Sodnik Manfred Seiss je v oprostilni sodbi 19. februarja poudaril, da so nesrečo zakrivile iskre iz grelca, ki je imel konstrukcijske napake, bil pa je tudi slabo izdelan in iz slabih materialov. Kljub temu sodišče ni imelo zadostnih dokazov, da bi lahko 16 obtoženih malomarnosti, med njimi so bili uslužbenci zobate železnice v Kaprunu, tehnični delavci in vladni uslužbenci, spoznali za krive. S tem se je končalo 20-mesečno sojenje v zvezi z nesrečo.
Avstrijsko tožilstvo v Salzburgu je takoj po izrečeni sodbi napovedalo, da se bo pritožilo na oprostilno sodbo sodišča. Tiskovni predstavnik tožilke Eve Danninger-Sorait je tedaj pojasnil, da bo tožilstvo pritožbo vložilo na podlagi individualne odgovornosti vsakega obtoženca.
EU bi morala uvesti varnostne standarde
Avstrijski pravosodni minister Dieter Boehmdorfer pa je v povezavi z nesrečo na Kaprunu dejal, da bi morala Evropska unija uvesti širok spekter varnostnih standardov, še posebej v novih članicah povezave. "Prepričan sem, da varnostni standardi tam - pa nočem užaliti nikogar - niso na enaki ravni kot naši," je dejal Boehmdorfer, sicer član avstrijskih svobodnjakov (FPOe).
Boehmdorfer je še nakazal, da bi tudi v Avstriji morebiti lahko tožili za "nematerialno škodo", ki so jo utrpeli svojci žrtev. Kot je dejal, bo potrebno na tem področju še marsikaj nadoknaditi, saj je naravnost groteskno, da človek lahko toži zaradi pokvarjenih počitnic, ne pa v primeru katastrofe.