Ameriška vojska, ki je doslej zavračala homoseksualce, mora zaradi sodniške odločitve sprejemati v svoje vrste tudi tiste novince, ki pri prijavi javno priznajo svojo istospolno usmerjenost. Vendar pa to še ne pomeni konca diskriminacije.
Zvezna sodnica Virginia Philips je pred tednom dni razsodila, da je zvezni zakon iz leta 1993, po katerem lahko homoseksualci služijo v oboroženih silah ZDA, če tega ne priznajo, pri čemer jih o tem nihče ne sme spraševati, neustaven. T. i. politiko "ne sprašuj in ne govori" so leta 1993 uzakonili kot kompromis, ko predsedniku ZDA Billu Clintonu ni uspelo docela odpraviti prepovedi služenja homoseksualcev.
Ti so lahko služili v vojski, vendar so nemudoma izgubili službo, če jih je kdo opazil pri "homoseksualnem početju" in jih prijavil. Pravosodno ministrstvo ZDA je sodnico zaprosilo, naj odloči izvajanje svoje sodbe do konca pritožbenega postopka, vendar je sodnica nedavno nakazala, da tega ne bo storila. O njeni sodbi bo nato odločalo prizivno sodišče. Dotlej pa sodba velja in Pentagon je že 15. oktobra izdal navodilo uradom za novačenje, naj sprejemajo tudi tiste homoseksualce, ki svoje istospolne usmerjenosti ne skrivajo.
Novincem morajo sicer pri tem povedati, da se lahko njihov status spremeni, če bo prizivno sodišče odločilo, da sodničin ukaz ne velja. V oboroženih silah sedaj velja nekaj zmede, čeprav pričakujejo, da bodo zakon iz leta 1993 na koncu vendarle odpravili.
Predsednik ZDA Barack Obama in obrambni minister Robert Gates želita, da zakon odpravi kongres in dovoli odkrito služenje homoseksualcev. To pa bo težko, če bodo republikanci na kongresnih volitvah 2. novembra osvojili večino v enem od kongresnih domov.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.