Po nedeljskih deželnih volitvah v Berlinu je Angela Merkel prejela nov veliki udarec. Vladajoči stranki socialdemokrati (SPD) in Krščansko-demokratska unija (CDU), sta utrpeli velike izgube in ostali brez večine v deželnem zboru. Merklina CDU je prejela le 17,6 odstotkov glasov, kar je najslabši rezultat stranke vse od konca druge svetovne dalje.
Najboljše, a glede na pretekle rezultate tudi slabo, so se sicer odrezali socialdemokrati z 21,6 odstotki. Njihov član, berlinski župan Michael Müller, je sicer že pred volitvami dejal, da si ne želi več koalicije z Merklino stranko. Zdaj bo moral koalicijo sestaviti z Zelenimi, ki so prejeli okoli 15,2 odstotka glasov in z Levico, ki je prejela okoli 15,6 odstotka glasov. "Dosegli smo cilj. Imamo mandat za sestavo vlade," je volitve komentiral Müller.
AfD odločena, da bo kot prva desničarska stranka po drugi svetovni vojni vstopila v nemški parlament
Kar je sedanjega župana najbolj ujezilo, je presenetljivo visok rezultat desničarske in populistične stranke Alternativa za Nemčijo (Afd). “Vsi smo besni, ker se je v deželni zbor uvrstila AfD. A zagotavljam vam, da bo Berlin ostal multinacionalno mesto, odprto celemu svetu,” je dejal v nagovoru množice privržencev v Berlinu.
Sicer rezultat ni bil tako dober, kot v nekaterih drugih zveznih deželah, a število podpornikov je za marsikoga vseeno presenetljivo. Zbrali naj bi namreč kar 14,2 odstotka glasov, večina prihaja iz vzhodnih območij Berlina. To je sicer še vedno bistveno manj kot pred dvema tednoma, ko je na lokalnih volitvah v zvezni deželi Mecklenburg-Predpomorjansko prejela 20,8 odstotka glasov.
"Resnična zmagovalka je AfD," je prepričan George Pazderski, vodja kampanje omenjene stranke. AfD je namreč nastala pred tremi leti, na nedeljskih volitvah v Berlinu pa je stranki CDU odvzela okrog 22 odstotkov volivcev, ki so za stranko nemške kanclerke volili leta 2011. V AfD verjamejo, da bodo postali prva desničarska stranka, ki bo vstopila v nemški parlament po drugi svetovni vojni.
Afd, ki je v svoji kampanji ostro obsojala sprejemanje beguncev, je sicer sedaj zastopana že v desetih od skupno 16 deželnih parlamentih v Nemčiji.
Ponovni vstop v deželni parlament v Berlinu je uspel tudi nemškim liberalcem (FDP), ki so prejeli 6,5 odstotka podpore.
Volilna udeležba je bila 67,3-odstotna, kar je bistveno več kot na volitvah pred petimi leti.
Merklova prevzela odgovornost za poraz v Berlinu
Nemška kanclerka Angela Merkel je ocenila rezultate nedeljskih volitev v zvezni deželi Berlin kot bridke in prevzela del odgovornosti. Tako kot pri volitvah v zvezni deželi Mecklenburg-Predpomorjansko za rezultati v Berlinu tičijo politični razlogi, "vendar ne samo to", je dejala Merklova.
"Če bi lahko, bi zavrtela čas za nekaj let nazaj, da bi se lahko skupaj z vlado in odgovornimi bolje pripravili na razmere, ki so nas nepričakovano zadele pozno poleti leta 2015," je dejala kanclerka. V kolikor je eden izmed razlogov za slab rezultat premalo pojasnjena begunska politika, je obljubila, da bo v prihodnje to popravila.
Po današnji seji vodstva stranke v Berlinu je med drugim še dejala, da za begunsko krizo ni hitrih rešitev, četudi so v preteklem letu naredili veliko napak. Tudi sama se je predolgo zanašala na dublinski sporazum, saj je mislila, da bo ta rešil vse, kar pa ni bilo dobro, je priznala napako. Sedaj se bo borila, da se razmere ni bi ponovile, je še dejala.
KOMENTARJI (205)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.