
"Izjavljamo, da je zakon številka 16 iz leta 2003 v nasprotju z ustavo in zato nima zakonske moči," je povedal vodja sodišča Jimmly Asshidique. Ni pa pojasnil, ali so s tem razveljavljene dosedanje obsodbe na podlagi omenjenega protiterorističnega zakona.
Eden od sodelavcev ustavnega sodišča Mohamed Asrun je sicer dejal, da današnja razsodba ne bo vplivala na obsodbe vpletenih v teroristične napade na Baliju oktobra 2002. "Ta odločitev ne razveljavlja obsodb Amrozija in njegovih sodelavcev, temveč pomeni, da se protiteroristični zakon v prihodnje ne bo več uporabljal," je pojasnil omenjeni sodelavec.
Pritožba je bila učinkovita
Ustavno sodišče je z današnjo odločitvijo razsodilo v prid pritožbe Masykurja Abdula Kadirja, ki je bil lani obsojen na 15 let zapora zaradi nudenja pomoči avtorjem napadov na Baliju.

Indonezijska vlada je protiteroristični odlok sprejela oktobra 2002, teden dni po napadih na Baliju, v katerih sta umrla 202 človeka. Leto dni kasneje je ta odlok, ki daje preiskovalcem obsežne pristojnosti in omogoča smrtno kazen, postal zakon. Na podlagi tega zakona je bilo doslej obsojenih okoli 30 ljudi, med njimi trije na smrtno kazen.
Ustavno sodišče je presodilo, da je protiteroristični zakon protiustaven, ker je bil sprejet po napadih na Baliju, medtem ko ustava iz leta 1945 narekuje, da se noben zakon ne sme uporabljati retroaktivno.