''Odpis dolgov je besedna zveza, ki jo je lahko izreči,'' je včeraj zvečer v pogovorni oddaji nemške televizije ARD dejala Angela Merkel. ''A sprejemati smemo samo tiste ukrepe, ki jih lahko tudi kontroliramo,'' je pristavila.
Sicer naj bi se po njenih besedah ponovil scenarij, kakršen je sledil propadu ameriške banke Lehman Brothers, ki je sprožil svetovno finančno krizo. ''Predvsem ne smemo uničiti zaupanja vlagateljev,'' je dejala Merklova. Po njenih besedah bi odpis grških dolgov pomenil, da bi nato Evropa tak ukrep lahko sprejela tudi pri močno zadolženi Španiji ali Belgiji. ''A če bi to storili, ne bi nihče več svojega denarja vlagal v Evropo.''
''Položaj je resen in ni dober,'' je dodala Merklova. ''Če škodimo delom Evrope, škodimo zmerom tudi samim sebi.'' Po njenih besedah je ohranitev vrednot v Evropski uniji ''vredna vseh naporov''.
Med koraki, ki jih je treba napraviti, je nemška kanclerka izpostavila izpeljavo grških reform, od katerih je odvisen naslednji obrok pomoči. Po njenem bi bilo tudi treba vzpostaviti sistem kazni za finančne grešnike in v ta namen spremeniti evropske pogodbe. Nemška kanclerka je ponovno izrazila tudi svoje nasprotovanje skupni evropski finančni politiki, se je pa zavzela za boljšo koordinacijo.
Sredi evropske dolžniške krize se politiki že pripravljajo na sprejemanje ostrejših ukrepov, ki naj bi preprečili bankrote prezadolženih držav. Nemški finančni minister Wolfgang Schauble po poročanju avstrijskega ORF ne izključuje več možnosti, da bo evropski finančni varnostni mehanizem vzpostavljen do sredine leta 2013. Med prizadevanji za rešitev evra se tako tudi močnejša udeležba zasebnih bank pri drugem več milijard vrednem svežnju pomoči Grčiji ne zdi več noben tabu.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.