Na Trgu svetega Petra v Vatikanu in okoli njega se je zbralo milijon vernikov, romarjev, nun, duhovnikov in drugih. Prišli so iz okoli sto držav, večinoma evropskih, tudi iz Slovenije, veliko pa je bilo tudi Poljakov.
Med zbranimi so bile tudi visoke delegacije iz okoli 90 držav, med njimi 22 šefov držav in vlad ter člani petih evropskih kraljevih družin. Med drugim so v Vatikan prišli poljski predsednik Bronislaw Komorowski in nekdanji predsednik te države Lech Walesa, predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, mehiški predsednik Felipe Calderon ter predsednik Zimbabveja Robert Mugabe, ki mu je sicer prepovedan vstop v EU, in seveda najvišji italijanski državni vrh.
Iz Slovenije sta se slovesnosti ob beatifikaciji poleg številnih vernikov in predstavnikov Cerkve udeležila zunanji minister Samuel Žbogar in ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres.
Minister Žbogar je ob razglasitvi na twitterju zapisal, da se Slovenija pokojnega papeža "spominja z veliko naklonjenostjo, saj je v letu 1991 ključno pripomogel, da je mednarodna skupnost priznala Slovenijo". Vatikan je sicer Slovenijo priznal 13. januarja 1992.
Papež Janez Pavel II. uradno postal blažen
Ob 10. uri se je začela beatifikacijska maša, ki jo je daroval papež Benedikt XVI. Maša se je začela s pesmijo, papež Benedikt XVI. pa je nosil oblačila pokojnega papeža Janeza Pavla II.. Tudi kelih, ki ga je uporabljal pri maši, je prav tisti kelih, ki ga je v zadnjih letih maševanja uporabljal pokojni papež. Papež Benedikt XVI. je ob prihodu do glavnega oltarja le tega pokadil, nato pa začel z mašo.
Sledilo je branje življenjepisa papeža Janeza Pavla II., papež Benedikt XVI. pa je prebral beatifikacijsko besedilo, s čimer je papež Janez Pavel II. tudi uradno postal blaženi. Kot je povedal papež Benedikt XVI., se bo bogoslužni spomin na Janeza Pavla II. praznoval vsako leto 22. oktobra, ob obletnici slovesne maše ob začetku njegovega papeževanja. Nato so odkrili sliko papeža Janeza Pavla II. Verniki so odkrivanje slike pospremili z gromkim aplavzom.
Sestra Tobiana je papežu odnesla relikviarij, ki je izdelan kot preplet oljčnih vejic, v njem pa je shranjena papeževa kri, na oltar pa ga je postavila sestra Marie Simon-Pierre, ki jo je papež Janez Pavel II. ozdravil. Maša se je nadaljevala z branjem prvega berila, ki so ga prebrali v poljščini. Zbor rimske škofije pa je zapel slovesen Psalm 118. Drugo berilo so prebrali v angleščini. Evangelij pa je diakon zapel v latinščini. Diakon je evangelij nato odnesel papežu, ta pa je s knjigo blagoslovil vse navzoče, običaj, ki ga je uvedel pokojni Janez Pavel II. Sledile so papeževe misli o pokojnem predhodniku in današnjem dogodku, nato pa nekaj trenutkov tihe molitve.
Številne prošnje so verniki izrekli v različnih jezikih. Sledilo je evharistično bogoslužje. Dekle in fant sta v poljski narodni noši papežu prinesla kruh in vino, papež pa je darove za mašno daritev sprejel in jih pokadil. Sveto obhajilo je delilo kar 800 duhovnikov. Zbor pa je s pesmijo zaključil mašno bogoslužje.
Po beatifikaciji še zadnji poklon
Obredi ob beatifikaciji so se začeli, ko so odprli grobnico papeža Janeza Pavla II. v podzemlju vatikanske bazilike. Leseno krsto so nato prenesli v bližino groba svetega Petra. Danes so jo od tam prenesli pred glavni oltar bazilike.
