Tujina

'Ponudimo lahko veliko'

Jeruzalem, 09. 11. 2006 09.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Izraelski premier, ki trdi, da je 18 civilistov umrlo zaradi tehnične napake, bi se srečal s palestinskim predsednikom.

Samo novembra naj bi v obsežnih napadih izraelske vojske na sever območja Gaze umrlo 82 Palestincev, je poročala britanska televizija Sky News, ki se sklicuje na ameriško tiskovno agencijo AP.

Gaza zapor na prostem

S temi besedami je skupina desetih evroposlancev opisala dogajanje na območju Gaze, ki so jo v minulih dneh obiskali. Sporočili so, da so "šokirani in ogorčeni nad tem, kar so videli in doživeli" tam. Zaradi gospodarskih sankcij so skoraj vse javne institucije zaprte, zaradi blokade je Gaza postala "zapor na odprtem", so poudarili. Edina mejna prehoda med območjem Gaze in Izraelom ter Egiptom, Karni in Rafa, sta namreč zaprta, kar je sicer posledica strožje izraelske politike po zmagi palestinskega gibanja Hamas na januarskih volitvah.

Rakete na Izrael

Napad izraelske vojske je sprožil proteste Palestincev.
Napad izraelske vojske je sprožil proteste Palestincev. FOTO: Reuters
Palestinci so v odgovor na izraelske napade na izraelska naselja izstrelili več raket, nekaj jih je po poročanju izraelskega radia padlo tudi v bližino neke šole. Po sredinem napadu izraelske vojske v mestu Bejt Hanun na severu Gaze, v katerem je umrlo 18 ljudi, več deset pa jih je bilo ranjenih, sicer v Izraelu vladajo izredne razmere.

Stroge varnostne ukrepe so sprejeli zaradi bojazni pred povračilnimi napadi Palestincev, tajne službe pa so po poročanju izraelskih medijev izdale tudi 80 opozoril pred načrtovanimi terorističnimi napadi. Ob vstopnih točkah v mesta ter krajih, kjer se običajno zbirajo večje množice ljudi, so uvedli strog nadzor.

Palestinsko gibanje Hamas je po napadu izraelske vojske po letu in pol ponovno napovedalo samomorilske napade, oboroženo krilo Hamasa, Brigade Ezedina al Kasama, pa je muslimane po svetu pozvalo k napadom na ameriške cilje na Bližnjem vzhodu.

Smrt zaradi tehnične napake
V napadu Izraela je umrlo 18 ljudi, med njimi veliko otrok in žensk.
V napadu Izraela je umrlo 18 ljudi, med njimi veliko otrok in žensk. FOTO: Reuters
Po sredinem napadu, v katerem je umrlo več žensk in otrok, je Varnostni svet Združenih narodov sklical odprto srečanje. Na srečanju bo Katar predložil predlog resolucije, v kateri izraelski napad označujejo za pokol Palestincev.

Izrael se je za napad v Bejt Hanunu že opravičil in pojasnil, da so civiliste napadli pomotoma. V državi so sprožili tudi vojaško preiskavo, ki naj bi pojasnila, zakaj je vojska napadla civiliste. Izraelski premier Ehud Olmert je zatrdil, da je šlo za tehnično napako, hkrati pa poudaril, da bodo nadaljevali vojaške operacije na območju Gaze vse dokler bodo Palestinci od tam obstreljevali Izrael.

Hkrati je palestinskega predsednika Mahmuda Abasa tudi pozval k takojšnjemu srečanju. "Ko se bova sestala, bo presenečen, kako daleč smo pripravljeni iti. Ponudim mu lahko veliko," je poudaril . Abas je izrazil pripravljenost za srečanje, če bo to prineslo konkretne rezultate.

Napad razdelil Izraelce

Izraelski napad na palestinske civiliste je razdelil izraelsko javnost.
Izraelski napad na palestinske civiliste je razdelil izraelsko javnost. FOTO: Reuters
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Anan je izrazil pretresenost zaradi napada v Bejt Hanunu. Globoko žalost zaradi žrtev napada je izrazil tudi ameriški predsednik George Bush, ki je Izrael tudi pozval, naj čim hitreje opravi preiskavo.

Dan po napadu je v izraelskih časopisih čutiti mešanico obžalovanja in obtoževanja. Medtem ko so nekateri komentatorji obžalujejo napad, ki ga je palestinska stran označila za pokol palestinskega naroda, pa so drugi mnenja, da je napad cena, ki jo morajo Palestinci plačati za napade na Izraelce.

"To ni bila napaka, to je katastrofa. Je obžalovanja vredna napaka, kadar stopiš komu na prst, ne pa če ubiješ 11 članov družine," je zapisal eden od časnikov. Medtem pa je Jurusalem Post objavil izjavo namestnika obrambnega ministra Ephraima Sneha, ki je dejal, da moralna odgovornost leži v rokah palestinskih oboroženih upornikov, ki civiliste uporabljajo za ščit v svojem terorističnem delovanju.

Zadnje slovo od žrtev

Trupla umrlih so bila zavita v rumene zastave Fataha.
Trupla umrlih so bila zavita v rumene zastave Fataha. FOTO: Reuters

Na pogrebih žrtev sredinega izraelskega napada se je zbralo več deset tisoč Palestincev, ki so prisegali maščevanje. Trupla, med njimi tudi sedmih otrok in štirih žensk, so bila zavita v rumeno zastavo, simbol gibanja Fatah palestinskega predsednika Mahmuda Abasa. Med pogrebom so ljudje vzklikali k Alahu, slišati pa je bilo tudi več strelov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.