Tujina

FOTO: V Atenah zaradi stavk zavladal prometni kaos

Atene, 22. 09. 2011 10.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.S./M.R./STA
Komentarji
15

Grki so jezni. Vlada je namreč sprejela nove strožje varčevalne ukrepe, s katerimi želi zmanjšati javnofinančni dolg in pridobiti zadnjo tranšo pomoči. Upokojenci in javni uslužbenci so zavzeli ulice, javni promet pa je obstal.

Javni potniški promet v Grčiji je za 24 ur obstal. To je zadnji protest proti vladnim varčevalnim ukrepom. Kot je znano, je vlada zaostrila varčevalne ukrepe, med njimi je 20-odstotno znižanje pokojnin tistim, ki prejemajo več kot 1200 evrov.

Vlada namreč pravi, da je to potrebno, da bi dobili osemmilijardno tranšo pomoči. Ta je namreč zadnji del 110-milijardne pomoči držav v evroobmočju ter IMF, s katerim želijo pomagati Grčiji poplačati njene velike dolgove.

Kljub temu pa je v svojem prvem govoru po sprejetju novih ukrepov premier George Papandreou dejal, da gre za ukrepe vitalnega značaja. "Druge poti ni. Druga pot je bankrot, ki bi imel za naša gospodinjstva zelo težke posledice," je dejal po sestanku s člani svoje stranke.

Stavka ohromila promet

Uslužbenci finančnega ministrstva bodo stavkali 27. in 28. septembra, pridružili pa se jim bodo še uslužbenci davčne uprave in cariniki. Dva največja sindikata – sindikat javnih uslužbencev Adedy ter generalno združenje grških delavcev – sta za 5. oktober sklicala stavko javnega sektorja, za 19. oktober pa splošno stavko.

Atenčani so se danes le s težavo prebijali po mestnih ulicah, napolnjenih z avtomobili, potem ko so podzemni vlaki, metroji, avtobusi, vlaki in taksiji nehali voziti. Na tleh so ostala tudi nekatera letala, druga pa so letela z zamudo, saj so se kontrolorji v popoldanskem času pridružili štiriurni stavki. Javni uslužbenci so popoldne namreč zavzeli ulice prestolnice. Delati so prenehali tudi nekateri učitelji in javni uslužbenci.

Pred parlamentom se je tako zbralo okoli tisoč pripadnikov komunistične skupine MAS, ki so vzklikali "Uprite se" in "Plutokratija bi morala plačati za krizo". Pridružilo se jim je tudi okoli 6.000 študentov in profesorjev. A shod se je tokrat končal brez incidentov.

Strožje varčevalne ukrepe so obsodili tudi številni časniki. Protivladni Ta Nea je poročal, da je vlada na žrtveni oltar poslala javne uslužbence in upokojence. Kritik je bila vlada deležna tudi od gospodarskega sektorja in delavcev.

Direktor atenske gospodarske zbornice je za državno televizijo povedal: ''Nobenega kompasa ni, ta vlada ne ve, kam gre. Ljudje se bodo zagotovo uprli – kako lahko molzeš kravo, če ni bila nahranjena?''

Vlada: Položaj je kritičen

Medtem ko številni podpirajo stavko, se najdejo tudi taki, ki menijo, da bo stavka povzročila več škode kot koristi. Uslužbenka finančnega ministrstva je povedala: ''Protestniki nas ne bodo pripeljali nikamor. Vlada, katera koli vlada, mora zategniti pasove, saj drugače ne bomo dobili posojila. Če posojila ne dobimo, ne bo nihče dobil plače.''

Grški finančni minister Evangelos Venizelos
Grški finančni minister Evangelos Venizelos FOTO: Reuters

A grška vlada vztraja pri ukrepih, ki jo bodo rešili pred bankrotom. O razmerah v državi je danes grškega predsednika Karolosa Papuliasa obveščal finančni minister Evangelos Venizelos. "Položaj je izjemno kritičen, rekel bi celo, da nevaren," je dejal Venizelos. "Občutek nervoze med večjimi članicami območja z evrom se dotika tudi nas."

