Tajna služba ameriškega Pentagona naj bi ugotovila, da lahko z zmerno gotovostjo trdi, da Severna Koreja ima balistične rakete z jedrsko konico. Vendar so številni ameriški in južnokorejski predstavniki to zavrnili.
Obveščevalna obrambna agencija (DIA) je sporočila, da so najverjetneje takšne rakete nezanesljive. Njene ugotovitve je javnosti predstavil ameriški republikanski član predstavniškega doma Doug Lamborn.
"DIA z zmerno gotovostjo ocenjuje, da Severna Koreja ima jedrsko orožje, ki ga je mogoče namestiti na balistične rakete, a gotovost ni prav velika," je povedal Lamborn. Pri tem je navajal zaupno poročilo, ki je nastalo pretekli mesec.
Južnokorejski in ameriški predstavniki so sporočili, da naj bi Pjongjang za ponedeljek, ko je obletnica rojstva ustanovitelja Severne Koreje Kim Il Sunga, načrtoval poskusno izstrelitev balistične rakete srednjega dosega.
Južnokorejsko obrambno ministrstvo meni, da Severna Koreja nima razvite jedrske konice, ki bi jo lahko namestila na balistično raketo. Tudi predstavnik Pentagona George Little je dejal, da ni nobenih dokazov, ki bi lahko potrdili, da Pjongjang razpolaga s takšno raketo.
Kerry: ZDA bodo branile sebe in svoje zaveznice
Ameriški zunanji minister John Kerry je ob prihodu v Seul spet ponovil, da so ZDA pripravljene obraniti sebe in svoje zaveznice. Zavrnil je trditve obveščevalne službe DIA, da bi lahko imela Severna Koreja jedrsko orožje. Dodal je, da so ZDA, Južna Koreja in mednarodna skupnost enotne glede dejstva, da Severna Koreja ne bo sprejeta kot jedrska sila.
"Retorika, kot smo ji priča iz Severne Koreje, je preprosto v vseh pogledih nesprejemljiva in tu sem, da danes v imenu predsednika Obame in vseh ameriških državljanov ter ob našem skupnem dvostranskem dogovoru razjasnim, da bodo ZDA, če bo potrebno, zaščitile svoje zaveznice in se obranile," je bil odločen.
V soboto bo odpotoval v Peking, kjer bo kitajske oblasti prosil, da uporabijo svoj vpliv na Severno Korejo. Skupaj bodo poskušali najti rešitev za sprostitev napetosti.
Prav DIA se je leta 2003, po začetku vojne v Iraku, znašla pod plazom kritik, ker je menila, da ima Bagdad orožje za množično uničevanje.
Bi lahko Kitajska ukrotila Pjongjang?
Ameriški predstavnik, ki bo skupaj s Kerryjem prispel v Seul, je Kitajsko pozval, naj z vsemi vzvodi obrzda Pjongjang. "Nobena skrivnost ni, da ima Kitajska največ vzvodov, največ vpliva na Severno Korejo. Menim, da bi bilo treba uporabiti te vzvode," je dejal in dodal, da grožnje predstavljajo nevarnost za celotno regijo.
Pjongjang je dve balistični raketi tipa musudan namestil na vzhodno obalo. Po ocenah vojaških strokovnjakov bi lahko rakete tega tipa dosegle tarče, oddaljene do 4000 kilometrov. V tem dosegu so ameriška oporišča na otoku Guam, vendar ni znano, ali je država rakete tega tipa do zdaj že preizkusila.
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.