Skrajna islamistična skupina Islamska država je za udarne napade v srce Evrope izurila približno 400 borcev, obveščevalske vire povzema Associated Press. Skrajneži naj bi bili razporejeni v več terorističnih celic, kakršni sta udarili v Bruslju in predtem v Parizu. Kot pravijo, imajo natančna navodila za napade, vključno s časom, krajem in načinom napadov.
Mreža deloma neodvisnih celic naj bi bila jasen dokaz o dosegu skrajnežev na območje Evrope, čeprav skupna izgublja moč v Siriji in Iraku. Evropski in iraški obveščevalci, ki sledijo džihadistom, opisujejo kampe v Siriji, Iraku in menda tudi v državah nekdanjega sovjetskega bloka, v katerih se napadalci urijo za napade na Zahod. Kot pravijo viri, s katerimi so govorili, je tudi Abdelhamid Abaaoud, glavni organizator napadov 13. novembra lani v Parizu, pred smrtjo priznal, da je v Evropo prišel v družbi 90-članske skupine borcev, ki naj bi se razkropili po Evropi.
Tudi po besedah Francozinje Nathalie Goulet, ki predseduje komisiji za sledenje džihadističnim mrežam, je skupina Islamska država za napade v tujini posebej izurila od 400 do 600 borcev. V zadnjih letih je sicer v Sirijo odšlo približno 5000 Evropejcev, še dodaja.
Informacije o številu izurjenih borcev naj bi potrdili najmanj štirje različni viri, med temi tudi takšni z neposrednimi povezavami s preiskovalci, ki so zasliševali džihadiste.
Skupina Islamska država je v torek ob prevzemu odgovornosti za napad v Bruslju sporočila, da je v srcu Evrope po njihovih navodilih udarila ena od celic napadalcev. Europol je potrdil obstoj tovrstnih celic, januarja pa tudi v poročilu priznal, da obveščevalci verjamejo, da teroristična skupina izvaja urjenje in se pripravlja na napade.
Učijo jih vojaških strategij, bombnih tehnik in tehnik obveščanja
Evropski obveščevalski vir pravi, da enote napadalcev vodijo francosko govoreči skrajneži s tesnimi povezavami v Severni Afriki, Franciji in Belgiji. Odgovorni naj bi bili za razvoj strategije napadov v Evropi. Potrdil je tudi zasliševanja nekdanjih borcev, ki so se vrnili v Evropo. Nekateri so pristali v zaporu, številne pa naj bi teroristična skupina izobčila.
Borce v teh enotah naj bi učili vojaških strategij, sestavljanja eksplozivnih naprav, tehnik obveščanja in drugih stvari. Trenutno urjenje se od prejšnjih razlikuje predvsem v tem, da je bolj podrobno in traja dalj časa, pravijo neimenovani viri. Cilj naj ne bi bil čim večje število žrtev, temveč čim večje število operacij oziroma napadov, s katerimi širijo strah. Posebnost na novo izurjenih borcev naj bi bila tudi ta, da so sposobni delovati sami, brez ukazov iz Rake.
Vodja Europola opozarja pred najhujšo grožnjo do zdaj
Tudi Rob Wainwright, vodja Europola, je potrdil povezavo med napadi v Bruslju in Parizu ter opozoril na nove taktike skrajnežev.
"Zaskrbljeni smo zaradi odkritja obsega mreže, ki je večji, kot smo sprva pričakovali," je dejal za BBC. "Spopadamo se z mnogo bolj nevarno grožnjo samooklicane Islamske države. Ogroženi nista le Francija in Belgija, temveč številne evropske države. Gre za najresnejšo grožnjo v zadnjem desetletju," je dodal.
KOMENTARJI (597)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.