje – kar 90 odstotkov vprašanih je namreč dejalo, da bi ostali pri svoji prvotni odločitvi, kot s tem, da bi na volišča odšli tudi tisti, ki so prvič molčali.
Osnovo vprašanje zdaj pa je, kaj bo s temi podatki naredila britanska politika. V preteklosti namreč javnost še enemu referendumu ni bila naklonjena, a v zadnjih mesecih so se pozivi, da je morda odločitev vendarle treba pretehtati še enkrat, okrepili. Celo eden najbolj zagretih podpornikov prvega referenduma Nigel Farage je pred časom dejal, da pa "mogoče, ampak res mogoče, začenja razmišljati, da bi Britanci morali imeti še en referendum".
V debato so se bolj vključile tudi evropske institucije, predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je dejal, da bi bila EU pripravljena razmisliti tudi o svojih stališčih, če bi si Britanci premislili glede izstopa.
Prav tako pa so Britanci lahko v času po referendumu vse bolj od blizu spremljali posledice svoje odločitve. Nekaj podjetij, predvsem iz finančnega sektorja, se je že začelo seliti iz Londona, čeprav ekonomski kazalci niso slabi, so analitiki začeli opozarjati, da bi na svetovnem parketu Velika Britanija izgubila nekaj moči, ki jo ima kot članica povezave, na drugi strani pa se je izkazalo, da je bilo nekaj najbolj učinkovitih obljub iz kampanje za izstop iz unije lažnih – od tega, da bo to prineslo velik finančni bonus britanskemu javnemu zdravstvenemu sistemu, ki ima ogromno težav, do tega, da bo konec težav, povezanih z migracijami.
Kako bi zdaj glasovali v trdnjavah nasprotnikov in zagovornikov odhoda iz EU?
"Veliko ljudem se ni niti sanjalo, kako kompleksno je bilo referendumsko vprašanje. Imeli so neko idejo o tem, kako nam tujci govorijo, kaj in kako naj delamo, zdaj pa vse bolj ugotavljajo, za kaj v resnici gre in se sprašujejo, ali je bila odločitev pravilna," meni John Windsor iz Bristola, sicer trdnjave volivcev, ki so glasovali za obstanek v EU.
Da svojega mnenja ne bodo spremenili, pa so po pisanju Guardiana odločeni v Mansfieldu, trdnjavi tistih, ki so glasovali za odhod. Tukaj je za odhod glasovalo 70 odstotkov volivcev. Ideja novega referenduma nima podpore. "Želijo ubiti demokracijo. Dobili so odgovor, ki jim ni bil všeč, zdaj pa bi radi spraševali tako dolgo, da dobijo takšnega, ki jim bo po volji. Saj nismo bebci, da bi to počeli," je novinarjem dejal Marvin Salisbury.
Da je čas za odhod, meni tudi njegov someščan Vinny Overton. "Nisem rasist, ampak situacija je nevzdržna. Sem prihajajo ljudje iz vzhodne Evrope, pripravljeni delati za nič. Za nas torej ni dela. Mislim, da ljudje, ki prihajajo sem, da bi delali za dva evra na uro ali postavali naokoli, ne bi smeli biti tukaj."
Medtem ko je jezi nad EU v Mansfieldu svoje dodala tudi siva gospodarska podoba mesta, ki je ljudi še spodbudila k iskanju zunanjega sovražnika v podobi EU, pa je pri starejših volivcih v ospredju še vedno ponos. 82-letni Lionel Digby svojega glasu ne bi spremenil, za brexit pa je glasoval zaradi vnukov. "Želim, da imajo svoboščine, kot sem jih imel jaz, ko sem bil mlad, ne pa da trpijo pod diktaturo Bruslja."
O tem, da se bodo Britanci na svojem prav dobro znašli, pa ne dvomi: "Nekoč smo vladali imperiju, zato ni dvoma, da smo sposobni obvladovati državo brez pomoči EU."
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.