Pred libijsko obalo naj bi v petek potonila ladja z do 600 migranti, ki so poskušali zbežati iz te nemirne države, je danes sporočil visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR), ki se sklicuje na navedbe prič. Zveza Nato je medtem zanikala navedbe britanskih medijev, da je njihova letalonosilka v Sredozemskem morju pustila umreti 61 libijskih beguncev.
Po besedah predstavnice UNHCR Laure Boldrini poskuša komisariat sedaj ugotoviti, kaj se je zgodilo s potniki, ko je plovilo potonilo. Po besedah prič, ki so Libijo zapustili na drugi ladji in kasneje prispeli v Italijo, se je plovilo prelomilo, trupla pa so plavala na morski gladini.
Boldrinijeva je sicer poudarila, da so Libijo konec marca zapustile najmanj tri ladje polne migrantov, ki niso nikoli dosegle Italije, poroča ameriška tiskovna agencija AP. V Sredozemskem morju naj bi tako izginilo okoli 800 ljudi, ki so poskušali doseči evropsko obalo.
Zveza Nato je medtem zanikala navedbe britanskega časnika The Guardian, da ena njihovih letalonosilk, vključenih v operacije zavezništva v Libiji, ni rešila libijskih beguncev na ladji, ki ji je v Sredozemskem morju zmanjkalo goriva.
Po pisanju časnika je bilo na ladji 72 potnikov, med njimi več žensk, otrok in političnih prebežnikov, ki so na plovilu na odprtem morju preživeli 16 dni, potem ko jim je zmanjkalo goriva 18 ur po odhodu iz Tripolija 25. marca. Po poročanju časnika "ni prišlo do rešitve ladje, čeprav je nanjo italijanska obalna straža opozarjala, plovilo pa je vzpostavilo stik z vojaškim helikopterjem in Natovo bojno ladjo".
Namestnica predstavnice Nata Carmen Romero je danes v Bruslju zanikala trditve The Guardiana in poudarila, da so "kakršne koli trditve, da je Natova ladja opazila in potem ignorirala plovilo, neresnične".
Plovilo naj bi sicer najprej vzpostavilo stik z vojaškim helikopterjem neznane države, kasneje, 29. ali 30. marca, pa naj bi ga zaneslo v bližino letalonosilke, je še poročal The Guardian, ki se je skliceval na besede preživelih. Ladjo je kasneje zaneslo proti zahodni libijski obali, kjer je pristala 10. aprila. Preživelo je enajst ljudi, drugi naj bi umrli zaradi pomanjkanja vode in lakote.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.