Venizelos, ki se bo v petek odpravil v Washington na letno zasedanje Mednarodnega denarnega sklada (IMF), kjer bo razpravljal tudi z mednarodnimi posojilodajalci, je s prstom pokazal na območje evra. "Na žalost območje z evrom ta trenutek ne dosega politične in institucionalne ravni," ki je potrebna za učinkovit spopad s krizo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ddrej
23. 09. 2011 10.33
Sicer je pa ekonomija veda, ki uči kako koga prinesti okrog. Sicer pomeni strani vzpodbuja razvoj, po drugi strani pa ga tudi zavira. In ekonomija je tudi sprožila to krizo. Namreč, vsega je čisto dovolj.
ddrej
23. 09. 2011 10.31
@Platon2322.09.2011, 18:08 Nisem ekonomist, to je moj pogled od zunaj. Če si pa razgledan, pa razloži zakaj potem amerika nima tako velikih problemov, če ima 20x večji dolg. Kaj je krivo za take primankljaje? To je POHLEP in nič drugega. Vse ostalo, kar je narobe, pa je le kolateralna škoda. Vsak bi imel, banke posodijo denar z namenom, da naredijo še več denarja, ljudje in države se pa preveč zadolžijo, ker ne upoštevajo pravila koliko zaslužiš, toliko lahko zapraviš, ne morejo vrniti, banke so "jezne" in potem pobirajo. Odgovarja pa za to malokdo. Seveda država služi z davki. Ali se slučajno motim? Torej tudi neplačevanje davkov pomaga k PRIMANKLJAJU! V prvem postu sem še omeniti pohlep. P.S. kolegi niso mediji!
majorb
22. 09. 2011 23.04
Grki se že od nekdaj živijo na račun turizma in filozofije, nato pa so začeli vlagati v vrednostne papirje in to vsi in ker jim je dobro šlo so jemali kredite tujih bank za nakup vrednostnih papirjev.. Toda sedaj so pač vse izgubili.Će bi ne bili v EU bi jih že zdavnaj NATO bombardiral ali pa bi jih Turki zavzeli, tako pa si mnogi želijo ohranit VELIKO EVROPO. Žalostno je le da si morajo majhne članice EU denar ki ga bodo Grčiji posodili, sposoditi od bogatejših držav, katere že tako živijo na njihov osiromašen račun. Prišel je čas trajnega varčevanja, kar pomeni adijo turizem, pozdravljena kmetijstvo in industrija.
rissp
22. 09. 2011 20.48
Vsi ki tako zavidate privilegijem ki jih imajo grški delavci (oz. so jih imeli) , verjetno bi tudi vi bili veseli če bi jih imeli... Grčije niso uničili delavci, temveč pohlepni bogatuni,. In pa, mediji še vedno objavljate besede "pomoč", kot da gre za darilo. Gre za visokoobrestne kredite, v zahvalo pa morajo Grki dati še svoja poslopja ter ozemlje... EU NE rešuje grškega ljudstva, temveč še bolj polni žepe tistih, ki so Grčijo spravili v bankrot, ter še najbolj pomaga svojim (Nemškim,Francoskim,itd.) bankam... Namesto da zavidamo Grkom delavske pravice ki so jih imeli, se raje potrudimo da jih enkrat uvidimo tudi MI !
Platon23
22. 09. 2011 18.08
ddrej22.09.2011, 11:503 Saj pa ni čudno. Kolegica je bila tri tedne v Grčiji, pa je dobila en samcat račun. To posredno govori , kako se plačujejo davki. Davki pa so pomebni pri državnem proračunu. Plače, koliko sem slišal, so imeli/imajo boljše od nas. Delo, je pač južna država. Če vse skupaj sešteješ, dobiš PRIMANKLJAJ. In potem jih naj drugi rešujemo iz dreka. Prodajo naj, kar se da prodati in odplačajo dolgove. Bodo pač morali bolj delati v prihodnosti, da bodo lahko kupili nazaj. Z državo ni nič drugače kot z osebo, samo vse je večje. no ti ki si zlo dober analitik državnih financ in kako zadeve potekajo mi potem razloži kdo je kriv za razmere pri nas? Italiji, Španiji; Irski, Islandiji, Veliki Britaniji, ZDA matr je cev planet len al kako? Kako so ostale države pridelale primakljaj? Hvala za odgovor strokovnjak, ki dobiva svoje "znanje" iz medijev! Recimo ZDA imajo 20x!!! večji dolg od Grčije hmmmm
Majda Božnar
22. 09. 2011 16.09
Naj pride do spremembe: naj imajo njihovi maturanti izlet v Slovenijo.
a...z..09
22. 09. 2011 15.52
tolk kot mi dobimo od grkov na leto v turizmu je tako kot da jih ni so dalec za ostalimi gosti
Majda Božnar
22. 09. 2011 15.03
Koliko Grkov pa vsako leto obišče Slovenijo in tukaj pusti svoj denar?????
a...z..09
22. 09. 2011 14.36
pa naj ze enkrat se cist ustavijo delaz naj raje zacnejo ne pa da so sred turisticne sezone tud strajkal pa saj sami seb skodo delajo razvajenci grski da bi za tak gnar delal ko mi pa se njih podpiramo bi se jim tak zmesal
Jo Va
22. 09. 2011 12.51
mora zategniti pasove, saj drugače ne bomo dobili posojila. Če posojila ne dobimo, ne bo nihče dobil plače. Zdaj vsaj veste, kam gre naš denar.
Brabus
22. 09. 2011 12.47
A so jim morda pokazali, kakšne plače in pokojnine imamo mi in sosedje, ki jim naj bi pomagali? Če bi jim pol vzeli, bi še vedno dobr živel.
lepota in zdravje
22. 09. 2011 12.36
Mojo penzijo zamenjam za Grško šifra:takoj
ddrej
22. 09. 2011 11.50
Saj pa ni čudno. Kolegica je bila tri tedne v Grčiji, pa je dobila en samcat račun. To posredno govori , kako se plačujejo davki. Davki pa so pomebni pri državnem proračunu. Plače, koliko sem slišal, so imeli/imajo boljše od nas. Delo, je pač južna država. Če vse skupaj sešteješ, dobiš PRIMANKLJAJ. In potem jih naj drugi rešujemo iz dreka. Prodajo naj, kar se da prodati in odplačajo dolgove. Bodo pač morali bolj delati v prihodnosti, da bodo lahko kupili nazaj. Z državo ni nič drugače kot z osebo, samo vse je večje.
korintos1
22. 09. 2011 11.15
Dragi grki ni več Če so vam toliko let dajali, potem bi vam še menda naprej. Vlada nima več Predobro ste leta živeli ob tako slabem delu.
usi-glih
22. 09. 2011 10.54
Evo tudi mi že prihajamo