Papež Benedikt XVI. je danes v tradicionalni božični poslanici "urbi et orbi" (mestu in svetu) z balkona bazilike sv. Petra v Vatikanu pozval k miru in pravičnosti po vsem svetu, ob tem pa opozoril na številna vojna in krizna območja, kjer "grozi grmenje orožja". V svojem govoru se je papež postavil proti vsem oblikam nasilja, ki celotnim narodom povzročajo veliko trpljenja.
Benedikt XVI. je med kriznimi žarišči naštel sudansko pokrajino Darfur, Somalijo, mejo med Etiopijo in Eritrejo, opozoril pa je tudi na Irak, Iran, Libanon in Sveto deželo, Afganistan, Pakistan, Šrilanko in območje Balkana. Poleg teh pa po njegovih besedah obstajajo tudi "žal prepogosto pozabljena krizna območja".
"Naj božje dete Jezus prinese odrešenje tem, ki trpijo, političnim voditeljem pa podeli modrost in pogum, da bodo iskali in našli pravične in trajne rešitev," je poudaril papež. V svojem govoru se je spomnil žrtev različnih vrst nepravičnosti in med njimi omenil ženske, otroke in starejše, pa tudi begunce in žrtve okoljskih katastrof ter verskih in etničnih sporov.
Po tradicionalni poslanici je papež pred 10.000 zbranimi verniki in turisti na trgu sv. Petra izrekel tudi božično voščilo v 63 jezikih, med njimi tudi v slovenščini. "Božje dete naj vam podeli svoj blagoslov," je v slovenskem jeziku voščil papež.
Po napovedih je papeževo poslanico "urbi et orbi" spremljalo okrog 95 televizijskih mrež, ki so besede Benedikta XVI. prenesle v 57 držav po svetu.
Božična polnočnica
Papež je v baziliki sv. Petra v Vatikanu med božično polnočno mašo opozoril na veliko stisko milijonov revnih in brezdomcev ter vernike pozval, naj ustvarijo prostor za "bližnje, revne, boga". Čim bogatejši so ljudje, tem bolj vse zapolnjujejo sami s seboj, je dejal. "Na nek način človeštvo čaka na boga, na njegovo bližino. A če bo šlo tako naprej, prostora zanj ne bo več," je še dejal papež.
Benedikt XVI. je ob tem pozval, naj ljudje najdejo čas za trpeče in preganjane. "Božično sporočilo nam pomaga spoznati temo zaprtega sveta, resničnost, ki jo dnevno živimo," je dejal. Opozoril je tudi na stanje, v katerem se zaradi zlorabe energije in neobzirnega izkoriščanja danes nahaja planet Zemlja. "Človek živi na onesnaženem in v prihodnosti ogroženem planetu," je poudaril. Nasproti temu je izpostavil "moč, ki izhaja iz križa".
Tradicionalne polnočnice v Vatikanu, ki jo je papež Benedikt XVI. daroval tretjič v času svojega pontifikata, se je udeležilo več tisoč vernikov in turistov. Ti so lahko polnočnico na trgu sv. Petra spremljali na štirih velikih platnih. Mašo so prenašale televizije iz šestdesetih držav po svetu, večina v neposrednem prenosu.
V ponedeljek popoldan so pred baziliko na trgu sv. Petra posvetili tudi velike jaslice, ki bodo tam na ogled do 2. februarja.
Latinski patriarh pozval k spravi
Več tisoč vernikov se je zbralo v Betlehemu pri božični maši, ki jo je obiskal tudi palestinski predsednik Mahmud Abas.
Pri tradicionalni polnočnici so odmevale božične pesmi, čeprav je bila večina obiskovalcev domačinov in ne turistov, kot so nekateri upali.
Latinski patriarh Michel Sabbah je med polnočno mašo v cerkvi kristusovega rojstva v Betlehemu sprte strani na Bližnjem vzhodu pozval k spravi. V božični pridigi je Sabbah izrekel kritiko na račun izraelske zasedbe palestinskih ozemelj in dejal, da kakršno koli zatiranje ni v skladu s poklicanostjo dežele.
"To je dežela boga. Zato ne more biti za nekatere dežela življenja, za druge pa dežela smrti, izključenosti, zasedbe ali političnih zaporov," je poudaril Sabbah. "Tu bi morali vsi živeti v dostojanstvu in varnosti," je dodal.
"Spoznati moramo voljo boga za to deželo. Bog je v teku stoletij tu zbral jude, kristjane, muslimane. Razumeti univerzalno poklicanost dežele pomeni sprejeti načrt boga in podpirati mir," je še dejal. Ob tem je ostro obsodil vsakršno obliko religiozne skrajnosti in kristjane kljub težavam, s katerimi se soočajo, pozval, naj ostanejo v deželi.
Zadnja božičnica
Letošnja božičnica je bila zadnja, ki jo je Sabbah daroval v vlogi latinskega patriarha. Sabbaha, ki je bil prvi Palestinec na tem položaju, bo namreč v prihodnjem letu nasledil nadškof Fouad Twal, ki ga je papež Benedikt XVI. za Sabbahovega naslednika določil že leta 2005. Tradicionalne maše v Betlehemu se je udeležil tudi palestinski predsednik Mahmud Abas. ''Novo leto bo po božji volji leto varnosti in ekonomske stabilnosti,'' je v Betlehemu povedal Abas. ''Molimo, da bo naslednje leto leto neodvisnosti za Palestince.''
Božični prazniki pa so v kristusovem rojstnem kraju tudi dobra priložnost za tamkajšnje trgovce. Samo med božičnimi dnevi naj bi Betlehem in okoliške kraje, predvsem Jeruzalem in Nazaret obiskalo okrog 60.000 romarjev in turistov, kar je okrog 20.000 več kot v minulem letu.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.