V Srbiji je začela veljati uredba, s katero bo prvič od razglasitve neodvisnosti Kosova leta 2008, ki je Beograd ne priznava, vsem njenim prebivalcem omogočila svobodo gibanja po Srbiji, tudi imetnikom dokumentov, ki so jih izdale oblasti v Prištini.
Vlada je uredbo sprejela minuli teden na podlagi dogovora, ki sta ga Beograd in Priština dosegla v okviru dialoga, ki pod okriljem Evropske unije poteka od marca.
Uredba določa, da v Srbijo lahko vstopijo državljani Kosova z dokumenti, ki so jih izdale oblasti v Prištini, vendar pa bodo na meji dobili začasne dokumente, ki bodo veljavni v Srbiji.
Prevozna sredstva z registrskimi tablicami KS, t. i. tablicami Unmik, se odslej lahko gibljejo po Srbiji z dokumenti o vstopu in izstopu iz države. Registrske tablice z oznako RKS, torej Republike Kosovo, pa bodo na mejnih prehodih zamenjali z začasnimi registrskimi tablicami.
Beograd registrskih tablic in dokumentov kosovskih oblasti doslej ni priznaval. S tem je prebivalcem Kosova onemogočal uporabo najkrajše poti do držav Evropske unije in drugih držav v soseščini ter tudi 150.000 v državah EU živečim kosovskim Albancem, ki imajo večinoma dokumente Prištine.
Svoboda gibanja predraga?
Ob tem pa prebivalce Kosova in obmejnih območij najbolj skrbi višina avtomobilskega zavarovanja. Vozniki s Kosova bodo namreč ob prehodu meje s Srbijo morali plačati 100 evrov obveznega avtomobilskega zavarovanja za mesec dni, vozniki iz Srbije pa na Kosovu 60 evrov zavarovanja, ki bo veljalo 15 dni.
Kot je ocenil vodja kosovsko-pomoravskega okrožja, kot Srbi imenujejo območje kraja Gnjilane na zahodu Kosova, Dragan Nikolić, tako visoka cena za avtomobilsko zavarovanje v praksi pomeni, da svoboda gibanja za kakih 30.000 kosovskih Srbov, ki vsakodnevno prehajajo mejo na območju občine Bujanovac in Preševo, "kjer veljajo evropski standardi, oni pa živijo po afriških", ne obstaja več. Opozoril je tudi, da kosovski Srbi na omenjenem območju nimajo bolnišnice niti porodnišnice ter da zato hodijo v Vranje v Srbiji.
Sporazum o svobodi gibanja, "po katerem bodo Srbi južno od reke Ibar potrebovali okoli tisoč evrov letno samo za vstop v osrednjo Srbijo, je fantastično zamišljen načrt za popolno uničenje srbskega naroda," je dodal.
Edini albanski poslanec v srbskem parlamentu Riza Halimi prav tako meni, da gre za katastrofalen dogovor. Po njegovi oceni bodo nova pravila najbolj prizadela Albance iz doline Preševa, ki imajo sorodnike na Kosovu in ki tja vsakodnevno službeno potujejo. "Pomislite, kako bo nekdo, ki ima povprečno mesečno plačo 200 do 300 evrov, plačeval na mesec sto evrov samo za vstop na Kosovo," je dejal.
Posrednik EU v dialogu med Prištino in Beogradom Robert Cooper je uveljavitev sporazuma pozdravil kot dobro novico za ljudi, ob tem pa poudaril, da je namen dialoga prav izboljšanje življenja ljudi. Pojasnil je še, da lahko sedaj čez kosovsko-srbsko mejo potujejo z osebnimi dokumenti, na prehodih pa bodo dobili vstopno-izstopni dokument. V začetnem obdobju bodo po novem sistemu urejeni prehodi Jarinje, Merdare ter Depce, nato pa ga bodo postopno uveljavljali tudi na drugih prehodih. Izpostavil je še nujnost brezpogojne odstranitve vseh barikad na severu Kosova.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.