Tujina

Politiki bodo ostali brez ene mesečne plače

Solun, 11. 09. 2011 12.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

"Dokazali bomo vsem tistim, ki državi napovedujejo propad, da so se motili," je zatrdil grški premier, ki kljub protestom vztraja pri varčevalnih ukrepih. "Vsakič, ko smo kaj preložili ali omahovali, nas je to drago stalo," je dodal.

Grški premier George Papandreu je v soboto v letnem govoru o stanju gospodarstva zatrdil, da bo kljub nezadovoljstvu javnosti vztrajal pri varčevalnih ukrepih, da bi rešil zadolženo državo. Množico je nagovoril v Solunu, kjer se je na protestih proti načrtovanim ukrepom zbralo okoli 25.000 ljudi, ki so se tudi spopadli s policijo. "Na točki, na kateri se trenutno nahaja območje evra, bi bila vsaka preložitev, vsako omahovanje, kar koli drugega kot pa strogo izpolnjevanje naših obvez, nevarno za državo in njene prebivalce," je dejal Papandreu. "Vsakič, ko smo kaj preložili ali omahovali, nas je to drago stalo," je dodal.

V Solunu je bilo napeto tudi ponoči.
V Solunu je bilo napeto tudi ponoči. FOTO: Reuters

Med drugim je ponovil, da bo vlada pospešila privatizacijo in zmanjšala javni sektor, kot sta to zahtevala Evropska unija in Mednarodni denarni sklad. "Dokazali bomo vsem tistim, ki državi napovedujejo propad, da so se motili," je zatrdil v govoru, ki ga je predvajala tudi državna televizija. "Spravili bomo skozi vse velike spremembe, ki bi morale biti izvedene že pred leti. In sprejeli bomo tudi vse druge odločitve, ki so potrebne, da ohranimo državo na nogah," je še povedal.

Vladajoča socialistična stranka Pasok premierja Papandreuja je, da bi dobila mednarodno denarno pomoč, sprejela ostre varčevalne ukrepe, ki med drugim predvidevajo znižanje pokojnin in plač ter zvišanje davkov in starostne meje za upokojitev.

V javnosti so ti ukrepi naleteli na neodobravanje, kar se je pokazalo tudi na sobotnem protestu v drugem največjem grškem mestu. Proti protestnikom, ki so, tudi s pomočjo kamnov in palic, nasprotovali vladnim ukrepom, je policija uporabila solzivec in aretirala 102 ljudi. Najmanj dve osebi sta bili ranjeni. Že pred tem so v prestolnici Atene protest organizirali predstavniki komunističnega gibanja, na katerem se je zbralo okoli 2000 ljudi. Shod je minil brez incidentov.

Uvajajo nov davek na nepremičnine

Grški finančni minister Evangelos Venizelos je danes napovedal uvedbo novega davka na nepremičnine, s katerim bodo poskušali zmanjšati javnofinančni primanjkljaj. Prihranek v višini okoli dve milijardi evrov je pogoj za nadaljnjo pomoč Evropske unije in Mednarodnega denarnega sklada (IMF) pri reševanju močno zadolžene Grčije.

Grki bodo morali plačevati dodaten davek na nepremičnine.
Grki bodo morali plačevati dodaten davek na nepremičnine. FOTO: www.decodir.com

"Da bi izpolnili svoje obveznosti, nam manjka okoli dve milijarde evrov, ki jih je treba pokriti. In edini učinkoviti ukrep za to je poseben davek na nepremičnine," je po današnjem izrednem zasedanju vlade povedal Venizelos.

Novi davek naj bi bil sprva v veljavi dve leti, po njem pa bodo morali Grki za kvadratni meter stanovanjske površine plačati od 50 centov davka v revnejših predelih do deset evrov v bogatejših predelih. V povprečju naj bi to znašalo okoli štiri evre na kvadratni meter. Po ocenah grških medijev je novi davek moč zelo hitro uvesti, saj že imajo zbrane podatke o lastnikih ter površinah stanovanj in hiš.

Politiki brez ene mesečne plače

Venizelos je danes napovedal tudi, da bo vsak izvoljeni predstavnik oblasti, od predsednika države do županov, letos ostal brez ene mesečne plače.

