Ivo Sanader je o svojem odstopu s premierskega položaja uradno obvestil tudi hrvaškega predsednika Stipeta Mesića. Ta je nad Sanaderjevo odločitvijo presenečen, saj je Hrvaška po Mesićevih besedah v zelo resni, celo kritični gospodarski situaciji.
"Kriza vlade v takšnih okoliščinah ne prizanaša stabilnosti države in bo neizogibno izzvala dvome v tujini, ne glede na to, da vse institucije še naprej opravljajo svoje delo in da bodo vsi, vključno s predsednikom republike, strogo spoštovali z ustavo in zakonom predpisani postopek v omenjenem primeru," so sporočili iz Mesićevega urada.
Opozicija zahteva predčasne volitve
Hrvaška potrebuje predčasne volitve, ker nova koalicijska vlada ne bo imela politične legitimnosti. To pa je v odzivu na odstop premierja Iva Sanaderja dejal predsednik Socialdemokratske stranke (SDP) Zoran Milanović.
Milovanović je ocenil, da parlamentarna zaupnica novemu mandatarju in vladi ni zgolj tehnično, temveč "globoko politično vprašanje". Pojasnil je, da je dosedanji premier dobil zaupanje državljanov na volitvah, kar "ne velja več". Zato je potreben nov glas javnosti in nova izbira hrvaških volivcev, ker bo brez tega vse le "navadna farsa".
Po mnenju analitikov bi prav največja opozicijska stranka najverjetneje zmagala na volitvah, tega pa se zaveda tudi Milovanović, saj je dejal, da so pripravljeni prevzeti odgovornost za Hrvaško. Prav tako so pripravljeni doseči dogovor o hrvaški poti naprej z vsemi možnimi političnimi partnerji.
Celotna opozicija za predčasne volitve
Tudi ostale opozicijske stranke ocenjujejo, da so predčasne volitve nujno potrebne. "Ta država mora na parlamentarne volitve," je poudarila vodja poslanske skupine Hrvaške narodne stranke (HNS) Vesna Pusić. Predsednik stranke Radimir Čačić pa je ocenil, da je Sanader "strahopetec", ter da "ni patriot", saj državo zapušča v res nezavidljivem položaju. Da je to "sramoten pobeg", meni tudi poslanec Istrske demokratske skupščine Damir Kajin, ki "ne verjame Sanaderju, niti ko odhaja". Prepričan je namreč, da se bo čez pet mesecev oglasil kot kandidat za predsednika. Tudi on zahteva predčasne parlamentarne volitve. Da jih je možno pričakovati, je ocenil vodja Hrvaške stranke prava Ante Đapić, podprla pa jih bo tudi vladna Hrvaška stranka upokojencev.
Predstavniki strank vladajoče koalicije so sicer večinoma izražali presenečenje nad Sanaderjevo odločitvijo Sanaderja.
Tej vladi sicer mandat poteče konec leta 2011, HDZ pa brez Sanaderja nima pretiranih možnosti za uspeh, ocenjuje urednik Jutarnjega lista Davor Butković. "Sanader je doživel številne neuspehe – pogajanja z EU, gospodarstvo, slab rezultat na lokalnih volitvah," je poudaril.
Po Sanaderjevem odstopu politični vakuum
Špekulacije, da naj bi Sanader odstopil, ker naj bi nameraval kandidirati za predsednika, je utišal z besedami: "Ne čaka me služba, ne odhajam v kako evropsko institucijo, čeprav je bilo več ponudb. Ne bom kandidiral na predsedniških volitvah, odhajam iz aktivne politike."
"To ni dobra novica za gospodarstvo, saj je čas za hiter odziv in fiskalno konsolidacijo, kar pa je v teh okoliščinah vprašljivo," je dejal gospodarski analitik Hrvoje Stojić. Napoveduje, da bo po Sanaderjevem odhodu nedvomno nastal določen politični vakuum.
Strinja se tudi Ante Babić iz Centra za mednarodni razvoj. "Bojim se, da vlada ne bo mogla narediti veliko. Veznega elementa, lepila ni več," se je slikovito izrazil. Sanaderjev odstop je označil za šok in nadaljeval: "To je kot atentat na Kennedyja."
Na šok so se odzvali z ostro kritiko
Sanaderjev odstop je tako Hrvaško kot tudi tujino presenetil. Največkrat postavljeno vprašanje je, kako to, da odhaja, ko država tone v vse hujši krizi. To se sprašuje tudi komentator spletnega portala Index.hr Tomislav Krauški.
"Samo dan po tem, ko je v javnost prišla novica, da je Hrvaška blizu bankrota, se Ivo Sanader umika iz politike. Svoje je oddelal. Državo je privedel do blokade pogajalskega procesa z EU, uničil je gospodarstvo, osiromašil družbo, zastrupil politično prizorišče, ščitil korupcijo, podpiral organizirani kriminal, omogočal sumljivo bogatenje svojih sodelavcev in sebe, zdaj pa je ocenil, da je najbolje, da odide. Da pobegne, dokler še lahko," piše v enem najbolj ostrih odzivov na presenetljivo novico. Komentator se sprašuje, zakaj ni dal niti enega konkretnega razloga za svoj odhod, in mu očita, da je “pobegnil z dolžnosti”. Napoveduje pa tudi, da je njegov umik le začasen.
S tem, ko je Jadranko Kosor predlagal za svojo naslednico, je jasno pokazal, da se ne namerava odpovedati vplivu na politiko vlade, dodaja Krauški, ki Sanaderju očita tudi, da odhaja v najslabšem možnem času.
Ostopil zaradi “afere tovornjaki”?
Index.hr kot možen razlog za odstop navaja torkov oster verbalni spopad med Sanaderjem ter poslancem in članom predsedstva HDZ Andrijo Hebrangom glede afere nakupa vojaških tovornjakov.
Sanader naj bi na torkovem srečanju predsedstva HDZ zahteval sprožitev sodnega procesa proti nekdanjemu obrambnem ministru Berislavu Rončeviću, ki je brez javnega razpisa konec leta 2004 kupil 39 tovornjakov znamke iveco, s čimer naj bi državni proračun oškodoval za približno dva milijona evrov. S tem pa naj se Hebrang, ki je tudi član saborske komisije za ugotavljanje dejstev v "aferi tovornjaki", ne bi strinjal. "Če bomo predali Rončevića, nihče med nami ni več varen," naj bi očital svojemu šefu.
Je odstopil zaradi slabega zdravja?
Poslanec nacionalnih manjšin, med njimi tudi slovenske, Šemso Tanković, je dejal, da ga je Sanader obvestil o svoji odločitvi in pojasnil, da naj bi ga zdravniki opozorili, da se mora umiriti oziroma "prestaviti iz pete v drugo prestavo". Sanader je sicer na novinarski konferenci, na kateri je napovedal odstop z vseh položajev, dejal ravno nasprotno: "Hvala bogu, nisem bolan."
KOMENTARJI (237)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.