Tujina

Po srečanju nazaj v zapor

Yangon, 15. 08. 2009 14.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Mjanmarska hunta je ameriškemu senatorju dovolila prelomno srečanje z Aung San Su Kji. Po srečanju so jo nemudoma odpeljali nazaj v hišni zapor.

Aung San Su Kji
Aung San Su Kji FOTO: Reuters

Ameriški senator Jim Webb se je danes srečal z mjanmarsko opozicijsko voditeljico Aung San Su Kji. Webb je prvi predstavnik iz tujine, ki se je ob dovoljenju mjanmarske vojaške hunte sestal z ikono demokracije v Mjanmaru, potem ko je bila nedavno obsojena na novih 18 mesecev hišnega zapora.

64-letno Aung San Su Kji so danes prepeljali z njenega doma v bližnjo vladno protokolarno poslopje, kjer so ji dovolili 40-minutno srečanje z Webbom, nato pa so jo nemudoma odpeljali nazaj v hišni zapor.

Aung San Su Kji, ki je bila v zadnjih 20 letih skupno zaprta že 14 let, je bila v torek zaradi kršitev določb hišnega zapora vnovič obsojena. Sodišče jo je sprva obsodilo na tri leta zapora s prisilnim delom, a ji je nato Tan Šve kazen znižal na 18 mesecev hišnega zapora.

Potem ko je vladajoča hunta julija celo zavrnila prošnjo generalnega sekretarja Ban Ki Muna za srečanje z Aung San Su Kji, naj bi tokat zeleno luč prižgala v želji, da vsaj malce ublaži val kritik, ki se je nanjo vsul po nedavni obsodbi političarke.

Tik pred današnjim srečanjem z Nobelovo nagrajenko za mir naj bi bil senator sicer na poti v zapor na obisk k Američanu Johnu Yettawu, ki je bil ob Aung San Su Kji v torek obsojen na sedem let zapora s prisilnim delom. Srečanje z Yettawom naj bi bilo v zadnjem trenutku odpovedano ali preloženo.

So pa nato iz pisarne senatorja Webba kasneje sporočili, da bo skupaj z njim Mjanmar v nedeljo zapustil tudi Yettaw, potem ko je mjanmarska hunta privolila v njegovo izpustitev. "Yettaw bo uradno deportiran v nedeljo zjutraj. Iz države bo odpotoval skupaj s senatorjem Webbom na vojaškem letalu za Bangkok v nedeljo popoldne," so zapisali v Webbovem uradu.

Webb je po več kot desetletju prvi član ameriškega kongresa na obisku v Mjanmaru in hkrati prvi visoki predstavnik ZDA, ki se je sestal s sedanjim voditeljem mjanmarske hunte, generalom Tan Švejem.

Njegov obisk je sprožil kritike s strani aktivistov za človekove pravice, češ da daje legitimnost brutalnemu režimu, ki Mjanmaru s trdo roko vlada že od leta 1962, vendar pa mu je dala administracija ameriškega predsednika Baracka Obame svoj "blagoslov".

Obsodba je sprožila val kritik po svetu.
Obsodba je sprožila val kritik po svetu. FOTO: Reuters

Obsodba sprožila val kritik

Obsodba, s katero naj bi hunta želela predvsem izključiti Aung San Su Kji iz za leto 2010 predvidenih volitev, je sprožila val kritik po svetu.

Povod za zadnje sojenje je bil sicer vdor 54-letnega Američana Yettawa na posest opozicijske voditeljice, s čimer naj bi ta kršila določila hišnega zapora, čeprav se je Su Kjijeva zagovarjala, da ni odgovorna za dejanja Američana.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Abacus
15. 08. 2009 21.38
haha ko pa je pametno mal medijskih kart obrnt nase se pa vsi radi rokujejo in slikajo z amerikanci ,že koj naslednji trenutek se pa vrnejo k starim metodam...blak
dr.shkrampla
15. 08. 2009 15.57
demokracija je joke.
filozofija1987@gmail.com
15. 08. 2009 15.54
Gospodična novinarka bo morala še vaditi na izgovorjavi. Pri izgovorjavi nekaterih črk mi je skoraj odbilo slušalke iz ušes.