Javni potniški promet v Grčiji je za 24 ur obstal. To je zadnji protest proti vladnim varčevalnim ukrepom. Kot je znano, je vlada zaostrila varčevalne ukrepe, med njimi je 20-odstotno znižanje pokojnin tistim, ki prejemajo več kot 1200 evrov.
Vlada namreč pravi, da je to potrebno, da bi dobili osemmilijardno tranšo pomoči. Ta je namreč zadnji del 110-milijardne pomoči držav v evroobmočju ter IMF, s katerim želijo pomagati Grčiji poplačati njene velike dolgove.
Kljub temu pa je v svojem prvem govoru po sprejetju novih ukrepov premier George Papandreou dejal, da gre za ukrepe vitalnega značaja. "Druge poti ni. Druga pot je bankrot, ki bi imel za naša gospodinjstva zelo težke posledice," je dejal po sestanku s člani svoje stranke.
Stavka ohromila promet
Atenčani so se danes le s težavo prebijali po mestnih ulicah, napolnjenih z avtomobili, potem ko so podzemni vlaki, metroji, avtobusi, vlaki in taksiji nehali voziti. Na tleh so ostala tudi nekatera letala, druga pa so letela z zamudo, saj so se kontrolorji v popoldanskem času pridružili štiriurni stavki. Javni uslužbenci so popoldne namreč zavzeli ulice prestolnice. Delati so prenehali tudi nekateri učitelji in javni uslužbenci.
Pred parlamentom se je tako zbralo okoli tisoč pripadnikov komunistične skupine MAS, ki so vzklikali "Uprite se" in "Plutokratija bi morala plačati za krizo". Pridružilo se jim je tudi okoli 6.000 študentov in profesorjev. A shod se je tokrat končal brez incidentov.
Strožje varčevalne ukrepe so obsodili tudi številni časniki. Protivladni Ta Nea je poročal, da je vlada na žrtveni oltar poslala javne uslužbence in upokojence. Kritik je bila vlada deležna tudi od gospodarskega sektorja in delavcev.
Direktor atenske gospodarske zbornice je za državno televizijo povedal: ''Nobenega kompasa ni, ta vlada ne ve, kam gre. Ljudje se bodo zagotovo uprli – kako lahko molzeš kravo, če ni bila nahranjena?''
Vlada: Položaj je kritičen
Medtem ko številni podpirajo stavko, se najdejo tudi taki, ki menijo, da bo stavka povzročila več škode kot koristi. Uslužbenka finančnega ministrstva je povedala: ''Protestniki nas ne bodo pripeljali nikamor. Vlada, katera koli vlada, mora zategniti pasove, saj drugače ne bomo dobili posojila. Če posojila ne dobimo, ne bo nihče dobil plače.''
A grška vlada vztraja pri ukrepih, ki jo bodo rešili pred bankrotom. O razmerah v državi je danes grškega predsednika Karolosa Papuliasa obveščal finančni minister Evangelos Venizelos. "Položaj je izjemno kritičen, rekel bi celo, da nevaren," je dejal Venizelos. "Občutek nervoze med večjimi članicami območja z evrom se dotika tudi nas."
Venizelos, ki se bo v petek odpravil v Washington na letno zasedanje Mednarodnega denarnega sklada (IMF), kjer bo razpravljal tudi z mednarodnimi posojilodajalci, je s prstom pokazal na območje evra. "Na žalost območje z evrom ta trenutek ne dosega politične in institucionalne ravni," ki je potrebna za učinkovit spopad s krizo.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.