Danes mineva natanko 66 let od eksplozije atomske bombe v Nagasakiju, ki je to japonsko mesto spremenila v kup ruševin. ZDA so jo odvrgle tri dni po eksploziji prve atomske bombe nad Hirošimo.
9. avgusta 1945 je bil Nagasaki tarča bombe z imenom Fat man oz. Debelinko, ki je nad severnim delom mesta eksplodirala ob 11.02. Severni del Nagasakija je bil popolnoma uničen. Skupno je eksplozija zahtevala 73.844 smrtnih žrtev, okoli 75.000 ljudi pa je bilo ranjenih. Za posledicami žarčenja in jedrskega onesnaženja okolja je pozneje trpelo še več sto tisoč ljudi.
Eksploziji atomskih bomb nad Hirošimo in Nagasakijem sta pomagali ZDA k hitrejšemu koncu druge svetovne vojne. Japonska je namreč brezpogojno kapitulirala šest dni pozneje, 15. avgusta 1945, s tem pa se je po kapitulaciji Nemčije v Evropi druga svetovna vojna končala tudi na Pacifiku.
Ameriški vojaški strategi in politiki so uporabo vojskovanja z jedrskim orožjem dolgo predstavljali kot edini izhod iz vojne. Uporabo tega uničujočega orožja so utemeljevali tudi s tem, da je rešilo več sto tisoč ali celo več milijonov ameriških vojakov, ki bi morali sicer Japonsko poraziti na njenih tleh. Po drugi strani pa kritiki opozarjajo, da je bila uporaba jedrskega orožja nad civilnima mestoma jasen vojni zločin, za katerega bi morale ZDA odgovarjati.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.