Khadra je v Afganistan pripeljal njegov oče, domnevni islamski skrajnež, ki so ga kmalu po sinovi aretaciji ubili v Pakistanu. Pred sojenjem je Khadr priznal, da je leta 2002 v Afganistanu odvrgel granato in smrtno ranil ameriškega vojaka ter ranil drugega. Priznal je tudi to, da se je uril v vadiščih teroristične mreže Al Kaide, in druga kazniva dejanja.
Po enem letu v Guantanamu bo lahko zaprosil za premestitev v kanadski zapor. O kazni je vojaško sodišče odločalo devet ur.
24-letnik se je opravičil za svoja dejanja
Khadr se je v četrtek sicer opravičil ženi vojaka Christopherja Speera, ki ga je ubil, in njenima dvema sinoma. Tabitha Speer je njegovo opravičilo v pogovoru za ameriški časnik Toronto Sun zavrnila z besedami, da bo v njenih očeh vedno morilec, ne glede na to, kaj bo dejal.
Khadr je krivdo priznal, ker najverjetneje ni imel drugega izhoda. V primeru obsodbe bi bil namreč obsojen na dosmrtno ječo. Način, kako so po prijetju z njim ravnale varnostne sile, je označil za brutalen. Julija 2008 je bil na svetovnem spletu objavljen tudi videoposnetek Khadra, ki med zasliševanjem v Guantanamu joče in moleduje za pomoč.
Organizacije za človekove pravice trdijo, da je ravno Khadrov primer najboljši dokaz vsega, kar je narobe s taboriščem Guantanamo na Kubi in vojno proti terorizmu na splošno. Če je vojna, potem je obtožba z umorom proti mladoletnemu fantu, ki je napadel in ubil sovražnega vojaka, precej majava. Poleg tega je dejanje storil kot mladoletnik.
Za podpornike sedanjega predsednika ZDA Baracka Obame je najbolj žalostno to, da mu še vedno ni uspelo uresničiti obljube, da bo zaprl taborišče za teroristične osumljence v Guantanamu, poleg tega pa bi bil prvi sodni primer pred vojaškim sodiščem pod njegovo administracijo pregon vojaka otroka. Zaradi tega je bil dogovor o priznanju krivde za nižjo kazen v korist obeh strani.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.