
Ameriška obveščevalna agencija CIA je zaradi nepooblaščenih stikov z več novinarji odpustila 61-letno uslužbenko agencije Mary McCarthy, ki je nazadnje delala v uradu generalnega inšpektorja CIA. Tiskovna predstavnica CIA Michelle Neff je prejšnji teden potrdila, da je bila iz CIA odpuščena ena oseba, vendar ni izdala podrobnosti o spolu ali razlogih za odpustitev. McCarthyjeva po pisanju časnika Newsweek zanika, da bi izdajala informacije o zaporih CIA.
Nekdanji vodja obveščevalnih programov v Svetu za nacionalno varnost v administraciji Billa Clintona Rand Beers je dejal, da mu je McCarthyjeva, s katero sta prijatelja, zagotovila, da ona ni bila vir za zgodbo, zaradi katere je novinarka Washington Posta Dana Priest letos dobila Pulitzerjevo nagrado.

Uradnih informacij še vedno ni, ker je primer prevzelo pravosodno ministrstvo, ki zbira gradivo za morebitno vložitev obtožnice. McCarthyjeva naj bi priznala stike z novinarji, potem ko je padla na preizkusu z detektorjem laži. CIA je sprožila notranjo preiskavo, potem ko so prišle na dan informacije o tajnih zaporih CIA po vzhodni Evropi. Na detektor laži je domnevno med drugim moral tudi direktor CIA Porter Goss ter vsi drugi, ki so imeli dostop do objavljenih informacij.
Poročanje o tajnih zaporih je spravilo v globoko zadrego ameriško administracijo in njene vzhodnoevropske zaveznice, ki so sicer po vrsti zanikale, da bi bila informacija resnična. Pravosodno ministrstvo vodi kopico preiskav o izdaji te in drugih zaupnih informacij. Med njimi tudi tisto o ukazu predsednika Georgea Busha, da lahko Agencija za nacionalno varnost v lovu za teroristi prisluškuje tudi ameriškim državljanom na domačih tleh brez sodnih nalogov.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.