Slovenske ceste so bile v ponedeljek poligon za tiste z jeklenimi živci. Obstala je primorska avtocesta v smeri proti morju. Prav tako je zastoj nastal na gorenjski avtocesti, pa na ljubljanski obvoznici ter na dolenjski avtocesti ... Podobnih prizorov smo sicer poleti že vajeni, kar je glede na geografski položaj Slovenije tudi pričakovati, z jesenjo pa jih zamenjajo kolone na mestnih vpadnicah. O tem, kaj je možno narediti, da bi promet po naših cestah tekel tekoče, smo govorili z ministrom za infrastrukturo Jernejem Vrtovcem.
"Treba je vedeti, da je Dars v letošnjem poletju prodal za 16 odstotkov več kratkotrajnih vinjet kot leta 2019, torej pred epidemijo," je takoj postregel s podatkom, ki vsaj delno pojasnjuje poletne gneče. "To pomeni, da so se iz zalednih držav, Avstrije, Nemčije, Slovaške, češke, Madžarske prebivalci odločali, da bodo dopustovali na Jadranu in posledično to pomeni večje zastoje na slovenskih cestah."
Ena od rešitev, ki jo vidijo na njegovem ministrstvu, je gradnja tretjega pasu od Domžal proti Ljubljani ter od Ljubljane proti Vrhniki in obratno, s čimer bi se povečala tako pretočnost kot tudi varnost. "Res verjamem, da bi lahko v naslednjem letu začeli z gradnjo tretjega pasu," je dejal Vrtovec.
Še ena kritična točka je gorenjska avtocesta pred Karavankami, kjer še vedno poteka gradnja druge cevi predora. Avstrijci so sporočili, da morajo prevrtati le še sto metrov, kaj pa slovenska stran? "Mi smo ta trenutek na 1200 metrih," odgovarja Vrtovec, ki obenem poudarja, da je treba razloge za gnečo iskati tudi v epidemioloških ukrepih in strožjem preverjanju potnikov na meji.

Drugi "prijem" v boju proti gnečam na cesti, ta bi razbremenil predvsem mestne vpadnice v jutranjih in popoldanskih konicah, pa je krepitev železniške infrastrukture, je ocenil sogovornik. Za zdaj spodbude, da bi več uporabljali javni promet, ob slabih povezavah večinoma naletijo na gluha ušesa.
"Javni potniški promet, zlasti pa železnica mora poznati hrbtenica našega prevoza. Naša železniška infrastruktura ta trenutek dejansko spominja na muzej na prostem," je Vrtovec slikovito opisal klavrno stanje železnic, v katere se končno več vlaga. "V enem letu smo obnovili celotno gorenjsko progo od Kranja do Jesenic, vključujoč predor Karavanke, začenjamo z obnovo povezave od Ljubljane do Brezovice in od Brezovice do Borovnice. To so zelo zastarele proge. Prav tako pa tudi z drugim tirom železniške povezane od Ljubljane do Domžal in od Domžal do Kamnika," je naštel. "Imamo tudi načrte, kako vzpostaviti hitro železniško povezavo, koridor, da bi lahko iz Maribora v Ljubljano prišli v 55 minutah. Mi imamo načrte in verjamem, da bi to v roku nekaj let začeli tudi graditi," napoveduje Vrtovec.
Hkrati pa obljublja, da bo spletni nakup vozovnic za vlake in avtobuse v roku pol leta posodobljen. "Dobili bomo tudi upravljavca, da bo vse zbrano na eni točki, tako da bo sistem javnega potniškega prometa bolje organiziran," je še dejal in ponazoril: "Če ti prideš z vlakom v Ljubljano, da točno veš, na kateri avtobus, kje te čaka, da kupiš samo to vozovnico."
KOMENTARJI (225)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.