
Čeprav bi do sedaj že morali nastopiti popotresni valovi - cunamiji, teh do sedaj še ni bilo. Strokovnjaki zato ugibajo, da jih je ocean morda zadržal in da jih sploh ne bo, vseeno pa opozarjajo, da možnost še obstaja, zato evakuacija prebivalstva še poteka. Cunamiji naj bi se po ocenah strokovnjakov tokrat podali na jug, kjer leži otok Mauritius.

Potres se je začel ob 23:15 po lokalnem času (ob 16:15 po srednjeevropskem) in trajal približno tri minute, kar je preplašilo tamkajšnje prebivalstvo in povzročilo izpade električne energije. Več deset tisoč ljudi je takoj zbežalo iz svojih domov, višjih stavb in hotelov na Sumatri, v Singapurju in Maleziji. Pacifiški center za obveščanje je izdal opozorilo, naj evakuirajo obale na območju 1000 kilometrov okoli žarišča potresa, ki se nahaja 30 km pod gladino Indijskega oceana 205 km zahodno od kraja Sibolga in 245 km jugozahodno od Mesta Medan.

Strah pred cunamiji: množična evakuacija
Opozorilo pred cunamiji so sprožili v več državah – na Šrilanki, Tajskem, Havajih, v Indiji in Indoneziji, zelo ogrožen naj bi bil tudi otok Mauritius. Ker je od potresa minilo že več ur, cunamijev pa še ni bilo, so v Indoneziji, na Tajskem in v Šrilanki nevarnost že preklicali. Morebitni cunamiji naj bi ogrožali tudi Avstralijo, saj je po potresu manjši val zajel obale avstralskih Kokosovih otokov.
To je že drugi tak potres, ki je prizadel to območje. Decembra lani je potres z močjo 8,9 po Richterju prizadel obale Indonezije in sprožil cunamije, v katerih je po neuradnih podatkih umrlo 300 000 ljudi, brez strehe nad glavo pa jih je ostalo milijon in pol.