Nič novoletnega počitka za znova izvoljenega ameriškega predsednika Baracka Obamo. Namesto novoletnih želja na Twitterju te dni piše o skrbeh zaradi fiskalnega prepada. Demokrati in republikanci so pet pred dvanajsto namreč še vedno vsak na svojem bregu glede novega proračuna, država pa je tako vse bližje fiskalnemu prepadu.
"Skok v fiskalni prepad bi bil zelo napačna poteza." Ali pa "preprosto si ne moremo privoščiti, da politika našemu gospodarstvu zada takšno rano," v zadnjih trenutkih ponavlja Obama in opozarja, da bi brez dogovora ustavili pokrizno okrevanje.
A politiki so vsaj na videz še precej daleč od kompromisa o zvišanju davkov za najbogatejše in krčenju proračunskih sredstev na nekaterih postavkah. Čeprav sami priznavajo, da je nujno preprečiti povečanje davčnega bremena za srednja, mala podjetja in obrtnike, saj bi to še zmanjšalo možnosti več milijonom brezposelnim Američanom, da kmalu najdejo službo.
Glavna točka pogajanj tako ostaja zvišanje davkov za gospodinjstva, ki na leto zaslužijo več kot 250.000 dolarjev, čemur nasprotujejo republikanci, ki so zrušili celo predlog lastnega predstavnika v predstavniškem domu, da bi se davki povišali za tiste z letnimi prihodki nad milijonom dolarjev.
Jutri sicer potečejo davčne olajšave za najbogatejše, ki jih je uvedel še republikanski predsednik George Bush mlajši. V veljavo pa, če dogovora ne bo, vstopijo nujni varčevalni ukrepi. "Kongres še lahko prepreči, da bi 98 odstotkov Američanov prizadeli višji davki," je na Twitterju zapisal predsednik Obama. Višji davki pa naj bi prinesli nižjo porabo ter posledično nižjo gospodarsko rast ne le v ZDA, temveč tudi na globalni ravni.
Poznavalci pa menijo, da republikanci ne bodo popustili. Zato ker jim bo takšno stališče na dolgi rok v smislu političnih točk prineslo več. V očeh javnosti bo namreč videti bolje, ko bodo v novem letu glasovali za znižanje davkov za vse Američane, kot če zdaj podprejo zvišanje davkov za bogatejše, kjer je tudi več njihovih volivcev.
Pogajanja se sicer nadaljujejo, poročila o njihovem napredku pa si niso enotna. Medtem ko nekateri mediji ocenjujejo, da se le premikajo z mrtve točke, drugi citirajo vire, ki pravijo, da temu ni tako. Bi pa naj tako republikanci kot demokrati vpoklicali svoje najboljše pogajalce, ki naj bi sporazum oklestili na končno verzijo, ki bi vsaj delno zadovoljila obe strani. Finančni amalitik in poznavalec razmer Sean West je na Twitterju sicer zapisal, da meni, da je verjetnost, da bo do dogovora le prišlo, okoli 65 odstotna.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.