
Schwimmer je izpostavil nujnost široke palete ukrepov v boju proti terorizmu, tako pravnih kot praktičnih. Kot je dejal, je pri tem potrebno "optimalno policijsko in pravno sodelovanje med državami", pri tem pa je treba "kar se da najbolje uporabiti že obstoječe okvire sodelovanja, kot sta Svet Evrope in Evropska unija".
Kot je opozoril Schwimmer, je njegova naloga, da kot generalni sekretar Sveta Evrope, katerega naloga je zavzemanje za spoštovanje človekovih pravic in vladavine prava, opozori pred pretiranimi ukrepi. Po njegovih besedah je cilj protiterorističnega boja zaščita človekovih pravic ter demokracije in ne njihovo spodkopavanje. Generalni sekretar SE se je pri tem skliceval na Evropsko konvencijo o človekovih pravicah, ki je zelo jasno opredelila, da je potrebno vedno ščititi osnovne človekove pravice.
Britanska vlada premiera Tonyja Blaira je včeraj predlagala sveženj ukrepov, ki bi oblastem dali večja pooblastila v boju proti terorizmu, vključno s predpisom, po katerem bi smela policija pripreti tujce, osumljene terorističnih dejavnosti, brez predhodnega sodnega postopka.
Za njegovo uvedbo pa je potrebno sprejeti ustrezno dopolnilo k 5. členu Evropske konvencije o človekovih pravicah, ki zagotavlja pravico do svobode in prepoveduje zapiranje oseb brez predhodnega sojenja. 15. člen iste konvencije namreč vladam dovoljuje, da so v primeru vojne ali izrednih razmer izvzete iz 5. člen konvencije.