V okolici Dubrovnika znova gori. Ogenj se je razplamtel, potem ko je po današnjem zatišju spet zapihala burja. Zagorelo je na predelu Bosanka, ki se spušča proti Rijeki dubrovačkoj, enem od krajev, ki jih je požar ta konec tedna najbolj ogrozil.
Krajem Osojnim in Petrovo Selo v bližini pa se približujejo ognjeni zublji, ki se znova približujejo iz bosanske smeri. Poveljnik dubrovniških poklicnih gasilcev Mate Grčić je ocenil, da utegne biti ta požar izjemno nevaren, če ga ne bodo kmalu lokalizirali, saj obstaja velika možnost hitrega širjenja ognja.
Za zdaj gori še precej daleč od mest in vasi, možnosti, da bi ogenj dosegel Dubrovnik, pa skoraj ni.
Ponoči po dveh dneh ukrotili požar
Ponoči se je huda burja na dubrovniškem območju umirila, zato so se gasilci lažje borili z ognjenimi zublji, ki so se med vikendom razširili iz Bosne in Hercegovine in zajeli velik del območja okoli Dubrovnika. Z velikimi napori in ob pomoči domačinov so okoli treh ponoči po 48 urah ogenj tako ukrotili.
Na pomoč so jim lahko priskočili tudi z letali za gašenje požarov, ki zaradi vetra v nedeljo ves dan niso mogla poleteti. Nad pogorišče so jih poslali okoli 6. ure zjutraj, z njimi pa močijo tla, da ne bi spet zagorelo.
Dubrovnik tik pred evakuacijo
Ljudje, ki si ogledujejo posledice požara, ki je zajel okolico Dubrovnika, skoraj ne morejo verjeti, da ognjeni zublji niso povzročili še več škode. Nekaterim hišam so se namreč približali na borih pet metrov, v občini Župa dubrovačka, ki je bila najbolj prizadeta, pa so najmanj tri, sicer stare in zapuščene, tudi pogorele. Tam je po nekaterih ocenah ogenj opustošil kar dve tretjini ozemlja.
Gorelo je tudi na območju, kjer so minska polja, kar je poleg burje in suše še dodatno oteževalo gašenje. Slišale so se številne eksplozije, na le dvanajst let oddaljeno vojno pa je prebivalce spomnilo tudi zavijanje sirene, ki se je oglasila sinoči kmalu po 22. uri. V Dubrovniku so namreč razglasili splošno nevarnost, županja Dubrovka Šujica pa je vse moške pozvala, naj pomagajo od dvodnevnih bojev z ognjem izmučenim gasilcem. Odzvali so se tako domačini kot turisti, v pripravljenosti so bile tudi enote civilne zaščite.
Šujica je sicer poudarila, da splošna nevarnost ni tudi poziv na evakuacijo, a te možnosti kljub temu ni dokončno izključila. "Obrobje mesta je v tem trenutku v celoti v plamenih. Razmere so alarmantne, a kljub temu ni treba panike, na vse smo pripravljeni. Na pomoč nam je priskočila vsa Hrvaška,“ je ob tem razlagala Šujica. "Da bi požar spravili pod nadzor, bi potrebovali pomoč boga, saj so razmere res slabe. Burja je vse močnejša, najhuje pa je, da jo napovedujejo tudi za jutri,“ je nadaljevala, potem ko je razglasila splošno nevarnost.
Od Župe dubrovačke se je namreč ogenj z ene strani na le nekaj sto metrov nevarno približal mestu in je že pretil prvim hišam, z druge pa se je širil proti Rijeki dubrovački in je ogrozil tamkajšnjo transformatorsko postajo.
Na področju Solin, Plata in Cavtata je bila občasno prekinjena dobava električne energije, motnje so bile tudi v telekomunikacijskem omrežju.
Noč na cesti
Zaradi gašenja požara so za ves promet zaprli del Jadranske magistrale in več drugih cest, zato so številni vozniki noč preživeli v avtu. Dan prej se je nekaj podobnega zgodilo okoli 500 potnikom, ki so morali prespati na dubrovniškem letališču. Zaradi močnih sunkov burje in dima so namreč odpovedali številne lete, ker so se ognjeni zublji nevarno približali cestam, pa je bilo z letališča tudi nemogoče oditi.
Je bil ogenj podtaknjen?
Hrvaški mediji so se razpisali o tem, ali je bil ogenj podtaknjen. Domačini iz Dubrovnika in okolice namreč trdijo, da vsako leto ob istem času, ko se na Hrvaškem spominjajo obletnice vojaške operacije Nevihta in domovinske vojne, pri njih izbruhne požar.
Hrvaški premier Ivo Sanader, ki je obiskal od ognja opustošeno Dalmacijo, pa je obljubil, da bo pritisnil na Bosno in Hercegovino, da bo storila več za to, da se požari ne razširijo čez mejo. Tokrat namreč niso prvič imeli takšnega primera. "Ne vem, ali kje v Evropi obstaja podoben primer,“ je dejal hrvaški premier. Poudaril je, da so hrvaška letala gasila v Bosni, kjer so ogenj preprosto pustili, naj gori, saj na mejnem področju ni naselij ali pomembnejše infrastruktura.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.