Navzoči so tudi ameriški specialci
Severno zavezništvo naj bi v ofenzivi prodrlo 20 kilometrov v smeri proti mestu Mazar-i-Šarif. Mazar-i-Šarif je strateško mesto na severu države, ki bi lahko ameriškim enotam v Uzbekistanu služilo kot oporišče za napade na druge dela Afganistana, poroča AFP. Zračne napade na položaje talibanov v podporo opozicijski ofenzivi je v Washingtonu potrdil tudi ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld. " V razmerah, ko opozicijske sile napadajo položaje Al-Kaide in talibanov, se naše možnosti za uspeh izboljšujejo," je še dodal ameriški obrambni minister. AFP je še poročala, da so ameriška letala čez dan napadla tudi talibanske položaje severno od Kabula.
Nadim je za AFP pojasnil, da je bila ob začetku ofenzive navzoča tudi skupina 20 vojakov ameriških posebnih enot, ki so ob napadu zbirali informacije. Severno zavezništvo je v svojih vrstah zabeležilo dva mrtva in šest ranjenih, predalo naj bi se jim 50 pripadnikov talibanskih sil, 35 pa so jih zajeli, je še dejal Nadim. Kot je še dodal, so v ofenzivi sodelovali vojaki tadžiške narodnosti poveljnika Atte in vojaki uzbeške narodnosti, ki jih vodi poveljnik Abdul Rašid Dostam.
ZDA bombardirale bolnišnico v Heratu?
Po trditvah talibanov naj bi ameriška letala med nedeljskimi nočnimi napadi bombardirala tudi civilno bolnišnico v Heratu. Kot je dejal afganistanski veleposlanik v Pakistanu Abdul Salam Zaef, so med mrtvimi bolniki in osebje bolnišnice, vendar podrobnosti ni navedel.
"Zdaj je jasno, da ameriška letala načrtno napadajo afganistansko prebivalstvo," je dejal Zaef in dodal, da je njihov cilj kaznovati afganistanski narod, ker je izbral islamsko ureditev.
V Londonu je britansko obrambno ministrstvo zavrnilo talibanske trditve o vpletenosti britanskih sil v omenjeni napad. Tiskovni predstavnik ministrstva je dejal, da v operaciji v Afganistanu ne sodeluje nobeno britansko bojno letalo, saj britanske sile ZDA nudijo le logistično podporo.
Tudi direktor afganistanske tiskovne agencije Bahtar, Abdul Hanan Hemat, je pred tem povedal, da je bila v nočnem bombardiranju Herata uničena bolnišnica s stotimi ležišči, pri čemer naj bi bilo ubitih več deset ljudi. Obenem je opozoril na sume talibanov, da ZDA v napadih na Afganistan uporabljajo kemično ali biološko orožje.
Tretji teden napadov na Afganistan
Letalski napadi na cilje v Afganistanu so se medtem prevesili v tretji teden.
Ameriška letala so v ponedeljek tretjič napadla talibansko frontno črto, ki je kakih 45 kilometrov oddaljena od Kabula, je poročal dopisnik francoske tiskovne agencije AFP. Prebivalci območja so za AFP povedali, da so talibani na napade odgovorili s protiletalsko obrambo. Med napadi na frontno črto naj bi po poročanju AFP ameriška letala po pomoti napadla tudi položaje afganistanske opozicije. Prva dva napada na frontno črto sta potekala že v noči s 16. na 17. oktober in minulo nedeljo. Letala ameriške vojske in enote opozicijskega Severnega zavezništva so sicer prvič napadla tudi talibanske enote v bližini mesta Čarika severno od Kabula.
Powell: Vojne bo konec pred zimo
Po besedah ameriškega državnega sekretarja Colina Powella nameravajo ZDA vojno v Afganistanu končati še pred začetkom zime. Zima bi lahko otežila vojaško operacijo, je dejal Powell in zatrdil, da se bodo operacije nadaljevale tako dolgo, dokler cilj ne bo dosežen. Odločitev, ali se bodo vojaške operacije nadaljevale tudi v času muslimanskega praznika ramadan, bo sprejeta na podlagi vojaških in ne diplomatskih ocen, je še dejal Powell.
Sestreljen ameriški helikopter?
Arabska televizija Al Džazira je danes predvajala posnetke, na katerih naj bi bili ostanki ameriškega helikopterja, ki naj bi ga v Afganistanu sestrelili talibani. Na posnetku je bilo videti gumo naprave za pristajanje in ostanke, na katerih je pisalo Boeing-Philadelphia-Pennsylvania. Poročevalec Al Džazire je pojasnil, da gre za ostanke ameriškega helikopterja, za katerega talibani trdijo, da so ga v noči na soboto sestrelili na goratem območju severno od Kandaharja.
Načelnik štaba združenih poveljstev ameriške vojske Richard Myers pa te trditve zanika. Talibani trdijo, da naj bi v napadu na helikopter umrlo med 20 in 25 ameriških vojakov.
O ostankih helikopterja, ki naj bi ga talibani našli v gorah Baba Sahib v bližini Kandaharja, je danes poročala tudi afganistanska tiskovna agencija AIP. Po poročanju agencije je talibanskega generalnega konzula v Pešavarju o tem obvestil urad vrhovnega talibanskega voditelja mule Mohameda Omarja. V gorah naj bi odkrili nekaj ostankov helikopterja in sledove krvi.
Talibanski minister za informiranje mula Amir Han Mutaki je medtem sporočil, da so v puščavi Registan v pokrajini Helmand na jugu države odkrili ostanke še enega helikopterja, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Krepitve talibanskih sil
Medtem nameščanje novih talibanskih sil za boj proti ameriškim posebnim enotam napreduje hitro in je že doseglo 60 odstotkov načrtovanega, je sporočil talibanski minister za informiranje, mula Amir Han Mutaki. Po njegovih besedah so se okrepitve namestile po vsej državi in so pripravljene na spopad z Američani.