Sinoči so se začeli tudi verski obredi, in sicer z molitvenim bedenjem, ki ga je vodil kardinal Agostino Vallini. Vigilije se je udeležilo 200.000 romarjev, med njo pa so se pokojnega papeža spomnili njegovi bližnji sodelavci, med drugim njegov osebni tajnik, kardinal Stanislaw Dziwisz in tiskovni predstavnik Joaquin Navarro-Valls. Navzoče je nagovorila tudi francoska redovnica Maria Simon-Pierre, ki naj bi jo čudežno ozdravil Janez Pavel II. in si tako prislužil blaženost.
Po beatifikaciji so se romarji lahko še zadnjič poklonili pokojnemu papežu. Krsta je bila na ogled, dokler so bili tam verniki, ki so se želeli posloviti od priljubljenega papeža. Na ogled je bila postavljena tudi relikvija, steklenička papeževe krvi, ki so mu jo odvzeli tik pred smrtjo, če bo morda potreboval transfuzijo. Krvi so dodali še sredstvo proti strjevanju.
Pokojni papež bo pokopan v baziliki v bližini znanega Michelangelovega kipa Pieta Device Marije z mrtvim Kristusom v rokah. Na marmorni plošči na krsti bo pisalo, kar so si številni verniki že dolgo želeli: Blaženi Janez Pavel II.
Dan po razglasitvi Janeza Pavla II. za blaženega bo na Trgu svetega Petra zahvalna maša, ki jo bo daroval vatikanski državni tajnik, kardinal Tarcisio Bertone.
Praznujejo po vsem svetu
Katoliki po vsem svetu danes praznujejo razglasitev pokojnega papeža Janeza Pavla II. za blaženega. Medtem ko je Rim danes preplavilo okoli milijon vernikov, so med drugim praznovali tudi v drugih državah, od Avstralije, Mehike do Izraela.
Katoliški verniki po vsem svetu - od Avstralije, Filipinov in Južne Koreje pa vse do Mehike in seveda Evrope - so danes preplavili cerkve, množično so si ogledovali najrazličnejše spominke na pokojnega papeža, številni pa so tudi preko televizijskih zaslonov spremljali uradno slovesnost ob beatifikaciji na vatikanskem Trgu sv. Petra.
Na Filipinih, največji pretežno katoliški azijski državi, številni pokojnega papeža slavijo skorajda kot rock zvezdo. Ogromne množice so si danes med drugim ogledale del duhovniškega oblačila, ki velja za svetega, ter jedilni pribor, ki ga je uporabil ob obisku pred 16 leti.
V Avstraliji je bilo posebej slovesno v katedrali sv. Marije v Sydneyju, kjer je potekala posebna maša, uradno beatifikacijo v Vatikanu pa so si lahko ogledali na ogromnem zaslonu pred katedralo. Slovesno je bilo med drugim tudi v Mehiki - po Poljski in Franciji tretji največkrat obiskani državi s strani Janeza Pavla II..
V Sveti deželi so velike množice tako arabskih katolikov kot tudi tujih romarjev vznemirjeno spremljale beatifikacijo. V Betlehemu na zasedem Zahodnem bregu si je dogajanje v Vatikanu na velikem zaslonu med drugim ogledal palestinski premier Salam Fajad.
Še posebej se veselijo Poljaki, ki so kljub dežju na velikih zaslonih v mestih po vsej državi množično spremljali slovesno beatifikacijo. Največ se jih je zbralo v prestolnici Varšavi, v Krakovu, kjer je pokojni papež služboval, in v njegovem rojstnem kraju Wadowice. Samo v Krakovu se jih je zbralo okoli 100.000.
Blaženi s svojim profilom na Facebooku
Vatikan je ob beatifikaciji Janeza Pavla II. uporabil tudi nove tehnologije. Tako so letos vzpostavili profil za Janeza Pavla II. na spletni družabni mreži Facebook. Na YouTubeu pa so oblikovali tudi beatifikaciji posvečen kanal in na njem objavili več posnetkov priljubljenega papeža. V ponedeljek bosta papeška sveta za sredstva komuniciranja in kulturo pripravila mednarodno konferenco za blogerje.
Beatifikacija bo dobrodošel dogodek tudi za vatikansko blagajno, ki že tretje leto zapored beleži primanjkljaj. Zgolj s prodajo spominkov naj bi zaslužili več milijonov evrov. Vatikanska pošta pa je ob beatifikaciji izdala posebne znamko.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.