Potem ko se je na sobotnih protestih v Tunisu in drugih mestih zbralo več tisoč ljudi, je danes prispelo še tisoč protestnikov iz osrednjega dela države. "Ljudje smo prišli strmoglavit vlado," so vzklikali protestniki, ki so prišli peš ali z avtomobili, navaja francoska tiskovna agencija AFP. Kakih 5000 ljudi je nato prebilo policijsko varovanje in se zbralo pred uradom premierja Mohammeda Ghannouchija ter tam nadaljevalo s pozivi k odhodu vlade.
K vnovičnim protestom je pozval največji sindikat UGTT, ki je ključno vlogo odigral tudi v protestnem valu proti sedaj pobeglemu predsedniku Zinu El Abidinu Ben Aliju. Razlog za to je zavračanje premierja Ghannouchija in prehodne vlade, ker so v njej ostali ministri, ki so delovali pod Ben Alijem.
Ghanoucchi je sicer obljubil, da bo odstopil takoj po parlamentarnih in predsedniških volitvah, katerih datum pa za zdaj še vedno ni znan. Prehodna vlada je sicer odpravila omejitve, ki so veljale za uvoz tuje literature in filmov. Na svoji prvi seji v četrtek pa je vlada potrdila predlog zakona o splošni amnestiji, ki bo omogočil izpustitev vseh političnih zapornikov.
Nezadovoljstvo z oblastjo, predvsem zaradi brezposelnosti in korupcije, je Tunizijce na ulice pognalo sredi decembra lani. Protivladne nemire, v katerih je doslej umrlo že več kot 100 ljudi, je sprožil samozažig 26-letnega Tunizijca, s katerim je ta opozoril na revščino in visoko brezposelnost.
Svečke za umrle
Med tridnevnim žalovanjem pa se je v soboto pozno zvečer na ulicah Tunisa zbralo tudi na ducate ljudi, ki so s svečami v rokah počastili spomin na umrle v protestih. "Te sveče so simbol mučenikov. Tistih, ki so se zažgali, da bi nam osvetlili pot. Tudi oni so kot goreče sveče. To delamo njim v spomin. Nikoli jih ne bomo pozabili,“ je povedal eden od zbranih.
Medtem pa preiskovalci zaslišujejo 33 ljudi, ki so povezani z družino osovraženega predsednika Ben Alija, ki je zbežal iz države. Pri omenjenih so policisti odkrili tudi večje količine draguljev in vrtoglave vsote denarja, ki so jih takoj zasegli.
Predsednikovega svetovalca in tiskovnega predstavnika Abdelaziza bin Dhia ter nekdanjega notranjega ministra Abdallaha Qallala so policisti že aretirali in sta odslej v hišnem priporu. Iščejo pa še Ben Alijevega političnega svetovalca Abdelwahhaba Abdalla, ki je izginil.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.