Migranti v francoskem Calaisu so ponoči okoli 1700-krat skušali vdreti v predor pod Rokavskim prelivom, prek katerega iščejo pot v boljše življenje v Veliki Britaniji. Gre za občuten porast poskusov vdorov po zadnjih dneh, ko so jih zabeležili po nekaj sto. Med dogajanjem minulo noč je bil v Calaisu poškodovan policist.
Kot je sporočila francoska policija, so okoli 1000 poskusov vdorov na 650 hektarjev velikem območju predora oblasti preprečile. Med dogajanjem je bil v obraz ranjen policist, proti kateremu je sudanski migrant vrgel kamen. Sudanca so aretirali, policista pa prepeljali na šivanje v bolnišnico.
V minulih dneh so zabeležili po nekaj sto poskusov vdorov v predor na noč, potem ko so na vrhuncu kaosa v začetku prejšnjega tedna migranti v predor v eni noči skušali vdreti kar 2000-krat, pri čemer je, očitno pod kolesi tovornjaka, umrl sudanski begunec. Od junija je v poskusih vdora v predor umrlo 10 ljudi.
Zaradi krize je francoska policija v Calais pred dnevi napotila dodatnih 120 policistov, ki jim je, vse do minule noči, očitno uspelo zmanjšati naval na območje družbe Eurotunnel, ki upravlja s predorom.
Problematika migrantov v Calaisu je postala politični vroči kostanj, ki si ga podajata Francija in Otok.
Na Otoku ostreje proti nezakonitim priseljencem
V skladu z novimi načrti britanske vlade bodo morali najemodajalci poskrbeti za deložacijo priseljencev, ki ne bodo uspeli s svojimi prošnjami za azil. V nasprotnem primeru jim bo grozil kazenski pregon in zaporna kazen v višini do pet let.
Nov ukrep, ki najemodajalce obvezuje, da preverijo status najemojemalcev, je del nove zakonodaje o priseljevanju, ki jo bo konservativna vlada premierja Davida Camerona jeseni vložila v parlament, je po poročanju BBC danes naznanil državni sekretar Greg Clark.
Britanski premier je med drugim obljubil, da bo Velika Britanija deportirala več nezakonitih migrantov, da bi tako pokazala, da ta država ni varno zatočišče. Pri tem je zatrdil, da se Velika Britanija in druge države soočajo z "rojem" ljudi, ki prečkajo Sredozemlje in iščejo boljše življenje.
Številni so ga kritizirali, češ da je uporabil neprimerne izraze in da napihuje tveganje, ki ga predstavljajo nezakoniti migranti. Nazadnje mu je v nedeljo kritiko namenil švedski minister za pravosodje in priseljevanje Morgan Johansson, ki je menil, da kriza v Calaisu izvira iz dejstva, da niti Francija niti Velika Britanija ne prevzameta odgovornosti in sprejmeta več prosilcev za azil.
Britanska vlada je sicer prejšnji teden obljubila 10 milijonov evrov za izboljšanje ograje okoli železniškega terminala Eurotunnela v Coquellesu pri Calaisu. Cameron je prav tako obljubil "več ograje, več sredstev, več ekip s slednimi psi" za pomoč francoski policiji pri "nočnih igrah mačke z mišjo" z migranti.
Francozi: To se ne more nadaljevati
Nezadovoljstvo narašča tudi v Franciji. Poslanec opozicijske desne stranke Republikanci Henri Guaino je London pozval, naj pri krizi v Calaisu prevzame svoj delež bremen. "Nobenega razloga ni, da se te ljudi skladišči - če to smem reči, ker gre dejansko skorajda za to - v Franciji. To se ne more nadaljevati," je izjavil Guaino.
Madžarska pričela z gradnjo zidu
Na Madžarskem so se danes zjutraj uradno začela dela na 175 kilometrov dolgi ograji vzdolž meje s Srbijo, ki naj bi ustavila migrante, ki se preko Madžarske prebijajo v "obljubljeno" Evropo. Dela so stekla na 12 različnih krajih. Ograjo gradijo vojaki in kakih 300 brezposelnih, ki delajo v dveh turnusih, končana pa naj bi bila do 31. avgusta.
Gradi se v bližini mejnih prehodov Asotthalom na madžarski ter Bački Vinogradi na srbski strani meje. Teren je bil pripravljen že v naprej, tako da so danes že postavljali betonske stebre, ki bodo nosili železno ograjo, visoko tri ali celo več metrov ter z bodečo žico na vrhu.
Že pred današnjim uradnim začetkom gradnje so sicer potekala dela, saj so med drugim postavljali testne odseke, na katerih so preizkušali različne tehnike in iskali takšno različico ograje, ki bi jo migranti najtežje preplezali.
Madžarska vlada naj bi za gradnjo ograje ter začasno namestitev nezakonitih priseljencev namenila okoli 29 milijard forintov oziroma slabih 95 milijonov evrov.
Vlada je med drugim izdala uredbo, po kateri bo vsak, ki bo kakorkoli oviral gradnjo sporne ograje, kaznovan z globo v višini 300.000 forintov oziroma slabih sto evrov. Približno 15 evrov kazni bo moral plačati vsak, ki bo nepooblaščen vstopil na območje gradnje.
Na Madžarsko naj bi letos po nekaterih ocenah prišlo kar 300.000 migrantov, od tega praktično vsi preko Srbije. Večina Madžarov gradnjo ograje podpira.
Minuli konec tedna se je na spletu oblikovala skrajno desna milica Bataljon prostovoljnih graničarjev, ki napoveduje lov na nezakonite migrante ob meji s Srbijo. Policija v Szegetu na jugu Madžarske naj bi že začela postopek proti njej, ker naj bi spodkopavala monopol države nad zagotavljanjem varnosti.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.