Papež Benedikt XVI. je leta 1970 postal imetnik izkaznice darovalca organov, a je bila ta leta 2005, ko je bil posvečen, preklicana. Kljub temu je podatek, da je papež imel kartico, izkoriščal nek nemški zdravnik za pridobivanje novih darovalcev. Vatikan je zahteval, naj s tem preneha.
Da bi zaključili zadevo, je papežev tajnik monsinjor Georg Gaenswein zdravniku poslal pismo in pojasnil, da je kakršno koli sklicevanje na razveljavljeno izkaznico napačno.
"Res je, papež ima izkaznico darovalca organov, a je bila kartica iz leta 1970 razveljavljena, ko je bil kardinal Ratzinger posvečen v papeža," je Gaenswein zapisal v pismu. Leta 1999, šest let preden je postal papež, pa je Ratzinger v javnosti povedal, da s sabo vedno nosi omenjeno izkaznico in tudi sicer podpira ter spodbuja darovanje kot "dejanje ljubezni".
V Vatikanu so pojasnili, da po papeževi smrti telo pripada Cerkvi in mora ostati nedotaknjeno. Če bi bil papež darovalec in bi postal svetnik, bi organi postali relikvije.
Do začetka 20. stoletja so papežem po smrti sicer odstranjevali organe in jih kot relikvije shranjevali v cerkvi sv. Vincecija in Anastazija v Rimu. Običaj je nato v začetku 20. stoletja ukinil papež Pij X.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.