Na prehodu Jarinje se je včeraj zgodil incident, v katerem je bilo težje poškodovanih šest Srbov in štirje pripadniki enot Kforja. Na dogodke se je odzval predsednik Srbije Boris Tadić in ostro obsodil uporabo sile nad državljani, Kfor pa pozval k nevtralnem ravnanju in ohranjanju miru. Pripadniki Kforja so po besedah srbske spletne strani Blic med krajane odvrgli solzivec, šok bombe in nanje streljali. V zdravstvenem centru v Kosovski Mitrovici je osebje sprejelo sedem ranjencev s strelnimi ranami in prestrelinami. Kot poroča italijanska tiskovna agencija Ansa, so napadalci na prehodu uničili dve vozili Eulexa. Po zdajšnjih uradnih podatkih je bilo v neredih poškodovanih 16 kosovskih Srbov in štirje pripadniki mirovnih sil.
Direktor zdravstvenega doma Milan Jakovljević je za Blic potrdil, da so enemu ranjencu iz rane odstranili naboj, kar dokazuje, da so pripadniki Kforja v akciji uporabili bojno in ne gumijasto strelivo, kot je še včeraj zatrjeval Kfor. En ranjenec je po poročanju Blica v komi, drugi s poškodbami na vratu je v kritičnem stanju, preostali pa imajo poškodbe po rokah in nogah.
Izgredi so se začeli okoli 13. ure
Predstavniki Kforja in Euleksa so na včerajšnji izredni tiskovni konferenci v Prištini povedali, da so incident na mejnem prehodu Jarinje izzvali srbski ekstremisti. Izgredi so se po besedah podpoveljnika Kforja Ralph Adametz začeli okoli 13. ure, ko se je civilno vozilo poskušalo prebiti čez kontrolno točko Kforja na Jarinju.
"Vojaki Kforja so vozilu prehod zaprli, eden izmed vojakov pa je bil pri tem poškodovan. Med incidentom so poskušali izgredniki vojaku odvzeti orožje in po ustnem opominu je ta nato na izgrednike streljal. Civilist, ki je poskušal vojaku orožje odvzeti, je bil medtem poškodovan. Stanje se je nato poslabševalo in množica je na vojake Kforja nato odvrgla več improviziranih eksplozivnih naprav,“ je povedal Adametz.
Ob tem je Adametz povedal, da se bodo Kforjeve enote odzvale na sleherno ogrožanje življenj vojakov ali kosovskih državljanov. Kakšno strelivo so vojaki včeraj uporabili, Adametz ni želel razkriti, iz Eulexa pa so javnosti sporočili, da preiskava še poteka in da stanje še ocenjujejo. Tiskovni predstavnik Eulexa Nicholas Hotton je potrdil, da so poskušali neznani storilci s kamionom prebiti nadzorno točko Kforja in da je bilo več ljudi poškodovanih. Hotton je poudaril, da je ključna zmaga zakonitosti in da je za normalizacijo življenja na severu pokrajine potrebno s cest in prehodov umakniti vse barikade, državljane pa pozval k odgovornemu ravnanju in nenasilju.
Na stopnjevanje nasilja se je odzvala nemška vlada. Kot so povedali, spremljajo situacijo z veliko zaskrbljenostjo, obsodili pa so napad srbskih ekstremistov na vojake Kforja. Uradni Berlin pričakuje odziv Beograda in apelirajo, da morajo biti krivci za nasilje kaznovani. "Kfor in Eulex izpolnjujeta le svoje poslanstvo in nalogo na Kosovem, kot jim to določa mandat. Rešitve sporov je treba poiskati po poti dialoga med Beogradom in Prištino, Evropska unija pa je tu le posrednik,“ poudarjajo na nemškem zunanjem ministrstvu.
Po incidentu so danes predstavniki kosovskih in srbskih pogajalcev prekinili zadnji krog mirovnih pogajanj v Bruslju. Kot je povedal posrednik v pogovorih Robert Cooper, so pogajanja prekinili, ker je nadaljnje pogovore prekinila srbska delegacija, pogovori za vzpostavitev sodelovanja med Srbijo in Kosovim pa se bodo nadaljevali, ko bo pripravljenost pokazal uradni Beograd.
Uradni Beograd, ki že tri leta po odcepitvi ne priznava kosovske samostojnosti, je izrazil skrb, da bo tovrstnih incidentov vse več. "Poskušali bomo preprečiti potencialno eksplozivno stopnjevanje situacije, a so že sedaj tovrstni napori vse težji,“ je povedal tiskovni predstavnik vlade Milivoje Mihajlović. "Nasilje je brez slehernega smisla in tudi mi si prizadevamo ugotoviti, kdo je naročil te akcije.“
Ker si uradni Beograd prizadeva za vstop Srbije v Evropsko unijo, je najverjetneje, da bo kandidatura za članstvo potrjena do konca oktobra, kot predpogoj pa bodo morale srbske oblasti utrditi stike s Kosovom. Srbija je tudi na pragu parlamentarnih volitev, ki bodo najverjetneje potekale aprila prihodnje leto. Oblasti v Prištini si prizadevajo pristojnosti razširiti na celotno območje Kosova – tudi na sever, kjer prevladuje srbsko prebivalstvo.
Kacin: Sedanje stanje je nevzdržno
Na dogajanje na severu Kosova se je danes odzval tudi evropski poslanec iz Slovenije Jelko Kacin, ki je dejal, da je izbruh nasilja na prehodu Jarinje jasno sporočilo, da je sedanje stanje na severu Kosova nevzdržno. Kot je poudaril, poskusi "balvanizacije" severa Kosova ne vodijo nikamor drugam kot le k destabilizaciji stanja in poslabšanju pogojev, v katerih živi srbska skupnost na Kosovu.
"Dvig napetosti in izbruh nasilja preveč spominjajo na podobe iz leta 1991 in na izbruh vojne v nekdanji Jugoslaviji, ki se je začela z barikadami in končala s kolonami beguncev iz Hrvaške," poudarja Kacin, ki poziva protestnike, naj se ne zatekajo k nasilju in naj odstranijo barikade.
Nasilje na severu Kosova je izbruhnilo že julija, ko so oblasti v Prištini poskusile uveljaviti prepoved trgovanja s Srbijo. Albanski policist je med neredi takrat izgubil življenje, Srbi pa so do tal požgali mejni prehod Jarinje. Kosovo je od leta 2008 priznalo 80 držav, med njimi ZDA in večina držav Evropske unije. Sever regije s 60 tisoč prebivalci ostaja vsemu navkljub pokoren Beogradu. Na Kosovu živi v različnih enklavah skupaj 120 tisoč Srbov.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.