
Indijski notranji minister Lal Krišna Advani je Pakistanu zaradi terorističnih napadov na indijski
parlament 13. decembra zagrozil z bojem, ne glede na mednarodno podporo, ki jo bo Indija prejela od drugih držav "v tej vojni proti terorizmu". Po treh vojnah - zadnja se je končala s porazom Pakistana leta 1971 - je Pakistan začel posebno vojno, je dejal Advani. "Sedaj bomo mi začeli odločilno bitko," je še dodal.
Pakistanska vlada je obtožila Indijo, da na skupni meji krepi svoje enote, in jo opozorila, da bo sedaj umik pakistanske vojske težak. Po besedah tiskovnega predstavnika pakistanske vlade, generala Rašida Kerešija, se je Indija s tem postavila v položaj, iz katerega se bo sedaj težko umaknila. Kljub omenjenim aktivnostim Indije bo Pakistan po besedah Kerešija še naprej zadržan in se bo omejil le na obrambno politiko.
Ameriški predsednik George Bush je danes izjavil, da se ZDA aktivno zavzemajo za pomiritev obeh strani. Bush je še dejal, da je zadovoljen, da se je pakistanski predsednik Mušaraf odzval na indijsko zahtevo, da polovi tiste, ki bi lahko delali škodo. Tudi ameriški državni sekretar Colin Powell je pozval obe strani, naj se pomirita.
V skupni izjavi, ki je nastala na pobudo Rusije, so države skupine G-8 danes obe strani pozvale, naj preprečita nadaljnje stopnjevanje napetosti in obnovita politični dialog. Skupina G-8 je prav tako pozvala Pakistan, naj odločno ukrepa proti terorističnim organizacijam, ki so aktivne na pakistanskem ozemlju in delujejo proti Indiji. V skupni izjavi, ki jo je povzela ruska tiskovna agencija Interfax, skupina G-8 obsoja terorizem v vseh oblikah. Skupina G-8 je obe državi še pozvala, naj rešita nesporazume po diplomatski poti.

Skrb je ob napetostih med Indijo in Pakistanom izrazil tudi generalni sekretar Organizacije islamske konference Abedelvahid Belkeziz, ki je obe strani pozval, naj se zatečeta k diplomatskemu dialogu, s katerim bi skušali na miroljuben način ter v skladu z načeli mednarodnega prava in resolucijami Združenih narodov rešiti težave. Oboroženi konflikti in zatekanje k sili ne bodo rešili težav, temveč le podžigajo sovraštvo, je še opozoril generalni sekretar OIK.
Ob naraščajoči napetosti med Indijo in Pakistanom je v nevarnosti tudi usoda bližnjega srečanja držav Južnoazijske zveze za reginalno sodelovanje (SAARC) v Nepalu. Indija je sicer že potrdila, da bo letalo pakistanskega predsednika Mušarafa kljub prepovedi preleta svojega ozemlja, pustila v Katmandu. Konferenca naj bi v prvi vrsti izboljšala odnose v Južni Aziji in predvsem med Indijo in Pakistanom, ki sta regionalni velesili. Srečanje je bilo načrtovano že leta 1999, vendar so ga zaradi vojnega udara v Pakistanu odložili. Zvezo držav SAARC so ustanovili leta 1985 za gospodarski razvoj držav članic, ki so sicer med najrevnejšimi državami sveta.