Predstavniki Evropske komisije, Evropske centralne banke (ECB) in IMF so na začetku tega meseca prekinili revizijo stanja grških javnih financ, ki je potrebna za izplačalo naslednje tranše posojila. Za prekinitev se je trojka odločila, da bi grški vladi omogočila dokončanje tehničnega dela, ki je med drugim povezano s proračunom za leto 2012 in strukturnimi reformami za spodbujanje rasti. Ob tem pa so njeni predstavniki izpostavili, da mora Grčija ukrepe izvajati hitreje.

Trojka naj bi z delom nadaljevala kmalu, osem milijard evrov "težak" obrok posojila pa bo Grčiji odobrila le, če bo ta dokazala, da sledi obljubljenim fiskalnim ciljem.
V prvih šestih mesecih letošnjega leta so Atene pridelale 14,69 milijarde evrov javnofinančnega primanjkljaja. Dogovor z EU in IMF, dosežen maja lani, določa, da javnofinančni primanjkljaj v celotnem letošnjem letu ne sme preseči 18,68 milijarde evrov oz. 7,4 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP).
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lesnikovsok
11. 09. 2011 22.31
kako so lahko še isti politiki na oblasti? vsak dan upori te se pa držijo položaja kot...
Drejc MB
11. 09. 2011 21.22
Prava reč, pač ne bodo dobili 13 plače... Javni uslužbenci v Sloveniji je tako ne dobimo in je takrat ko so jo v gospodarstvu dobili skoraj vsi tudi nismo......
holajslovenija
11. 09. 2011 21.14
Kaj ko bi se za takšno potezo odločili naši politiki in vsi priskledniki v Sloveniji ki s politiko služijo lepe denarce! Kakšen vzgled bi nam dali! Čudno da kaj takega ni predlagala nobena naša, za dobrobit Slovencev zaskrbljena stranka.N.pr.kakšna opozicijska,ki jo zelo skrbi,kaj bo s Slovenijo.Verjetno bo to katera predlagala kak mesec pred volitvami. Po volitvah pa tako ali tako nobena ne izpolni danih obljub!
modrix
11. 09. 2011 21.05
brez ene plače bi loh napisal...ne pa brez ene mesečne plače lol
Le vkup uboga gmajna
11. 09. 2011 20.46
Vsaj nekaj!Je kdo v zadnjih treh letih,odkar traja kriza,vsaj slišal kakega od naših vrlih politikov,da bi si vsaj za kakšen odstotek zmanjšalo plače!?V solidarnosti z navadno rajo.
iMiniCak
11. 09. 2011 20.02
Dobijo 15 plač in bodo ostali brez ene.... saj se zahebavajo.
crnkamn
11. 09. 2011 19.51
"Dokazali bomo vsem tistim, ki državi napovedujejo propad, da so se motili," je zatrdil grški premier, ki kljub protestom vztraja pri varčevalnih ukrepih. "Vsakič, ko smo kaj preložili ali omahovali, nas je to drago stalo," je dodal. Kaj ste delali prej 30let? Denar ste samo trosili, metali ste ga skozi okno in prirejali bilance, sedaj se pa bahate z novimi pufi ki so ga avtomatsko donirale vse evropske vlade, in s tem obremenile vse nas, ki nismo krivi za vas minus!!! Cimprej vn iz EURo obmocja in bankrotirejte, kot se je to zgodilo v Argentini! Sedaj se je ves dolg razporedil, in drzave ki so tudi v dolzniski krizi od Irske, Portugalske, Italije, Spanije in kasneje se ostale, bomo sedaj vsi resevali! Za namecek se nam obeta se evropska vlada, kjer bo glavno besedo imela Nemcija in Francija, pod pretvezo enakosti. Kot da smo sedaj enakopraven clan v EU! Pa dejte no ne se hecat, za salo nas bodo preglasovali, tako da bomo imeli se manj suverenosti, in moznosti odlocanja na referendumih o zakonih ki jih bo sprejemal EU parlament oz. nova vlada!
nikkim
11. 09. 2011 18.50
na bruhanje mi gre...;((((
Odpri.oci
11. 09. 2011 18.40
"V povprečju naj bi to znašalo okoli štiri evre na kvadratni meter." . in tudi ta "posebni davek" je VELIKO NIŽJI, kot predviden (napovedani) davek na nepremičnine v Sloveniji !!!!!
batom@pinkponk.com
11. 09. 2011 18.24
še vedno bodo potemtakem dobili 13, plač, kar je najmanj ena več kot mi, ki jim "pomagamo"
xrocker
11. 09. 2011 15.32
protesti pa jih nič ne stanejo??
Jo Va
11. 09. 2011 15.01
Grčija postaja vedno bolj trajno nestabilno področje.