Začasni ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk je danes dejal, da je njegova vlada vzpostavila prve stike z ruskimi kolegi, katerih cilj je rešitev krize v Ukrajini. "Za zdaj so posveti plahi, a prvi koraki so bili narejeni," je sporočil Jacenjuk.
Kot je dejal, želijo razumeti stališče Rusije glede kreditov, ki jih je Moskva Kijevu odobrila decembra lani sedaj že odstavljenemu ukrajinskemu predsedniku Viktorju Janukoviču, so sporočili iz vlade v Kijevu po pogovoru novega premiera z ameriškim državnim sekretarjem Johnom Kerryjem v Kijevu.
"Želimo, da Rusija jasno pove, če bo izpolnila svoje zaveze, ki jih je dala pred meseci," je še dejal.
Putin ruska stališča pojasnjeval novinarjem
Ruski predsednik Vladimir Putin je imel danes prvo tiskovno konferenco po tem, ko je odstavljeni ukrajinski predsednik Viktor Janukovič zapustil Ukrajino in prebegnil v Rusijo. Dejal je, da je bil v Ukrajini izveden neustaven državni udar, saj se je zgodil militanten prevzem oblasti. Rusija za zdaj ne vidi nobene potrebe po uporabi sile na Krimskem polotoku, vendar pa ima za to vse možnosti, opozarja Putin. Dodaja, da bo uporaba sile v Ukrajini izbrana le v skrajnem primeru, vse to pa bo po njegovih besedah legalno.
Skupine, ki so prevzele oblast na Krimskem polotoku, po besedah Putina niso ruski vojaki, ampak lokalne samoobrambne sile. Zatrdil je tudi, da Rusija ne spodbujala separatističnih teženj na Krimskem polotoku. Glede razmer v vzhodnem delu Ukrajine pa je dejal, da si Rusija pridržuje pravico ukrepati, če bo tam brezvladje.
Putin je tudi povedal, da je Janukovič izpolnil vse obveze iz dogovora, ki je bil 21. februarja sklenjen z opozicijo. Ukrajinci so si zaželeli spremembe, vendar pa nelegalnih sprememb ne smemo spodbujati, je dejal Putin. Po besedah ruskega voditelja, je Janukovič še vedno legitimen predsednik Ukrajine, vendar pa nima dejanske moči. Ob tem je Putin poudaril, da bo Rusija Krimskemu polotoku nudila finančno pomoč. Putin naj bi Janukoviču tudi povedal, da nima več politične prihodnosti. Od kar je prišel v Rusijo, sta se srečala enkrat. Putin pravi, da je bil takrat videti zelo živ, če pa bi ostal v Ukrajini, pa bi bil po Putinovem prepričanju že mrtev. Govorice, da je umrl zaradi srčnega napada je Putin označil za neresnične, ob tem pa se je pošalil, da bo Janukovič prišel na pogrebe tistih, ki so te govorice razširili.
"Če bodo v Ukrajini v razmerah terorja izpeljali volitve, jih Rusija ne bo priznala," opozarja Putin.
Nič več poceni plina za Ukrajino
Kar se tiče srečanja skupine G8 v Sočiju, pa je Putin dejal, da ga je Rusija pripravljena organizirati, vendar pa Zahodnim voditeljem ni treba priti, če tega nočejo. Odzval se je tudi na grožnje, da bo Rusija izpostavljena sankcijam, če se razmere v Ukrajini ne bodo hitro umirile. Dejal je, da je bil včerajšnji pogrom na finančnih trgih taktičen in začasen. "Tisti, ki razmišljajo o sankcijah, naj razmišljajo o škodi, ki jo bodo utrpeli. Vse grožnje proti Rusiji so kontraproduktivne," je pojasnil.
Prvi mož Gazproma Aleksej Miler je napovedal, da z aprilom njegova družba Ukrajini ne bo več ponujala zemeljskega plina po znižani ceni. Putin je glede tega pojasnil, da sklenjen dogovor predvideva četrtletno dogovarjanje o ceni. Ruski predsednik je navedel podatek, da bo Ukrajina Rusiji dolžna skoraj dve milijardi dolarjev, če ne bo plačala v preteklem mesecu porabljenega plina.
Kerry prispel v Kijev in obljubil pomoč
V Kijev je prispel ameriški zunanji minister John Kerry. Takoj ob prihodu je napovedal za milijardo dolarjev garancij Ukrajini za najem posojila. S tem želijo ZDA po besedah Kerryja pokazati podporo novim ukrajinskim oblastem. Neimenovani visoki ameriški diplomat pa je dejal, da bodo verjetno ZDA proti Rusiji sankcije uvedle že v kratkem. "Gre za dneve, ne tedne," je vir dejal agenciji Reuters.
Iz Bele hiše pa so sporočili, da bodo še ta teden v Kijev poslali ekipo strokovnjakov, ki bo oblastem pomagala ugotoviti, kaj vse je bilo ukradenega in kako to premoženje povrniti. Pomagali naj bi tudi pri obvladovanju pritiska na finančnih trgih, hkrati pa bodo ZDA pomagale Ukrajini pridobiti zadostna sredstva za vzpostavitev stabilnosti.
