V Nagasakiju so obeležili 67. obletnico eksplozije atomske bombe, ki je mesto spremenila v prah in pepel.
Nagasaki je bil tarča ameriške bombe z imenom Fat man oz. Debelinko, ki je nad severnim delom mesta eksplodirala 9. avgusta 1945 ob 11. uri in 2 minuti. Severni del Nagasakija je bil popolnoma uničen.
Skupno je eksplozija zahtevala 73.844 smrtnih žrtev, okoli 75.000 ljudi pa je bilo ranjenih. Za posledicami sevanja in jedrskega onesnaženja okolja je pozneje trpelo še več sto tisoč ljudi.
Eksploziji atomskih bomb nad Hirošimo in Nagasakijem sta pomagali ZDA k hitrejšemu koncu druge svetovne vojne. Japonska je namreč brezpogojno kapitulirala šest dni pozneje, 15. avgusta 1945, s tem pa se je po kapitulaciji Nemčije v Evropi druga svetovna vojna končala tudi na Pacifiku.
Komemoraciji ob obletnicah eksplozij atomskih bomb nad Hirošimo in Nagasakijem običajno potekajo v znamenju pozivov proti jedrskemu orožju in proti uporabi nevarne jedrske energije nasploh. Popolno uničenje obeh mest je še danes velik opomin človeštvu, da se groza atomske bombe ne sme nikoli ponoviti.
Letos se je na spominski slovesnosti v Hirošimi zbralo okoli 50.000 ljudi. Med njimi je bil prvič tudi Clifton Truman Daniel, vnuk tedanjega ameriškega predsednika Harryja Trumana, ki je ukazal uporabo jedrskega orožja.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.