"Jutri je nov dan," je vse, kar je po uro in pol trajajočem pogovoru s predsednikom EU Hermanom Van Rompuyjem novinarjem v Bruslju povedal premier Borut Pahor. Van Rompuy je bil še manj zgovoren in je novinarjem zaželel le "dober večer". Tudi v Pahorjevem kabinetu in v tiskovni službi predsednika Evropskega sveta so zaenkrat skrivnostni in ne dajejo nobenih izjav. Pahor sicer tudi za ta petek ne izključuje morebitne poti še v katero od držav, vabljenih na konferenco.
Premier je na novinarski konferenci med sejo vlade tudi potrdil informacijo, ki so jo mediji objavili že zjutraj, da je bil v sredo zvečer v Beogradu, kjer se je pogovarjal s srbskim predsednikom Borisom Tadićem. Drugih podrobnosti o pogovoru ni navedel. Molčeči so tudi v Beogradu, kjer so sicer za danes popoldne napovedovali novinarsko konferenco na to temo, o kateri pa srbski mediji zaenkrat ne poročajo.
Znano je, da srbski predsednik zavrača udeležbo na konferenci na Brdu, če Kosovo, ki ga Srbija ne priznava kot samostojne države, na njej ne bo zastopano v skladu z resolucijo Varnostnega sveta ZN 1244, ki ga še vedno opredeljuje kot del Srbije. Pahor je tako v sredo Tadića prepričeval, da naj se vendarle udeleži sobotne konference, pri čemer naj bi mu po poročanju Dela pomagal tudi evropski komisar za širitev Štefan Füle.
"Želimo, da bi bila konferenca v soboto uspešna, a imamo opravka z volumnom problemov, ki jih doslej drugi niso uspeli presekati," je zaplete danes opisal Pahor. Poskus Slovenije in Hrvaške, ki skupaj organizirata konferenco, je "iskren", je še zagotovil, a dodal, da uspeh ni odvisen samo od enega, temveč se je treba potruditi, da bo to skupen uspeh.
Odločitev je na Srbiji
V Beogradu se sicer prav v teh dneh v vlogi poročevalca Evropskega parlamenta za Srbijo mudi tudi evropski poslanec iz Slovenije Jelko Kacin. S predstavniki Beograda se je Kacin pogovarjal tudi o omenjeni konferenci. Pri tem je poudaril, da je odločitev glede prihoda v Slovenijo na Srbiji, a da bodo na konferenci zbrani najbolj odgovorni politični voditelji v regiji, zato je – tako Kacin – udeležba na njej tudi v interesu Srbije.
Med povabljenimi na konferenco v Sloveniji je tudi Van Rompuy, za katerega je zunanji minister Samuel Žbogar v sredo že napovedal, da naj bi se konference udeležil. Iz EU naj bi Van Rompuyja po besedah Žbogarja spremljala še španski zunanji minister Miguel Angel Moratinos kot predstavnik predsedujoče EU Španije ter evropski komisar za širitev Füle.
A kot kaže, je tudi udeležba predstavnikov EU na konferenci – in ne le srbskega predsednika Tadića – še vedno negotova. Prihod Van Rompuyja naj bi bil namreč po neuradnih informacijah odvisen prav od udeležbe Tadića, zapletalo pa naj bi se celo glede prihoda ministra Moratinosa.
Janša kritičen
Medtem se je s kritiko na račun tega, kako se je slovenska vlada lotila priprave konference o Zahodnem Balkanu, oglasil prvak največje opozicijske stranke SDS Janez Janša. Kot je ocenil, bi lahko bila za soboto napovedana konferenca – za katero sploh še ni znano, ali sploh bo – sicer koristna, a pod dvema pogojema.
Prvi pogoj bi bil, da bi vlada organizacijo konference postavila na pravo mesto, ko gre za prioritete – da bi se torej z njo ukvarjala ob vsem drugem, ne pa da je to zadnjih nekaj tednov njena ključna preokupacija. Kot drugi pogoj pa je navedel, da bi morala vlada najprej poiskati formulo za udeležbo vseh povabljenih, šele nato pa bi naj konferenco razglasila v javnosti.
Janša je še spomnil, da je Slovenija podobno srečanje organizirala v času predsedovanja EU v prvi polovici leta 2008, ko je bil on na položaju premierja. Konec marca 2008 je namreč na Brdu pri Kranju potekalo neformalno zasedanje zunanjih ministrov EU, ki so se ga udeležili tudi zunanji ministri držav Zahodnega Balkana, med njimi vodja srbske diplomacije Vuk Jeremić, s Kosova pa premier Hashim Thaci.
Thaci in Jeremić se takrat sicer nista srečala, saj se je srbski minister s kolegi iz EU sestal ločeno že zjutraj, nato pa je Brdo zapustil še pred prihodom Thacija. Na samem zasedanju je Srbijo nato predstavljala Jeremićeva namestnica Milica Delević - Đilas, medtem ko je bil Thaci uradno del delegacije Kosovo/Unmik.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.