Na mednarodni konferenci o aidsu so harvardski znanstveniki predstavili primer dveh moških, ki sta bila okužena z virusom HIV. Obema so presadili kostni mozeg, osem mesecev po transplantaciji pa sledi virusa HIV ni več. "Ne najdemo več dokazov o virusu HIV v njuni krvi ali krvni plazmi," je povedal zdravnik Daniel Kuritzkes. Čeprav je informacija sprožila navdušenje med udeleženci mednarodne konference, Kuritzkes noče govoriti, da so ponovili uspeh t. i. berlinskega pacienta.
Berlinski pacient Timothy Ray Brown je bil okužen z virusom HIV, zaradi levkemije pa se je odločil za presaditev kostnega mozga. Tega so mu v Berlinu presadili dvakrat. Brown je zaradi zdravljenja levkemije nehal jemati zdravila, ki jih jemljejo ljudje, okuženi z virusom HIV, po operaciji pa so zdravniki ugotovili, da virusa v njegovem telesu ni več mogoče zaznati.
Pri primeru iz Bostona pa sta moška zdravila ves čas jemala. Pri bostonskem primeru je sicer mogoče, da je ravno protivirusna terapija igrala ključno vlogo. Terapija je lahko celice darovalca obvarovala pred okužbo, darovalčeve celice pa so nato ubile okužene celice bolnikov.
Po presaditvi kostnega mozga moška nadaljujeta protivirusno terapijo. Da bi lahko govorili o tem, da sta ozdravljena, bi morala po besedah Kuritzkesa moška terapijo prekiniti za več mesecev oziroma let. Če v tem času ne bi v njuni krvi zaznali virusa, bi bila to potrditev velikega uspeha.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.