Protesti zaradi objavljenih karikatur preroka Mohameda v evropskih časnikih so se nadaljevali tudi danes. V nemškem Duesseldorfu se je zbralo okoli 3000 muslimanov, protestirali pa so tudi pred danskim veleposlaništvom v Berlinu. Na ulice v Kölnu se je odpravilo okoli 500 muslimanov.
Na pariških ulicah 7000 ljudi
V Franciji je skupno protestiralo kakih 10.000 ljudi. V Parizu, kjer se je na protestih zbralo 7000 ljudi, so protestniki razobesili napis, ki je sporočal, da med spoštovanjem religije in svobodo izražanja ni protislovja. Zbrani so po lastnih navedbah z mirnim protestom želeli povedati, da jih je objava karikatur globoko užalila. Svojo užaljenost ob karikaturah in predanost veri je izrazilo tudi okoli 3000 demonstrantov, ki so se zbrali v Strasbourgu.
V središču Amsterdama se je kljub prošnjam muslimanskih voditeljev, naj se protestov vzdržijo, na mirnem protestu zbralo okoli 200 demonstrantov.
Mirno na Trafalgarju
Več tisoč muslimanov in drugih, ki se ne strinjajo z objavo karikatur, se je zbralo tudi na londonskem trgu Trafalgar. Med udeleženci, ki so želeli opozoriti na naraščajočo islamofobijo, naj bi bili tudi številni britanski politiki, med njimi londonski župan Ken Livingstone.
Organizatorji razlagajo, da želijo zmernim muslimanom dati možnost, da izrazijo svoj pogled na dogodke v zadnjih dneh.
Zborovanje je potekalo mirno, med zbranimi pa tudi ni bilo opaziti skrajnih sloganov, značilnih za proteste, ki so jih v odgovor na sporne karikature pripravili v številnih državah na Bližnjem vzhodu, v Afriki, Aziji, pa tudi v Evropi.
Protesti v islamskih državah
Protesti so potekali tudi v nekaterih islamskih državah. Izraelska policija je v Jeruzalemu razgnala množico mladih Palestincev, ki so želeli v znak protesta proti karikaturam zažgati danske zastave. Več kot 600 protestnikov se je zbralo tudi v indonezijski prestolnici Džakarti in mestu Sigli.
Proti spornim karikaturam je protestiralo tudi več deset tisoč Irancev, ki so v Teheranu obeležili 27. obletnico islamske revolucije.
Več 100 Turkov je na demonstracijah v Ankari svoje nezadovoljstvo izražalo z uničevanjem danskih izdelkov, teptanjem danskih zastav, vzklikanjem gesel proti zahodnim državam in pozivom k bojkotu danskih izdelkov.
S pripravami na proteste po vsej državi so začele tudi glavne politične stranke v Pakistanu. V ta namen bodo pripravili množične shode in demonstracije ter konference in seminarje, dogodki pa naj bi se začeli 19. februarja. Stranke so tudi pozvale muslimanski svet k bojkotu izdelkov iz držav, ki so objavile karikature preroka Mohameda, in k prekiniti stikov s temi državami.
Danska umika diplomate
Zaradi strahu pred novimi množičnimi protesti je medtem Danska umaknila svoje diplomatske predstavnike iz Sirije, Irana in Indonezije.
Usoda kulturnega urednika pri časniku Jyllands-Posten, ki je prvi obljavil karikature, pa je vedno bolj negotova. Flemminga Rosa so namreč poslali na prisilni dopust. Tako so se odločili, potem ko je dejal, da razmišlja o objavi karikatur na temo holokavsta.
Iranski časopis Hamšahri je kot odgovor na sporne karikature preroka Mohameda, ki so za muslimane svetoskrunske, razpisal natečaj za najboljšo karikaturo holokavsta. Razložili so, da želijo odkriti, kje so meje svobode govora. Rose jih je bil pripravljen objaviti, uredništvo časnika pa se s tem ni strinjalo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.