Hansu Küngu, Švicarju po rodu, je leta 1979 Benediktov predhodnik Janez Pavel II. odvzel dovoljenje za poučevanje teologije. Küng je v svojih knjigah kritiziral cerkveno dogmo, po kateri je papež glede religioznih vprašanj in verskih običajev nezmotljiv.
Kritiziral je tudi vatikanski centralizem pri imenovanju škofov, v zadnjih letih pa je vedno znova obsojal konzervativno držo uradnega Vatikana. Bil je oster kritik stališč pokojnega papeža Janeza Pavla II., po izvolitvi kardinala Josepha Ratzingerja za njegovega naslednika Benedikat XVI. pa je izrazil razočaranje.
Tiskovni predstavnik Vatikana Joaquin Navarro-Valls je poudaril, da je bilo srečanje zasebnega značaja, ki je potekalo v vzdušju "prijateljske teološke diskusije". "Obe strani sta bili enotnega mnenja, da je smiselno v okviru srečanja izmenjati mnenja o verskih vprašanjih, ki obstajajo med Hansom Küngom in poučevanjem vere v katoliški cerkvi," je povedal Valls.
Njun pogovor se je osredotočil na Küngov koncept 'svetovnega etosa', tema pogovora pa je bil tudi dialog med naravoslovnimi znanostmi in vero. Teologa Ratzinger in Küng sta stara znanca še iz časov Drugega vatikanskega koncila (1962 – 1965), skupaj pa sta delovala tudi kot profesorja dogmatike na Univerzi v Tübingenu.
Srečanje med papežem Benediktom XVI. in Küngom je bilo sicer v soboto, Vatikan pa se je šele danes odločil, da bo o njem seznanil javnost.