Obama: Pustin bo s takšnim pristopom nekdanje sovjetske države odvrnil od Moskve
Ameriški predsednik Barack Obama je izrazil prepričanje, da bo invazija na Ukrajino ruske sosede še bolj oddaljila od Moskve, vendar je menil, da je mogoče najti rešitev, po kateri bo Ukrajina tako prijateljica Zahoda kot Rusije.
Obama je dejal, da Putinova politika do Ukrajine ni znamenje moči, ampak kaže na globoke skrbi in sumničenja, ki jih imajo ruske sosede do tovrstnega vmešavanja v njihove notranje zadeve. Rusko početje bo zato te države še bolj oddaljilo od Moskve.
Incident minil brez nasilja
V mestu Belbek v bližini Sevastopola se je zgodil manjši incident, ki pa ni prerasel v nasilje. Ukrajinski vojaki so se neoboroženi z ukrajinsko zastavo in koračnico napotili proti manjši skupini ruskih vojakov, ki so obkolili vojaško letalsko oporišče ukrajinske vojske. Ko se Ukrajinci niso odzvali na opozorila, je ruski vojak v zrak izstrelil več opozorilnih strelov, sledili pa so pogovori med poveljnikoma obeh vojsk. Nato se je položaj umiril. Incident si lahko ogledate v zgornjem videoposnetku.
Janukovič prosil za rusko vojsko
Sinoči je o Ukrajini zasedal Varnostni svet Združenih narodov. Ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin je prebral pismo, ki ga je ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu poslal odstavljeni ukrajinski predsednik Viktor Janukovič, v njem pa je ruskega kolega prosil, da v Ukrajino pošlje vojsko. "Pod vplivom Zahodnih držav se v Ukrajini odvijajo dejanja terorizma in nasilja. Ljudem sodijo zaradi jezika in političnih razlogov. Zato predsednika Rusije, gospoda Putina, prosim, da uporabi rusko vojsko in vzpostavi legitimnost, red, mir in stabilnost ter zaščiti ukrajinske ljudi," je Čurkin citiral Janukovičevo pismo.
Ukrajinske oblasti so Janukovičeve besede zanikale in dodale, da velika večina ljudi na jugovzhodu države in na Krimskem polotoku v vsakdanjem življenju uporablja ruski jezik.
Ukrajinski veleposlanik pri ZN Jurij Sergejev pa je dejal, da je Rusija na območju Krimskega polotoka namestila že okoli 16.000 vojakov. S čimer je tako rekoč že prevzela nadzor nad Krimskim polotokom, vse glasnejše pa so bojazni, da bo Rusija vojsko poslala tudi v druge predele Ukrajine, kjer živi večinoma prorusko prebivalstvo.
Vendar pa zahodne države ruske razlage o potrebi po posredovanju v Ukrajini niso sprejeli. Ameriška veleposlanica pri ZN Samantha Power je dejala, da je ruska mobilizacija odziv na navidezno grožnjo. "Vojaških akcij ni mogoče opravičiti na podlagi groženj, ki niso bile izrečene in tudi ne izvršene," je dejala.
Tudi britanski veleposlanik Lyall Grant je ruske trditve o grožnjah etničnim Rusom in terorizmu zavrnil. "Povsem jasno je, da so te trditve izmišljene z namenom, da opravičijo rusko vojaško akcijo," je povedal.
Ruska vojska končala vaje
Putin je sicer danes vojski, ki je od prejšnjega tedna sodelovala v vojaških vajah ukazal, da se vrne v svoje vojašnice. Predstavnik Kremlja Dimitrij Peskov je dejal da so bile vojaške vaje, za katere Moskva trdi, da niso povezane z dogodki v Ukrajini, uspešne. Sicer so jih izvajali na zahodu države, v bližini meje z Ukrajino. Analitiki sicer menijo, da so bile vaje namenjene preverjanju usposobljenosti vojske za posredovanje v Ukrajini.
Je pa Rusija premaknila svoji bojni ladji. Dve ruski bojni ladji sta danes prečkali ožino Bospor v Turčiji in sta namenjeni proti Črnemu morju, v smeri Ukrajine. Ladji naj bi vpoklicali, potem ko se je Rusija odločila okrepiti vojaško navzočnost na Krimu.
Prav tako naj bi Dardanelsko ožino na zahodni obali Turčije prečkala ukrajinska ladja, za katero pričakujejo, da bo prav tako vplula v Črno morje.
Turška vojska je sporočila tudi, da je v ponedeljek v zrak poslala osem reaktivcev F-16, potem ko je zaznala rusko vohunsko letalo v letu vzdolž njene črnomorske obale.
Pristaniško mesto Sevastopol na Krimu je oporišče ruske črnomorske flote že okoli 250 let.
KOMENTARJI (1767)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.