V enem od vrhuncev letnega romanja v Meko, hadža, je več kot dva milijona muslimanskih romarjev iz vsega sveta današnji dan na gori Arafat blizu Meke preživelo v molitvi, s katero so prosili za milost in odpuščanje. Muslimani verujejo, da jim bo Alah uslišal molitve, izrečene na svetem območju te gore, kjer je imel prerok Mohamed pred več kot 1400 leti svojo zadnjo pridigo.
Oblečeni v enostavna bela oblačila, ki simbolizirajo enakost in nesebičnost, so moški in ženske skupaj molili, nekateri ob vznožju, nekateri tudi na samem vrhu gore Arafat. Potem ko se je znočilo, pa so se odpravili v nekaj kilometrov oddaljeno dolino, kjer bodo prenočili.
Po podatkih savdskih oblasti se romanja, ki se je začelo v četrtek, udeležuje več kot 1,6 milijona romarjev iz 187 držav, več kot pol milijona pa jih je iz Savdske Arabije. Tudi tokrat ga spremljajo okrepljeni varnostni ukrepi z okoli 50.000 vojaki in policisti.
V soboto se bodo romarji vrnili v Mino, kjer bo potekalo simbolično kamenjanje hudiča, ki zaznamuje začetek muslimanskega praznika žrtvovanja eid al adha (kurban bajram), ko muslimani v spomin na preroka Abrahama tudi zakoljejo ovco ali kako drugo žival. Obred kamenjanja hudiča je sicer varnostno najbolj zahteven del hadža, saj zaradi gneče pogosto zahteva žrtve. Januarja letos je bilo tako v hudi gneči do smrti poteptanih 364 ljudi, lani pa 251.
Med obredom kamenjanja hudiča verniki mečejo kamenje na tri stebre, ki poosebljajo hudiča in moč zla. Po islamskem verovanju naj bi se namreč hudič v Mini pojavil trikrat, najprej pred Abrahamom, nato pred njegovo ženo Hagar in nato še pred njunim sinom Ismailom. Da bi mu pokazali prezir, so vanj vsakič vrgli sedem kamnov, gesto, ki jo zdaj ponavljajo med obredom kamenjanja. Pri tem vzklikajo "bismilah" (v imenu Boga) in "Alahu akbar" (Bog je velik).
Romanje v Meko je eden od petih stebrov muslimanske vere. Islamska sveta knjiga Koran predpisuje, da mora vsak musliman, ki je fizično sposoben in si lahko privošči potovanje, vsaj enkrat v življenju opraviti romanje v Meko, rojstni kraj preroka Mohameda. Hadž v simboličnem smislu predstavlja tudi sodni dan, na katerega se bo moral vsak musliman v skladu z islamskim naukom zagovarjati pred Alahom za svoja dejanja.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.